DERMATOP Merhem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Prednikarbat‘ tır. DERMATOP Merhem, iltihap giderici, akıntı giderici, kaşıntı ve alerji giderici, hücre çoğalmasını önleyici etkiler gösteren bir merhemdir. Vücudun dış yüzeyinin kortikosteroid ile tedavi edilmesini gerektiren akut veya kronik deri hastalıklarında kullanılır.  Derisi nemli, normal ve kuru olan hastalarda kullanılabilir, duyarlı deri bölgelerine dahi sürülebilir. Küçük çocukların deri hastalıklarında da kullanılabilir. Geniş alanlara, kısa süreli uygulanabilir ve tekrarlayan uygulamalara da elverişlidir.

Dermatop Merhem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. DERMATOP, iltihap ve alerji giderici, kaşıntı, akıntı giderici ve hücre çoğalmasını önleyici etkiler gösteren bir merhemdir.
 3. Eğer mantar hastalığınız, tüberküloz, frengi, ağız çevresinde kırmızı kabarcıklar ile birlikte görülen iltihabi bir deri hastalığı ya da gül hastalığınız (rozase), bakteri ya da virüs enfeksiyonunuz (su çiçeği gibi)  varsa, bu ilacı kullanmayınız.
 4. Göze uygulanmamalıdır.
 5. Tedaviye başladıktan sonraki iki hafta  içinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse ya da daha da kötüleşirse acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Tedaviye başladıktan sonra mantar, bakteri veya virüs enfeksiyonu belirtileri görülürse derhal doktorunuza bildiriniz. Doktor gözetiminde uygun ilaç tedavisine başlamalısınız.
 7. İlacı  uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle bandajlamayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz. Eğer bir bebeğin çocuk bezi bölgesi tedavi ediliyorsa, sıkı ve dar bezler kullanmayınız.
 8. İçeriğinde bulunan mineral yağ nedeniyle prezervatifin yırtılmasına veya sızıntı oluşumuna sebep olabileceğinden ilacı prezervatifin temas ettiği yüzeylerde kullanırken, merhem ile prezervatifin temasından kaçınınız.
 9. Bebek ve küçük çocuklarda, aralıksız olarak 4 haftadan fazla kullanılmamalıdır.
 10. Tıbbi zorunluluk olmadıkça hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmemektedir.

Dermatop Merhem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Merhemi hastalıklı bölgeye ufak bir miktarda uygulayınız ve hafif hareketlerle ovuştururarak sürünüz.
 3. Günde 1 defa uygulanır. Gerekli görüldüğü durumlarda günde 2 defa da uygulanabilir.
 4. •4 haftadan daha uzun süre kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulanan bölgede yanma hissi yaygın görüleni yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Prednikarbat
İlaç Marka İsmi: DERMATOP 2,5 mg/g merhem
Sırasıyla; Dermatolojikler, Dermatolojik Kortikosteroidler, Kortikosteroidler, weak (group I) ve Prednikarbat olarak sınıflandırılmış şekilde, D07AC18 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz DERMATOP, SANOFİ SAĞLIK ÜRÜNLERİ firmasının ürünüdür.
DERMATOP Merhem için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri (DERMATOP ne ilacıdır; endikeleri, kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; dozu; istenmeyen etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi DERMATOP Merhem hakkında bilinmesi gereken hususları içerir.)

DERMATOP Merhem kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)


Dermatop-Merhem-İlaç-Prospektüsü

DERMATOP Merhem’in kısa ürün bilgisi
DERMATOP Merhem'in kısa ürün bilgisi

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*