Debridat Oral Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Trimebutin maleat tir. Debridat Oral Süspansiyon, sindirim hareketlerini düzenler. Fonksiyonel sindirim bozuklukları, irritabl kolon sendromu, mide ve bağırsaklarla ilgili polimorf belirtilerin ( karın ağrısı, kramp, spazm, şişkinlik, ishal veya kabızlık) tedavisinde kullanılır.

Debridat Oral Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın içindeki etken maddeye daha önceleri bir hassasiyet söz konusu olduysa; bu ilacı kullanmanız öngörülmemektedir.
 2. Fonksiyonel sindirim bozuklukları, irritabl kolon sendromu, mide ve bağırsaklarla ilgili polimorf belirtilerin ( karın ağrısı, kramp, spazm, şişkinlik, ishal veya kabızlık) tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer mide ve bağırsaklarınızla ilgili bir rahatsızlığınız var ise ya da şeker hastasıysanız hekiminize danışmadan kullanmayınız.
 4. Şeker içermektedir. Eğer daha önce bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce bunu hekiminize hatırlatınız. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Hamileliğin ilk üç ayında ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez.

Debridat Oral Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Şişeyi iyice çalkalayınız. Daha sonra şişenin üzerindeki işaretli bölgeye kadar içme suyu doldurunuz. İlacın kapağını kapatıp tekrar çalkalayınız. İlacınız kullanıma hazırdır. Debridat Şurup’u doğru dozda aldığınızdan emin olmak için doz ölçüm kabıyla almalısınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Yetişkinler için tavsiye edilen doz miktarı : günde 3 defa 15 mg 1’er ölçektir. Fakat hekim tarafından gerekli görüldüğünde bu doz arttırılarak en fazla 6 defa 15 mg 1’er ölçek şeklinde uygulanabilir.
 4. Çocuklarda tavsiye edilen günlük doz miktarı: 6 aylıktan küçük bebeklere günde 2-3 defa 2,5 ml 1’er ölçek; 6 aylıktan 1 yaşa kadar olan bebeklere günde 2 defa 5 ml; 1-5 yaş aralığında günde 3 defa 5 ml; 5 yaşından büyüklere günde 3 defa 10 ml’lik 1’er ölçek şeklinde  verilir.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik, şok gibi bir durumda  acilen hekimi bilgilendiriniz.
 2. DEBRİDAT şurup kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Trimebutin maleat
İlaç Marka İsmi: DEBRİDAT 24 mg/ 5 ml oral süspansiyon hazırlamak için granül
DEBRİDAT farmakoterapötik grubu ve ATC kodu:  Fonksiyonel Gastrointestinal Hastalıklarda Kullanılan İlaçlar (Muskulotropik antispazmotik)-A03AA05
Ruhsat Sahibi : Pfizer İlaçları Ltd.Şti.
Muallim Naci Cad. No:55  Ortaköy 34347/İSTANBUL
Tel.: 0 212 310 70 00-Faks.: 0 212 310 70 58
Üretici Firma : Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Orhan Gazi Mahallesi, Tunç Caddesi No: 3 Esenyurt-İstanbul

Debridat Oral Süspansiyon (şurup) İlaç Prospektüsü

Debridat Oral Süspansiyon İlaç Prospektüsü

Debridat Oral Süspansiyon (şurup) kısa ürün bilgisi

Debridat Oral Süspansiyon (şurup) kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*