DELTACORTRIL Tablet

Endikasyon Bilgisi :

DELTACORTRIL 5 mg Tablet’in etken maddesi Prednisolon, vücutta doğal olarak salgılanan kortikosteroid  seviyesini arttıran bir maddedir. Deltacortril tablet, kas hastalıkları, aynı anda birden fazla sayıda istemli kasın iltihaplanması, deri döküntüsü ve kaslarda zayıflıkla kendini gösteren iltihaplı kas romatizması (dermatomiyozit), Poliarteritis nodosa (damar iltihabı), Wegener granulomatozu (kas tabakası ile çevrili küçük ve orta boy atardamarları tutan bir çeşit damar iltihabı), Takayasu arteriti (aort ve ana dallarını tutan inflamasyon sonucu oluşan damar iltihabı),  sedef hastalığı ve eklem iltihabının bir arada görüldüğü bir hastalık olan psöriyatik artrit, tendon ve onu saran kılıfın iltihabı, gut hastalığında görülen kısa süre içerisinde gelişen eklem iltihabı, Polimiyalji romatika (özellikle omuz ve uyluk bölgelerinde sabahları şiddetli kas ağrıları ile seyreden), çocuk romatizması (Juvenil Romatoid Artrit), eklemlerde sertleşme ve tutuklukla belirgin ağrılı ilerleyici, iltihaplı romatizma hastalığı (ankilozan spondilit), bir yaralanma-ezilme sonrası görülen ve çeşitli durumlara bağlı olarak eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve işlev kaybıyla belirgin eklem iltihaplanması gibi romatizmal hastalıklar, ani gelişen kalp romatizması (romatoid kardit), bir tümörden kaynaklanan ya da onun oluşumu ile ilgili hastalıklar, beyin zarlarında iltihabi olgular, sindirim sistemi kanallarında iltihabi hastalıklar (yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsak iltihabı, ülseratif kolit, crohn hastalığı), MS hastalığı, alerjik göz hastalığı, göz sinirlerinin iltihabi durumu, solunum sistemi hastalıkları (nefes darlığının kötüleşmesi, akciğer tüberkülozu, zatürre, saman nezlesi veya yıl boyu süren alerjik nezle atakları), kan damarlarının iltihabı, enfeksiyona bağlı olmayan tiroid iltihabı, anemi ve  kan ile ilgili ( hematolojik) hastalıklar, yanıklar, deri lezyonları, metal para veya disk şeklindeki iltihaplı yaralarla karakterize deri iltihabı (diskoid egzama), stres egzaması (Liken Simpleks Kronikus), kronik iltihaplı deri hastalığı (atopik egzama); deride kızarıklık, döküntü eşliğinde ateş ve halsizlikle belirgin eksfolyatif dermatit; dış çevre etkisiyle oluşan deri iltihabı (kontakt dermatit),  yara ve kaşıntı ile birlikte görülen iltihabi rahatsızlıklar (staz dermatiti), saçlı deri, kaş, göz kapakları, kulak, göğüs ortasında ve vücudun diğer bölgelerinde kırmızı, pullu, kaşıntılı döküntü (seboreik dermatit) gibi iltihabi ve kaşıntılı cilt hastalıkları, Organ nakillerinden sonra doku reddi gelişirse; iç salgı bezleri ile alakalı bozukluklarda (endokrin hastalıkları),  vücutta doğal olarak salgılanan kortizon hormonunun yetersiz salgılanması ve vücutta ödem bulunan durumlar ilgili hastalıklarda etki gösterir.

DELTACORTRIL Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Formülü: 1 tablet DELTACORTRIL 5 mg prednisolon adlı etken maddeyi ihtiva etmektedir. Diğer bileşenleri ise; 75 mg laktoz,              Magnezyum stearat, Hidroksipropil selüloz ve Mikrokristalin selüloz’dur.
 2. İlaçta bulunan etken maddeye ya da yukarıdaki diğer bileşenlerine karşı daha önce sizde bir hassasiyet durumu olduysa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 3. DELTACORTRIL tablet, bağışıklığı baskılayıcı, iltihap ve alerji önleyici özelliklere sahiptir.
 4. Ağız içinde, boğazınızda veya iç organlarınızda mantar enfeksiyonu var ise, gözünüzde uçuk yarası, kısa süre içerisinde gelişen tedavi altına alınmamış bir enfeksiyonunuz ya da zona hastalığınız var ise bu ilacı almadan önce mutlaka hekiminize bildiriniz.
 5. Kızamık ve su çiçeği geçiren kişilerle yakın temas kurmayınız. Eğer bu hastalıklara maruz kalırsanız hastalığı önlemek için acilen hekiminizden bilgi alınız.
 6. Bu ilacın kullanımı bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve enfeksiyon kapma riskiniz kolaylaşabilir. Enfeksiyonlu ve hasta kişilerle temastan kaçınınız. Ayrıca daha önce geçirdiğiniz enfeksiyonu aktif hale getirebilir. Bunun için son bir kaç hafta içinde geçirdiğiniz herhangi bir hastalık veya enfeksiyon var ise bu durumu hekiminize bildirmeniz gerekmektedir.
 7. Tedavi süresince canlı aşı yapılması uygun değildir. Çünkü aşı, DELTACORTRIL ile aynı zamanlarda kullanıldığında yeterli etkiyi göstermeyebilir.
 8. Eğer tedavi altına alınmamış irinli  bir enfeksiyon (mikroplu iltihap) geçiriyorsanız ya da osteoporoz, bağırsak ameliyatı öyküsü, ince ve kalın bağırsak delinmesi, kanama, mide veya bağırsak ülseri, ülseratif kolit,  divertikülit, konjestif kalp yetmezliği, geçmişte sıtma öyküsü, karaciğer hastalığı (siroz gibi), böbrek yetmezliği, herhangi bir tiroid bozukluğu, ani nöbet hastalığı, göz tansiyonu (glokom) hastalığı veya katarakt, gözlerde uçuk yarası, diyabet (şeker hastalığı), tüberküloz (akciğer veremi), ağır ruhsal çöküntü hastalığı, yüksek tansiyon (hipertansiyon) var ise, çizgili kas zayıflığı veya herhangi bir kas bozukluğu gibi hastalıklardan herhangi birine sahipseniz dozaj ayarlamasına, kan ve idrar tahlillerine gereksinim duyulabilir. Bundan dolayı bu ilaçla tedavi öncesi hastalıklarınız ve halihazırda kullandığınız ilaçlar hususunu hekiminizle muhakkak görüşmelisiniz.
 9. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Aksi takdirde istenmeyen geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için ilacı nasıl bırakacağınızı hekiminizle görüşünüz.
 10. Çocuklarda bu ilacın kullanımı çocuğun gelişimini etkileyebilir. Çocuğunuz bu ilacı kullanırken normalden daha yavaş geliştiğini gözlemliyorsanız durumu hekime bildirmelisiniz.
 11. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde hekime danışmadan kullanılması önerilmemektedir.

DELTACORTRIL Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz Deltacortril Tableti nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Size tavsiye edilenden eksik veya fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir.
 2. İlacınızın her bir dozunu yeterli miktarda suyla beraber içiniz. Tercihen tok karnına alınması önerilir.
 1.  DELTACORTRIL

  DELTACORTRIL 5 mg Tablet’in Olası Yan Etkileri :

 1. DELTACORTRIL kullanırken nefes almada zorluk, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekimle irtibat kurulmalıdır.
 2. Kanlı veya katranımsı dışkı, kan öksürme, göz tansiyonu, göz küresinin dışa çıkıklığının ya da bombeliğinin artması, görme problemleri, kanama, pankreatit (mide üst bölgesinden arkaya doğru yayılan ciddi bir ağrı, mide bulantısı ve kusma, hızlı kalp atışları), anormal düşünceler veya davranışlar, ani hastalık nöbeti (irade dışı kasılmalar), tehlikeli derecede yüksek tansiyon (ağır baş ağrısı, bulanık görme, kulaklarda vızıltı, kaygı, bilinç bulanıklığı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, düzensiz kalp atışları, ani hastalık nöbeti),  düşük potasyum seviyesi (bilinç bulanıklığı, düzensiz kalp atışları, aşırı susuzluk, artan idrar yapımı, bacaklarda huzursuzluk, kaslarda zayıflık, halsizlik veya topallama hissi), kemiklerde erime,  tendon kopması, çocuklarda yavaş gelişme gibi yan etkilerden herhangi biri geliştiğinde acilen hekiminize başvurmalısınız.
 3. Enfeksiyon kapma riski, depresif ruh hali, kemiklerde erime, yüzde şişkinlik, ani kilo alma, vücutta tüylenme, kas zayıflığı ilacın sık rastlanan yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Prednisolon
İlaç Marka İsmi: DELTACORTRIL 5 mg Tablet
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu: Glukokortikoidler-H02AB06
İlacın ruhsat sahibi : Pfizer İlaçları Ltd. Şti.
Adres: Muallim Naci Cad. No:55 Ortaköy-34347 /İSTANBUL
Tel  no : 0 212 310 70 00- fax no: 0 212 310 70 58

DELTACORTRIL Tablet Kullanma Talimatı


DELTACORTRIL Tablet Kullanma Talimatı

DELTACORTRİL 5 mg tablet’in etki mekanizması
Prednizolon kimyasal olarak, 17,21-trihidroksi-pregna-1,4-diene-3,20-diondur. Ampirik formülü C21H28O5 olup moleküler ağırlığı 360’dır.
Glukokortikoid’ler, hem doğal olarak oluşan hem sentetik adrenokortikal steroidlerdir ve gastro-intestinal yoldan kolayca absorbe olurlar.
Tuz tutucu özellikleri de olan doğal oluşan glukokortikoidler (hidrokortizon ve kortizon), adrenokortikal yetmezlik durumlarında tamamlayıcı tedavi olarak kullanılırlar. Prednizolon (DELTACORTRİL), kortizon ve hidrokortizon gibi antienflamatuar, hormonal ve metabolik etkileri bulunan güçlü bir sentetik glukokortikoiddir. Glukokortikoidler çok kapsamlı ve çeşitli metabolik etkiler oluştururlar. Ayrıca çeşitli uyarılara karşı vücudun immün reaksiyonlarını değiştirirler. Sentetik analoglar başlıca, birçok organ sistemlerindeki hastalıklarda güçlü anti-inflamatuar etkileri için kullanılırlar.
—DELTACORTRİL 5 mg tablet’in terapötik endikasyonları
1-Endokrin bozukluklar: DELTACORTRİL, primer ve sekonder adrenokortikal yetmezlik (hidro-kortizon veya kortizon ilk seçenektir; gerekli görüldüğünde sentetik analoglar mineralokortikoidler ile beraber uygulanılabilir. Non-süpüratif tiroidit, Konjenital adrenal hiperplazi, kanserle birlikte görülen hiperkalsemide ve  bebeklerde mineralokortikoid takviyesinde kullanımı endikedir.
2-Kollajen hastalıklar: DELTACORTRİL, bir alevlenme esnasında veya seçilmiş vakalarda idame tedavisi olarak: Sistemik lupus eritematosusta, Sistemik dermatomiyozitte ve akut romatizmal karditte endikedir.
3-Alerjik durumlar: DELTACORTRİL, geleneksel tedavinin yeterli miktarına rağmen geçmeyen şiddetli veya faaliyeti engelleyen
alerjik durumları kontrol altına almak için: mevsimsel veya yıl boyu süren alerjik rinit, bronşiyal astım, atopik,  kontakt dermatit ve ilaç alerjilerinde, ayrıca  eklem ağrıları ve deri bulguları, ateş, yorgunluk gibi bulgularla seyreden serum hastalığında kullanımı endikedir.
4-Deri hastalıkları: DELTACORTRİL, yanık benzeri ve içi su dolu kabarcıklarla başlayıp kısa sürede patlayıp açılan ve  üzeri kabuklanan yaralarla belirgin bir cilt hastalığı Pemfigus tedavisinde, Eksfoliatif dermatitte, Bullöz herpetiform dermatit, Mikozis fungoides, Şiddetli eritema multiforme (Stevens-Johnson Sendromu), şiddetli seboreik dermatit ve şiddetli psoriazda(sedef hastalığında) endikedir.
5-Göz ve çevresindeki dokuların şiddetli, akut veya kronik, alerjik veya enflamatuar rahatsızlıkları: DELTACORTRİL, alerjik konjonktivit, Anterior segman enflamasyonu, Keratit, Diffüz posterior uveit ve koroidit, Korioretinit, Oftalmik herpes zoster, Optik nörit, Irit, iridosiklit, Sempatik oftalmi ve alerjik marjinal kornea ülserlerinde endikedir.
6-Solunum yolu hastalıkları: DELTACORTRİL, diğer metodlarla tedavi edilemeyen Loeffler sendromunda, Aspirasyon pnömonisinde,
Semptomatik sarkoidoz, Beriliozda ve Fulminan veya disemine akciğer tüberkülozunda (uygun antitüberkülö kemoterapi ile beraber) kullanımda endikedir.
7-Gastro-intestinal hastalıklar: DELTACORTRİL hastanın, hastalığın kritik bir dönemini atlatabilmesi için: Rejyonel enterit ve Ülseratif kolitte endikedir.
8-DELTACORTRİL, verem mikrobunun neden olduğu menenjitde (bu mikroba karşı kullanılan tedaviye eklenebilir), sinir sistemini veya kalbi tutan trişin hastalığında kullanımı endikedir.
9- DELTACORTRİL, lupusa bağlı olan veya olmayan nefrotik sendrom hastalarında (İdrarda proteinin bol miktarda atıldığı ve buna bağlı olarak vücutta ödem denilen şişliklerin geliştiği özel bir böbrek yetmezliği türü) kullanımı endikedir.
10-Neoplastik hastalıklar: DELTACORTRİL, yetişkinde lösemiler ve lenfomalar ile çocuklukta akut löseminin palyatif tedavisinde endikedir.
11-Hematolojik bozuklukluklar: DELTACORTRİL, yetişkinlerde sekonder trombositopeni ve idiopatik trombositopenik purpurada, kazanılmış (oto-immün) hemolitik anemide, konjenital (eritroid) hipopl ve Eritroblastopenide (kırmızı kan hücresi anemisinde) kullanımı endikedir.
12-Romatizmal hastalıklar: DELTACORTRİL, tedavinin kısa süreli olması kaydıyla hastanın akut bir vakayı veya alevlenmeyi atlatabilmesi için : Romatoid artrit ve juvenil romatoid artritte (seçilmiş vakalarda düşük dozlu idame tedavide), Posttravmatik osteoartritte, Psoriatik artrit, akut gut artriti, akut non-spesifik tenosinovit, Ankilozan spondilit, Osteoartrit sinoviti, Epikondilit ile Akut ve subakut bursitte endikedir.
DELTACORTRİL Tabletin pozoloji/uygulama sıklığı ve tedavi süresi
DELTACORTRİL’in başlangıç dozu, tedavi edilen spesifik hastalığa göre, günde 5-60 mg arasında değişir. Genellikle bölünmüş günlük doz kullanılır. Az şiddetli durumlarda düşük dozlar genellikle yeterli olursa da, seçilmiş hastalarda yüksek inisyal dozlar gerekebilir.
Kortikosteroidler kullanılırken aşağıdaki terapötik ilkeler akılda tutulmalıdır:
Kortikosteroidler, antienflamatuvar etkilerinden ötürü palyatif semptomatik tedavi sağlamaktadır. Asla küratif değildirler.
Uygun bireysel doz deneme yanılma ile saptanmalıdır ve hastalığın aktivitesine göre düzenli şekilde yeniden değerlendirilmelidir.
Kortikosteroid tedavisinin uzadığı ve doz artırıldığı zaman, yan etkilerin insidansı artacaktır. Tatminkar bir cevap alınana kadar başlangıç dozları devam ettirilir veya ayarlanır. Makul bir süreden sonra yeterli klinik cevap yoksa DELTACORTRİL kesilerek hasta başka uygun bir
tedaviye geçirilir.  Doz gereksinimlerinin değişken olduğu ve tedavi edilen hastalığa ve hastanın yanıtına göre kişisel olarak ayarlanması gerektiği vurgulanmalıdır. Olumlu bir yanıt alındıktan sonra başlangıç dozunu uygun aralıklarla ve küçük miktarlarla
azaltarak, elde edilen yeterli klinik cevabı devam ettirecek en düşük idame dozları belirlenmeli, .DELTACORTRİL dozajının devamlı takip edilmesi gerektiği hatırda tutulmalıdır. Doz ayarlamalarını gerekli kılan durumlar arasında, hastalık sürecindeki iyileşme ve
alevlenmelere bağlı klinik durum değişmeleri, hastanın ilaca verdiği kişisel yanıt ve tedavi edilen hastalıkla direkt bir ilişkisi olmadan hastanın streslere maruz kalmasının etkileri sayılabilir ki bu son durumda DELTACORTRİL dozunu, hastanın durumuyla orantılı bir süre için artırmak gerekebilir. DELTACORTRİL tablet ile uzun süreli tedaviye gerek görülürse, gün aşırı günlük doz rejimi düşünülmelidir. Uzun süreli tedaviden sonra ilacı kesmek gerekirse, ani değil kademe kademe azaltarak bıraktırmak  öngörülür.  Sistemik kortikosteroidleri 3 haftadan daha uzun süre boyunca ve fizyolojik dozun (takriben 7.5 mg prednizolon veya eşdeğeri) üzerinde kullanan hastalarda, ilaç aniden bıraktırılmamalıdır. Dozun düşürülme biçimi büyük ölçüde hastalığa göre uygulanmalı  ve bu karar verilirken sistemik kortikosteroidlerin dozunun düşürülmesi durumunda relaps olasılığı göz önüne alınmalıdır. İlacın sonlandırılması durumunda hastalık aktivitesinin klinik değerlendirmesine gerek görülebilir.  Eğer sistemik kortikosteroid tedavisi sonlandırıldığında hastalığın relaps olasılığı yoksa ancak hipotalamik-pitüiter-adrenal (HPA) baskılanması hususunda şüphe var ise kortikosteroid dozu hızla fizyolojik dozlara indirilebilir. Prednizolonun 7.5 mg dozuna eşdeğer günlük doza erişildiğinde, HPA aksının düzelmesi için doz azaltımı daha yavaş yapılmalıdır.
Hastalığın relaps riskinin olmadığı düşünülüyorsa, üç haftaya dek süren sistemik
kortikosteroid tedavisinin aniden sonlandırılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Üç hafta süresince 40 mg dozlara dek
uygulanan prednizolon veya eşdeğeri aniden sonlandırılırsa klinik olarak anlamlı HPA aksı
baskılanmasına yol açması hastaların çoğu için olasılık dışıdır. Aşağıdaki hasta gruplarında
ise tedavi üç hafta veya daha az sürse dahi, sistemik kortikosteroid tedavisinin aşama aşama düşürülmesi gerekmektedir:
• Tekrarlayan sistemik kortikosteroid döngüleri alan hastalar (özellikle de döngüler 3 haftadan
uzun süreli ise)
• Uzun vadeli (aylar veya yıllar süren) bir tedavi kesildikten sonraki 1 yıl içerisinde kısa süreli tedavi gören hastalar
• Eksojen kortikosteroid tedavi dışında başka bir sebeple adrenokortikal yetmezlik durumu ortaya çıkabilecek hastalar
• Günlük 40 mg’ın üzerinde prednizolon (veya eşdeğeri) ile sistemik kortikosteroid tedavisi uygulanan hastalar
• Akşamları tekrar dozu alan hastalar
Uzun süreli DELTACORTRİL tedavisi esnasında , stres veya hastalığın alevlenme dönemlerinde dozajın geçici olarak yükseltilmesi gerekebilir.
Tatmin edici bir klinik yanıt alınmadığı takdirde, ilaç aşamalı olarak azaltılarak kesilmeli ve hastaya başka bir tedavi uygulanmalıdır.
Aralıklı dozaj rejimi:
İki günde bir veya daha uzun süreli aralıklarla, sabahları tek doz DELTACORTRİL kullanımı, bazı hastalar için kabul edilebilir olan tedavi biçimidir. Bu rejim uygulandığı takdirde, pitüiter-adrenal baskılanmanın derecesi, protein katabolizması ve diğer yan etkiler asgari
düzeye indirilebilir.
Özel doz ilkeleri:
Bazı hastalıklarda aşağıdaki öneriler uygulanabilir. Akut veya şiddetli hastalık başlangıçta yüksek doz tedavi gerektirebilir; ancak mümkün olan en kısa sürede etkili en düşük devam dozuna geçilmelidir. Kronik tedavi sırasında dozaj azaltımları günde 5-7.5 mg’dan  fazla kullanılmamalıdır.
Alerjik ve deri hastalıkları:
Normalde tedaviye başlama dozu olarak günde 5 ila 15 mg yeterli olmaktadır.
Kollajenöz:
Genelde başlangıç dozu olarak günde 20-30 mg etkilidir. Daha ağır belirtileri olanlar daha yüksek dozlara ihtiyaç duyabilir.
Romatoid artrit:
Normalde başlangıç dozu günde 10-15 mg’dır. Tolere edilebilir semptomatik iyileşme sağlayan en düşük günlük devam dozu önerilmektedir.
Kan hastalıkları ve lenfoma:
Günlük başlangıç dozu 15-60 mg, genellikle yeterli klinik veya hematolojik yanıt sağlandıktan sonra doz düşürülmelidir. Akut lösemide remisyon sağlamak için daha yüksek dozlar gerekebilir.
DELTACORTRİL Tablet için özel kullanım uyarıları ve alınması gereken önlemler:
DELTACORTRİL gibi oral kortikosteroidlerle tedavi gören, aşağıdaki durumlara sahip hastalarda bu ilacı kullanırken dikkat edilmeli ve hasta kontrol altında tutulmalıdır: karaciğer veya ya böbreklerde yetmezlik, yüksek tansiyon, diyebet hastalığı, peptik ülser, konjestif kalp yetmezliği, tüberküloz (verem hastalığı), herhangi bir nöbet hastalığı veya sara, Duchenne müsküler distrofi bulananlar, ciddi affektif bozukluk hikayesi olan kişiler ve özellikle de önceden steroide bağlı psikoz hikayesi bulunanlar, osteoporozlu hastalar,  daha önce steroide bağlı miyopati yaşayanlar, antikolinesteraz tedavisi gören miyastenia gravis hastaları, tromboembolik bozuklukları bulunanlarda DELTACORTRİL, çok dikkatli uygulanmalı ve hastalar yakından izlenmelidir.
—En düşük etkili dozun en kısa sürede uygulanılmasıyla ve günlük dozun 2 günde bir, tek sabah dozu olarak verilmesiyle DELTACORTRİL tabletin istenmeyen etkilerini en aza indirebilir. Hastalık aktivitesine karşı uygun dozu titre etmek için hastanın sık sık gözlenmesi gerekmektedir.

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*