DEX-FORTE İlacı

dex forte 768x456 - DEX-FORTE Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

DEX-FORTE 50 MG FİLM KAPLI TABLET’İN KULLANIM ŞEKLİ :

  1. Hekiminiz dex forte nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminiz direktiflerine uyunuz.
  2. DEX-FORTE’u her bir dozunu bir bardak dolusu suyla beraber yutunuz. Toplam doz miktarı günde 75 mg’ı aşmamalıdır.  Ağrının türüne göre günde 8 saatlik arayla yarım tablet veya günde 1 defa 1 tablet kullanılması tavsiye edilmektedir.
  3. Ağrınız şiddetli ise ve ağrının daha hızlı geçmesi gerekiyorsa; dex forte nedir emilmesini kolaylaştırmak için yemek yemeden yaklaşık yarım saat önce yutmalısınız.

İLACIN OLASI YAN ETKİLERİ :

  1. DEX-FORTE ilacı kullandıktan sonra karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi alerjik belirtilerden herhangi biri ortaya çıktığında; hiç vakit kaybetmeden hekime haber verilmeli ve bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.
  2. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık ve ishal DEX-FORTE tabletin yan etkisi olarak görülebilir.

ENDİKASYON BİLGİSİ :

DEX-FORTE 50 mg Film Kaplı Tablet‘in etken maddesi Deksketoprofen; vücutta  iltihaba ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici bir maddedir. DEX-FORTE, baş ağrısı, diş tedavisi ve diş eti iltihabına bağlı diş ağrıları,  bayanlarda regl sancısı (dismenore), romatizmal ağrılar, kas-iskelet sistemi ağrıları, ameliyat sonrası oluşabilecek ağrılar ile incinme/burkulma/zorlanmadan kaynaklanan şişme veya ağrı durumlarında iltihabın önlenmesi ve ağrının giderilmesinde etki gösterir. Aynı zamanda ateş düşürücü etkisi de vardır.

DEX-FORTE‘un yardımcı tedavide kullanıldığı hastalıklar :

Osteoartrit (Kireçlenme): Eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı bir eklem hastalığıdır.
Romatoid artrit: Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen esas olarak eklemlerde ağrı, şişlik, tutukluk ve fonksiyon kaybına yol açan, ancak vücuttaki diğer organları da etkileyebilen, yangılı, kronik  bir iltihaplı eklem hastalığıdır.
Ankilozan spondilit :Omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemler ile omurga, kuyruk sokumu kemiği ve leğen kemiğini birleştiren eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize ağrılı ilerleyici, iltihaplı romatizmal bir hastalıktır.
Akut Gut artriti: Ayak parmaklarında, ayaklarda, ayak bileklerinde, diz, dirsek, ellerde ve el bileklerde ani ağrı nöbetleriyle kendini gösterir. En çok ayak baş parmağını etkileyen bir tür eklem iltihabı olan akut gut artriti, kanda bulunan ürik asit oranının artması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır.

 

Devamı: https://www.ilachekimi.com/dex-forte-tablet-nedir-ve-ne-icin-kullanilir/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*