DEPONİT NT Transdermal Flaster

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Gliserol trinitrat tir. DEPONİT NT Transdermal Flaster, damar çapının genişlemesini sağlayan, damarlarla ilgili düz kasları gevşeterek çalışan  kalp hastalıkları ile ilgili bir ilaçtır. Ayrıca, kalp rahatsızlıklarından dolayı  görülen ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Koroner damarlardaki sertleşmeye bağlı daralma sonucunda kalbin önündeki bölgede ve sol kolda şiddetli sancı, terleme ve nefes darlığı ile karakteristik kalp hastalığı (heberden hastalığı) , akciğer atardamarlarında görülen hipertansiyon (yüksek tansiyon), ağır ve süreğen kalp kası (miyokard) yetersizliği ve koroner atardamar hastalıkları tedavisinde kullanılır

DEPONİT NT Transdermal Flaster Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Koroner damarlardaki sertleşmeye bağlı daralma sonucunda kalbin önündeki bölgede ve sol kolda şiddetli sancı, terleme ve nefes darlığı ile karakteristik kalp hastalığı (heberden hastalığı) , akciğer atardamarlarında görülen hipertansiyon (yüksek tansiyon), ağır ve süreğen kalp kası (miyokard) yetersizliği ve koroner atardamar hastalıkları tedavisinde kullanılır
  3. Kalpte sıkışma ve daralmaya bağlı kalp zarı iltihaplanması, kalp zarı boşluğuna kan dolmasıyla kalbin sıkışması, düşük dolum basıncı, aort  veya mitral deliğin daralması ile belirgin kalp hastalığı, ayakta durma esnasında oluşan, ayakta durma ile ilgili işlevsel bozukluk ve  kafatası basıncının arttığı hastalıklar gibi durumlardan herhangi birisine sahip iseniz bu ilacı özel bir dikkatle tıbbı gözetim altında kullanmanız gerekmektedir.
  4. Eğer gliserol trinitrat’a alerji, şok, baygınlık gibi kısa süre içinde gelişen dolaşım rahatsızlığı, hipotansiyon, Sildenafil sitrat içeren ilaç (Degra, Egira, Viagra, Vigrande) kullanıyor olmak, kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok tablosu, bant şeklinde hazırlanan ilaçtaki yapışkanlara aşırı duyarlılık durumlarından herhangi birine sahip iseniz bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
  5. Bu ilacı kullanırken alkol kullanmayınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini artırır.
  6. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kesinlikte kullanmayınız.

DEPONİT NT Transdermal Flaster’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. Bantınızı keseden çıkararak koruyucu folyoyu yukarı bakacak şekilde her iki elinizle tutunuz. Daha sonra, ortadaki S -biçimli kesik açılacak şekilde bantınızın yarısını aşağıya çeviriniz. Daha sonra, koruyucu folyonun yarısını soyup çıkarabilirsiniz. Yapışkan yüzeye dokunmayınız. Bantınızı deri bölgenize uygulayınız ve koruyucu folyonun diğer yarısını da çıkarınız. Bantınızın yapışkan yüzeyinin derinize tamamen yapışmasını sağlamak için elinizle kuvvetlice bastırınız

İlacın Olası Yan Etkileri:

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Baş ağrısı, ayakta iken  baş dönmesi, bulantı, kusma, görme bozukluğu, uygulama yerinde kaşıntı ve yanma hissi, yüz ve boyunda kızarıklık,  düşük kan basıncı gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Gliserol trinitrat

İlaç Marka İsmi: DEPONİT NT Transdermal Flaster

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*