Deflu Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol (300 mg), Klorfeniramin maleat (2 mg) ve Fenilefrin hidroklorür (5 mg)‘ dır. Deflu Tablet, ağrı kesici, ateş düşürücü, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici etkilere sahiptir. Beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür, ağrıyı keser; vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı üst solunum yollarındaki alerjik belirtilerde antihistaminik etki eder; burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar.  Deflu tablet, soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonları ile birlikte görülen gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, geniz akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, öksürük, üşüme, ateş ve vücut kırıklığının giderilmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı 12 yaş ve üzeri çocuklar , gençler ve yetişkinler içindir.

Deflu Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Geçmişte, Deflu tabletin etken maddesinden birine karşı kendinizde bir hassasiyet geliştiğini biliyorsanız bu ilacı kullanmanız öngörülmemektedir.
 2. Deflu tablet, ağrı kesici, ateş düşürücü, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici etkilere sahiptir.
 3. •3-5 gün içerisinde ağrıda hafifleme olmaması veya ateşin düşmemesi  yada yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde Deflu tabletin kullanımını kesip, hiç vakit kaybetmeden hekime haber verilmelidir.
 4. •Beş ardışık günden daha uzun süre kullanımdan kaçınılmalıdır.
 5. Diğer parasetamol içeren ağrı kesiciler ve antihistaminik ilaçlarla beraber uygulanmamalıdır.
 6. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 7. Eğer karaciğer veya böbrek işlev bozukluğunuz varsa veya astım ya da herhangi bir akciğer hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalığı, epilepsi (sara),  tiroid bozukluğu, şeker hastalığı, QT Sendromu, anemi (kansızlık), sarılık veya göz tansiyonunuz varsa yada alkol kullanıyorsanız veya prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğunuz varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 8. Karaciğer hastalığınız ya da alkol bağımlılığınız var ise hekiminiz ile görüşmeden  kullanmayınız.
 9. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait (depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç) herhangi bir ilaç kullandıysanız; bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 10. Deflu Tablet’le tedavi görürken alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle beraber aldığınızda karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 11. Bu ilaç 12  yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.
 12. Kullanımı baş dönmesi ve uyuşukluğa sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 13. Deflu Tablet’i hamilelik ve emzirme dönemlerinde hekime danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

Deflu Tablet’in diğer ilaçlarla birlikte kullanımı:

 1. Monoamin oksidaz inhibitörleri (maklobemid dahil) veya içinde parasetamol bulunan diğer bir ilaç
  kullanıyorsanız; DEFLU tableti bu ilaçlarla eşzamanlı kullanmamalısınız.
 2. Antidepresanlar (ruhsal çöküntü tedavisinde kullanılan ilaçlar: imipramin, amitiriptilin, bitkisel bir ilaç sarı kantaron-St.John Wort gibi); oksitosin doğumu kolaylaştırmak için uygulanır); ergotamin ve metilserjit (migren ilaçları-ergo alkaloitleri); rifampisin ve izoniazid (tüberküloz tedavisinde kullanılır); propantelin gibi mide boşalmasında gecikmeye sebep olan ilaçlar; mide boşalmasını çabuklaştıran ilaçlar (Metoklopramid ve benzeri); kloramfenikol (antibiyotik); sempatomimetikler (Kalp ve astım hastalığında kullanılır); tropisetron ve granisetron (mide bulantısını ve kusmayı önleyici ilaçlar); Domperidon (bulantı-kusma tedavisinde kullanılır); sedatifler, trankilizanlar (sakinleştirici ilaçlar); alkollü içecekler; digoksin ve kardiyak glikozitler (kalp hastalıklarında kullanılır); Varfarin ve kumarin türevi antikoagülanlar (kanda pıhtılaşmayı engelleyici ilaçlar); Kolestiramin ve benzeri kolesterol düşürücü ilaçlar; beta-blokerler, debrisokin, guanetidin, rezerpin (tansiyon ve kalp ritim bozukluğu ilaçları); Zidovudin  veya karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlarla tedavi görüyorsanız; bu ilaçlarla beraber kullanmak DEFLU tableti etkisini değiştirebilir.

 

Deflu Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz DEFLU ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekimin direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda suyla beraber yutunuz.  DEFLU, yemek öncesi veya yemek sonrası ( aç veya tok karnına) alınabilir.
 3. Yetişkinlere ve 12 yaşından büyük çocuklar günlük önerilen doz: En az 6 saat ara ile 1 veya 2 şer Deflu tablettir.  Hastanın durumuna göre lüzüm halinde hekim tavsiyesiyle 6 saatlik doz aralığı 4 saate indirilebilir.
 4. Günlük toplam doz 12 adet deflu tabletle sınırlandırılmalıdır, ardı ardına beş günden fazla alınmamalıdır.

 

Deflu Tablet’in Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda  acilen hekiminiz bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, mide ve bağırsaklarda gaz ve şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık, üst solunum yolu hastalık belirtileri, uykululuk hali ve baş dönmesi Deflu Tablet’in yaygın görülen yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Klorfeniramin maleat, Fenilefrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Deflu Tablet

Ruhsat sahibi ve üretici firma: Recordati İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Doğan Araslı Cad. No:219 34510 Esenyurt/İSTANBUL
Tel: 0212 620 28 50-Fax: 0212 596 20 65

Deflu Tablet kullanma talimatı

Deflu Tablet kullanma talimatı

Deflu Tablet kısa ürün bilgisi (prospektüsü)

Deflu Tablet kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*