Depo- Provera Steril Aköz Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Medroksiprogesteron asetat’ tır. DEPO PROVERA Steril Aköz Süspansiyon, gebeliğin önlenmesi için kullanılan doğum kontrolü ilacıdır.

DEPO PROVERA 150 mg/ml steril aköz süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. DEPO PROVERA, gebeliğin önlenmesi için kullanılan doğum kontrolü ilacıdır.
 2. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 3. Bu ilacın uygulamasına başlarken gebelik olmadığından kesin olarak emin olmak için, ilk enjeksiyon, normal bir adet döngüsü başlangıcındaki ilk 5 gün içerisinde veya doğum sonu altıncı haftadan önce yapılmalıdır. Bu tarihleri kaçırmamaya özen gösteriniz.
 4. Gebelik, karaciğer fonksiyon bozukluğu, beyin damarları ile ilgili ya da beyin damarlarından kaynaklanan hastalıklar, pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı, bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması ile ilgili hastalıklar,vajina ve idar yolu kanamaları,teşhis edilmemiş meme hastalığı gibi durumlardan hrhengi birisi mevcut ise bu ilacı kullanmamalısınız.
 5. Bu ilaç  gebelik sırasında kullanılmamalıdır.  Eğer  gebelik şüpheniz var ise bu ilacı kullanmamalısınız. Doktorunuz bu ilacı reçete etmeden önce gebeliğiniz olup olmadığını anlamak için doğum kontrol testi yaptırmalısınız.
 6. Kalp hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı, epilepsi (sara), geçmişte depresyon öyküsü, migren, görme bozukluğu, astım gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 7. Eğer bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra ; migren, görme problemleri,  öksürük ve nefes darlığı, bir bacak damarında ağrı ile birlikte şişme ve kızarıklık gibi rahatsızlıklardan birine maruz kalırsanız acilen doktorunuza başvurunuz.

DEPO PROVERA 150 mg/ml steril aköz süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç üç ayda bir kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yüksek ateş, pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı, damarlarda veya akciğerlerde kan pıhtılaşması, rahim boynu aşınması veya salgılarda değişimler, depresyon belirtileri (uyku problemleri, ruh hali değişimleri) gibi yan etkiler görülebilir.Tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:   Medroksiprogesteron asetat
İlaç Marka İsmi: DEPO PROVERA 150 mg/ml steril aköz süspansiyon
Sırasıyla; Antineoplastik ve İmmünomodülatör Ajanlar, Hormonal Tedavi, Hormonlar,  Progestogenler ve Medroksiprogesteron şeklinde sınıflandırılmış olup, G03AC06 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz DEPO PROVERA, PFİZER PFE İLAÇLARI firmasının ürünüdür.
DEPO PROVERA için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri (Endikeleri, DEPO PROVERA ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, DEPO PROVERA dozajı; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; DEPO PROVERA kullanım şekli; DEPO PROVERA yan etkisi, istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi DEPO PROVERA ile ilgili bilinmesi gereken hususlar)

DEPO PROVERA 150 mg-ml steril aköz süspansiyon kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

DEPO PROVERA 150 mg-ml steril aköz süspansiyon kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

DEPO PROVERA 150 mg-ml steril aköz süspansiyon kısa ürün bilgisi

DEPO PROVERA 150 mg-ml steril aköz süspansiyon kısa ürün bilgisi

DEPO PROVERA da dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz DEPO PROVERA’yı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. DEPO PROVERA’yı size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. DEPO PROVERA ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*