DEKORT Göz ve Kulak Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Deksametazon sodyum fosfat’ tır. DEKORT Göz ve Kulak Damlası, göz ve kulakta iltihaplanma durumlarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma süreçlerini engelleyen  bir ilaçtır. DEKORT damla, dış kulak yolundaki  iltihabi rahatsızlıklar, dış kulağın alerjik etkenlerden dolayı iltihaplanması, gözyaşı kesesi ve gözyaşı bezinin iltihabı, gözü koruyan zarın iltihabı, dış etkenlerin yol açtığı göz kapağı ve gözü koruyan zarın yanması ya da  yaralanması, gözün kornea tabakasının iltihabı, gözün iris bölümünün iltihabı durumlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca göz ameliyatı sonrası oluşabilecek iltihabın önlenmesinde veya tedavisinde kullanır.

DEKORT Göz ve Kulak Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. DEKORT damla, göz ve  kulakta iltihaplanma durumlarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engelleyen  bir ilaçtır.
 3. Eğer kulağınızda veya gözünüzde tedavi ve kontrol altına alınmamış bakteri, virüs ya da mantar enfeksiyonu varsa ya da  kulak zarınız delik ise bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 4. Doktorunuz tarafından teşhis konulmamış, göz veya kulak rahatsızlıklarında kullanmayınız.
 5. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Yan etkilerini engellemek için yavaş yavaş dozu azaltarak bırakınız.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa veya daha da kötüye giderse;  doktorunuza başvurunuz.
 7. DEKORT damla, göz ve kulağa uygulanabilen bir ilaçtır. Ancak göz rahatsızlığı için kullandığınız damlalığı kulak, kulak rahatsızlığı için kullandığınız damlalığı göz rahatsızlığınız için kullanmayınız. Bu durum var olan hastalığın diğer bölgeye taşımasına sebep olabilir.
 8. Damlalığın ucunu eller, kulak ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözlerde ve kulakta enfeksiyon oluşabilir. Bu durum ciddi hasarlara sebep olabilir.
 9. İlacı kontakt lensleriniz gözünüzde iken  kullanmayınız. Kontakt lens kullanıyorsanız tedavi sırasında lens kullanmaya devam edip etmeyeceğinizi doktorunuzla görüşmelisiniz. Eğer doktorunuz tedavi sırasında kontakt lensinizi kullanabileceğinizi söylüyorsa, ilacı uygulamadan önce kontakt lenslerinizi gözünüzden çıkarınız ve ilacı uyguladıktan 15 dakika sonra kontakt lenslerinizi takabilirsiniz.
 10. DEKORT damla, göze uygulandığında görmede bulanıklık yapabilir. Dikkat gerektiren aktivitelerde bulanıklığın netleşmesini bekleyiniz.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

DEKORT Göz ve Kulak Damlası’nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Kafanızı hafif bir şekilde geriye alınız, alt göz kapağını aşağı çekip, ileri ve uzağa doğru bakınız, damlanızı damlatıp gözünüzü kapatınız. Damlanızı gözünüze damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına bastırınız, bir dakika bekleyiniz, damlanın gözyaşı kanalına akmasını engelleyiniz. Eğer aynı göze birden fazla damlatmak gerekirse, ikinci damlayı damlatmadan önce 5 dakika bekleyiniz.
 3. Damlayı kulağınıza uygulayacaksanız, kulak yolunu temizleyip, kulağınız yukarı gelecek şekilde yatınız. Kulağınızı hafifçe geriye doğru çekip kulak yolunun açılmasını sağlayınız. Bu ilaç küçük çocuğa uygulanacaksa kulak yolunu açmak için kulak memesini aşağıya doğru hafifçe çekiniz. Gerekli damlayı kulağınıza damlattıktan sonra en az bir dakika yatar vaziyette bekleyiniz. Gözünüzün veya kulağınızın  mikrop kapmaması için damlalığın ucunun steril bir yerde korunması gerekir.
 4. Göz için kullanım şekli : Başlangıçta gündüzleri her 3 saatte veya 6 saatte bir  ve geceleri iki saatte 1 veya 2 damladır.  Ağır enfeksiyonlarda başlangıç olarak her 30-60 dakikada bir 1-2 damla uygulanır. Enfeksiyon kontrol altına alındıkça uygulama sıklığı yavaş yavaş azaltılır.
 5. Kulak için kullanım şekli: Dış kulak yolu temizlendikten sonra solüsyon damlalıkla kulak yoluna damlatılır. Başlangıç dozu günde 2-3 defa 3-4 damla olarak tavsiye edilir. Tedaviye cevap alındığında doz azaltılır ve tedavi kesilebilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Deksametazon sodyum fosfat
İlaç Marka İsmi: DEKORT Göz ve Kulak Damlası

DEKORT Göz ve Kulak Damlası kullanma talimatı


DEKORT Göz ve Kulak Damlası kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*