Dermo-Trosyd Deri Kremi

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Tiyokonazol‘ dur. Dermo-Trosyd Deri Kremi, mantarların cilt üzerinde çoğalmasını engelleyen bir  ilaçtır.  Derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının, mayalar ve maya benzeri mantarların ve küf mantarlarının tedavisi  için uygundur. Dermo-Trosyd, Candida’ya bağlı ya da Candida ile komplike çocuk bezi pişikleri, dış genital organlar, koltuk altı, meme altları ve testisler üzerinde ince kabuklaşma gösteren kırmızı veya kahverengi lekeler ile belirgin bulaşıcı deri hastalığı (eritrazma); ayak mantarı (tinea pedis), tırnak mantarı (tinea unguium);  gövde, kol, ve bacaklarda görülen halka şeklinde iltihaplı, kaşıntılı, kızarık, yüzeyden kabarık lezyonlar ile belirgin vücut mantarı (tinea korporis); genellikle boyun, göğüs, kolların üst kısımları  ve sırtta görülen beyazdan pembeye veya bronz renkten kahverengiye kadar değişen renklerdeki lekeler ve hafif pullanma ile belirgin mantar enfeksiyonu (tinea versicolor);  kasık bölgesinde, uylukların iç kısımlarında ve kalçada  ortaya çıkan kırmızı ya da kahverengi lekeler, kaşıntı, yanma hissi, soyulma ile belirgin tinea kruris gibi mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

 

Dermo-Trosyd Deri Kremi Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Dermo-Trosyd, mantarların sebep olduğu deri enfeksiyonlarının tedavisinde ve Candida ile komplike çocuk bezi pişiklerinin tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmayınız. Çocuk bezini bağladığınız bölgeyi temiz ve kuru tutunuz. Çocuğun bezini sık sık değiştiriniz.
 4. Çocuk bezi pişiklerinin tedavisindeki kullanımı için, doktor önerisi ve doz ayarlaması gereklidir.
 5. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.
 6. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Ayaklar yıkandıktan sonra parmak aralarını tamamen kurutunuz ve çoraplarınızı her gün düzenli olarak değiştiriniz.
 7. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılarak yıkanmalıdır.
 8. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 9. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
 10. İlacın göz, burun ve ağız içine kaçmasından sakınınız.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Dermo-Trosyd Deri Kremi’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve kurulayınız. Kremi hastalıklı deri bölgesine ve etrafına   hafif hareketlerle masaj yaparak sürünüz. Derinin kıvrımlı bölgelerinde ise derinin yumuşamasını önlemek için az miktarda ilacı ovuşturarak uygulayınız.
 3. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, düzenli şekilde ve yeterli sürede kullanınız.
 4. Sabah veya akşam günde 1 veya 2 defa uygulayınız.
 5. Deri yüzeyi mantarı (tinea versicolor) tedavisinde tedavi süresi: 7 gün yeterlidir. Diğer bölgelerdeki mantar enfeksiyonlarında tedavi süresi  2-4 haftadır.
 6. Ayak mantarında 6 haftaya kadar süren bir tedavi gerekebilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Yumuşak deri alanlarında hafif ödem görülebilir.
 3.  İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Tiyokonazol
İlaç Marka İsmi:  Dermo-Trosyd Deri Kremi
Sırasıyla; Dermatolojikler, Dermatolojik antifungaller, Topikal antifungaller, İmidazol ve triazol türevleri, tiyokonazol olarak sınıflandırılmış şekilde, D01AC07 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz DERMO-TROSYD Deri Kremi’nin üretimini Pfizer İlaçları Ltd. Şirketi yapar, ruhsatı da aynı şirkete aittir.
DERMO-TROSYD kullanım talimatı, prospektüsü ve DERMO-TROSYD Deri Kremi’ne ait kısa ürün bilgisi (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen (yan) etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler)  Pdf belgeleri
DERMO-TROSYD Deri Kremi’ne ait kısa ürün bilgisi
DERMO-TROSYD Deri Kremi'ne ait kısa ürün bilgisi

Dermo-Trosyd Deri Kremi’nin kullanım talimatı( prospektüsü, nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi hususlar, yan etkileri)
Lokal (topikal) olarak kullanılır Bir tüp deri kremi DERMO-TROSYD içinde tiokonazol  (10 mg) etken maddesi bulunur. İçinde bulunan yardımcı maddeler ise Setil ester wax, Sorbitan monostearat, 2-Oktildodekanol, Benzil alkol, Polisorbat 60, saf su ve Setostearil alkoldür. DERMO-TROSYD 20 g.’lık aluminyum tüplerde sunulmaktadır.
1. DERMO-TROSYD deri kremi nedir ve ne için kullanılır?
DERMO-TROSYD, mantar hastalıklarına karşı etkili antifungal adı verilen ilaç grubuna dahildir. DERMO-TROSYD, duyarlı mantarların sebep olduğu deri enfeksiyonlarının tedavisinde, bu arada bir mantar çeşidi olan Candida’ya bağlı ya da Candida ile komplike çocuk bezi pişiklerinin tedavisinde, ve bunlara, duyarlı gram-pozitif bakterilerin eklenmiş olduğu durumları tedavi etmek için kullanılır. Ayaklarda görülen mantar enfeksiyonu (tinea pedis), gövde, kol, bacak ve kasıkların mantar infeksiyonu (tinea kruris/ korporis), deri yüzeyi mantarı (tinea versicolor) ve tırnak mantarı (tinea unguium) gibi enfeksiyonlar DERMO-TROSYD tedavisine iyi cevap verirler.
2. DERMO-TROSYD’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
DERMO-TROSYD deri kremi göze uygulanmaz.
Eğer,
• Daha önce mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılan imidazol grubu ilaçlara veya deri preparatlarındaki diğer maddelere karşı aşırı hassasiyet göstermişseniz. DERMO-TROSYD’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer,
• DERMO-TROSYD’i bir mantar çeşidi olan Candida’ya bağlı ya da Candida ile tedavisi zorlaşmış çocuk bezi pişiklerinin tedavisinde kullanıyorsanız.
Bu durumda, kesinlikle doktor önerisi ve dozaj ayarlaması gerekir. Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
DERMO-TROSYD’in yiyecek ve içecek ile kullanılması
DERMO-TROSYD deri kremi haricen kullanılır. Yemeklerle etkileşim beklenmez.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamile iseniz, ilacın kullanılıp kullanılmayacağını doktorunuz karar verecektir.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Bu ilacın anne sütü ile atılıp atılmadığı bilinmemektedir. Birçok ilaç anne sütüne geçtiğinden, DERMO-TROSYD uygulaması sırasında emzirmeye geçici olarak ara vermelisiniz.
Araç ve makine kullanımı
Bilinen bir etkisi yoktur.
DERMO-TROSYD’in içeriğinde bulunan bazı maddeler hakkında önemli bilgiler
Bu tıbbi ürün setostearil alkol içerir. Lokal deri reaksiyonlarına (örneğin, temas dermatiti) neden olabilir.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Diğer ilaçlarla bilinen bir etkileşimi yoktur. Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. DERMO-TROSYD deri kremi nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
DERMO-TROSYD %1 deri kremi, sabah ve/veya akşam günde bir veya iki defa, hastalıklı deri alanına ve bunun etrafına hafifçe masaj yapar gibi sürülmelidir. 7 günlük tedavi deri yüzeyi mantarı (tinea versikolor) olan hastaların büyük bir kısmında yeterlidir, fakat şiddetli ayak mantarında (tinea pedis), özellikle müzmin nasır (kronik hiperkeratotik) tiplerinde 6 haftaya kadar süren tedavi gerekebilir. Diğer bölgelerdeki mantar enfeksiyonlarında, bir tür mantar hastalığı olan kandidiyazis ve eritrazmada gereken tedavi süresi genellikle 2-4 haftadır.
Enfeksiyona neden olan organizmanın cinsine ve enfeksiyonun yerine bağlı olarak iyileşme için gerekli tedavi süresi hastadan hastaya değişir.
Uygulama yolu ve metodu:
Lokal (topikal) olarak uygulanır.
DERMO-TROSYD, sabah ve/veya akşam günde bir veya iki defa, hastalıklı deri alanına ve bunun etrafına hafifçe masaj yapar gibi sürülmelidir. Pişikli bölgelerde ıslanarak yumuşamayı önlemek için krem az miktarda ve iyice yedirerek sürülmelidir.
Eğer DERMO-TROSYD’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla DERMO-TROSYD kullandıysanız DERMO-TROSYD’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
DERMO-TROSYD’i kullanmayı unutursanız Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
DERMO-TROSYD deri kremi ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek etkiler: Hekiminiz aksini söylemedikçe, DERMO-TROSYD kullanmaya devam ediniz.
4. Olası Yan Etkiler Nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi, DERMO-TROSYD’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan  etkiler olabilir.
DERMO-TROSYD haricen uygulandığında sistemik yan etki beklenmez. Bazı hastalarca uygulama
yerinde yanma belirtileri bildirilmiştir. Bunlar genellikle tedavinin ilk haftasında görülür, hafif ve
geçicidirler.
Ancak DERMO-TROSYD kullanımı ile duyarlılık reaksiyonu meydana gelirse, tedavi kesilmeli ve uygun terapi tatbik edilmelidir. Çok uzun süre kullanıldığında sistemik toksik tesirler görülebilir.
Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sırlanmıştır.
Çok yaygın : 10 hastanın en az 1 inde görülebilir .
Yaygın : 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
Yaygın olmayan : 100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Seyrek : 1.000 hastanın birinden az görülebilir.
Çok seyrek : 10.000 hastanın birinden az görülebilir.
Bilinmeyen : Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor.
Yaygın
• Yumuşak deri alanlarında şişme
Yaygın olmayan
• Bir tür deri hastalığı (dermatit)
• Döküntü
Bu yan etkiler, genelde tedavinin ilk haftasında oluşur ve kısa süreli ve hafif düzeyde olma eğilimi gösterir.
Bilinmeyen
• Ciltte veya yüzde kaşınma, şişme veya kabarmayı içeren alerjik reaksiyon
• Uyuşma
• Sıvı dolu kabarcıklarla beliren deri döküntüsü (büllöz erupsiyon)
• Temasla ortaya çıkan deri hastalığı (temas dermatiti)
• Cilt kuruluğu
• Tırnak bozuklukları (renk değişikliği, tırnak çevresinde iltihap ve tırnakta ağrı dahil)
• Deride pullanma
• Deride yanma hissi
• Kurdeşen
• Ağrı
Bu belirtileri yaşamanız halinde, DERMO-TROSYD’i kullanmayı bırakıp, durumu doktorunuza veya eczacınıza bildiriniz.
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
5. DERMO-TROSYD’in saklanması
DERMO-TROSYD’i 30°C’nin altındaki oda sıcaklığında çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra DERMO-TROSYD’i kullanmayınız.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*