DEXFULL SR Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Deksketoprofen‘dir. DEXFULL SR 75 mg Film Tablet, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır. DEXFULL SR, osteoartrit (kireçlenme), romatoid artrit, akut gut artriti (gut hastalığına bağlı eklem iltihabı) ve ankilozan spondilite bağlı ağrılar ile bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi akut kas-iskelet sistemi ağrıları, baş ağrısı, diş ağrısı, diş tedavisi ve diş eti iltihabına bağlı ağrılar, eklem ve kaslardaki  incinme/burkulma/zorlanmaya bağlı ağrılar, bayanlarda adet dönemi (dismenore)  sancıları ve ameliyat sonrası ağrılar gibi hafif ve orta derecedeki ağrıların giderilmesinde  kullanılır. Ayrıca ateş düşürücü özelliği de vardır.

Osteoartrit (Kireçlenme): Eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı bir eklem hastalığıdır.
Romatoid artrit: Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen esas olarak eklemlerde ağrı, şişlik, tutukluk ve fonksiyon kaybına yol açan, ancak vücuttaki diğer organları da etkileyebilen, yangılı, kronik  bir iltihaplı eklem hastalığıdır.
Ankilozan spondilit :Omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemler ile omurga, kuyruk sokumu kemiği ve leğen kemiğini birleştiren eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize ağrılı ilerleyici, iltihaplı romatizmal bir hastalıktır.
Akut Gut artriti: Ayak parmaklarında, ayaklarda, ayak bileklerinde, diz, dirsek, ellerde ve el bileklerde ani ağrı nöbetleriyle kendini gösterir. En çok ayak baş parmağını etkileyen bir tür eklem iltihabı olan akut gut artriti, kanda bulunan ürik asit oranının artması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır.

DEXFULL SR 75 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. DEXFULL SR, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır. Çeşitli ağrıların giderilmesinde kullanılır.
 3. Ciddi kalp yetmezliğiniz, orta veya şiddetli böbrek sorunları veya ciddi karaciğer sorunlarınız varsa ya da kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz ya da  astımınız varsa veya daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse ya da süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız veya sindirim sistemi problemleriniz (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi)  varsa; kullanmayınız.
 4. Geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak hastalığı, geçirmiş olduğunuz mide kanaması öyküsü, yüksek tansiyon (hipertansiyon), konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, üreme problemi varsa veya kısırlık testi yaptıracaksa, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, önceden yaşanmış  ülseratif kolit öyküsü, bağ dokusu hastalığı, karaciğer veya böbrek hastalığı durumlarından herhangi birine sahip iseniz ; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. Aktif ve tekrarlayan mide ve bağırsak ülseri veya mide-bağırsak kanaması varsa; kullanmayınız.
 6. İdrar söktürücü ilaç alıyorsanız veya kusma, ishal ya da yeterli olmayan miktarda sıvı alımı nedenlerinden dolayı şiddetli derecede dehidrasyonunuz varsa (vücudun çok miktarda sıvı kaybı); doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 7. By-pas ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
 8. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Yaşlı hastaların mide ve bağırsaklardaki  ciddi yan etkilere maruz kalma olasılığı daha yüksek olduğundan dikkatli kullanılmalıdır.
 10. •18 yaş altı çocuklarda ve ergenlerde kullanmayınız.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

DEXFULL SR 75 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile  alınız.
 3. Günlük önerilen doz: Günde 1 defa 1 tablettir.
 4. Ağrınız şiddetliyse ve ağrının daha hızlı rahatlaması gerekiyorsa tableti, emilimi daha kolay olacağından aç karnına (yemekten en az 30 dakika önce ) alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, hazımsızlık ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Deksketoprofen trometamol
İlaç Marka İsmi: DEXFULL SR 75 mg Film Tablet

DEXFULL SR 75 mg Film Tablet (ilaç prospektüsü, nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi hususlar, yan etkileri)

DEXFULL SR 75 mg film tablet
Ağızdan alınır
 Etkin madde: Her bir SR (sürekli salım yapan) film tablet 75 mg deksketoprofen’e eşdeğer 110,64 mg deksketoprofen trometamol içerir.
 Yardımcı madde(ler): Laktoz anhidr, HPMC 4000 SR, aerosol 200, magnezyum stearat ve Opadry II 85G18490 white (polivinil alkol, titanyum dioksit (E 171), talk, makrogol/polietilen glikol, lesitin [soya (E322)]) içerir.
Bu Kullanma Talimatında:
1. DEXFULL SR nedir ve ne için kullanılır?
2. DEXFULL SR’ı kullanmadan önce dikkat etmeniz gerekenler.
3. DEXFULL SR nasıl kullanılır?
4. Olası yan etkiler
5. DEXFULL SR’ın saklanması
Başlıkları yer almaktadır.
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz. Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.
1. DEXFULL SR nedir ve ne için kullanılır?
DEXFULL SR, steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) olarak adlandırılan ilaç
grubundan bir ağrı kesicidir.
DEXFULL SR kireçlenme (osteoartrit), eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğuna neden olan devamlı bir hastalığın (romatoid artrit), sırt eklemlerinde sertleşme ile seyreden ağrılı ilerleyici bir romatizmal hastalığın (ankilozan spondilit) belirti ve bulguların tedavisinde, damla hastalığında görülen eklem iltihabının (akut gut artriti), akut kas-iskelet sistemi ağrıları, ameliyat sonrası (postoperatif) ağrı, ağrılı adet dönemlerinde (dismenore) kullanılır.
DEXFULL SR tabletler beyaz, yuvarlak bikonveks film kaplı tabletler halinde olup 10 ve 20 tabletlik alüminyum/alüminyum blister ambalajda piyasaya sunulmaktadır.
2. DEXFULL SR kullanmadan önce dikkat etmeniz gerekenler
Aşağıdaki durumlarda DEXFULL SR KULLANMAYINIZ
Eğer,
– Deksketoprofen trometamole veya DEXFULL SR’ın içindeki yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz (aşırı duyarlılık) varsa;
– Asetilsalisilik aside veya diğer steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlara karşı alerjiniz varsa;
– Astımınız varsa veya geçmişte asetilsalisilik asit veya diğer steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar kullandıktan sonra astım atağı, akut alerjik rinit (alerjiye bağlı burun içerisinde kısa süreli iltihaplanma), burunda polip (alerjiye bağlı burun  içerisinde oluşan kitleler), ürtiker (cilt döküntüsü), alerji sonucu yüz ve boğazda şişme (yüz, gözler, dudaklar veya dilde şişlik, veya solunum zorluğu) veya göğüste hırıltı (wheezing) meydana geldiyse;
– Peptik ülser, mide ya da bağırsak kanaması veya süregelen sindirim sorunlarınız varsa (örn. Hazımsızlık, göğüste yanma) veya daha önceden geçirdiyseniz;
– Ağrı kesici olarak kullanılan steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçların (NSAİİ) kullanımına bağlı olarak geçmişte mide veya bağırsak kanaması veya delinmesi geçirdiyseniz;
– Süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız (Crohn hastalığı veya ülseratif kolit) varsa;
– Ciddi kalp yetmezliğiniz, orta veya şiddetli böbrek sorunları veya ciddi karaciğer sorunlarınız varsa;
– Kanama bozukluğunuz veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz varsa;
– Koroner arter bypass greft ameliyatı söz konusu ise ve ameliyat öncesi ağrı tedavisi almanız gerekiyorsa;
– Hamileliğinizin üçüncü üç aylık dönemindeyseniz veya emziriyorsanız.
DEXFULL SR’ı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer,
– Alerjiniz varsa veya geçmişte alerjik sorunlarınız olduysa;
– sıvı tutulumu dahil, böbrek, karaciğer veya kalp sorununuz varsa (yüksek tansiyon ve/veya kalp yetmezliği) veya bu sorunların herhangi bir tanesinden geçmişte şikayetiniz olduysa;
– Diüretik (idrar söktürücü) ilaçlar alıyorsanız veya aşırı sıvı kaybı nedeniyle (örn. aşırı idrara çıkma, ishal veya kusma) sıvı eksikliği ve kan hacminde azalma sorunları yaşıyorsanız;
– Kalp sorunlarınız varsa, daha önce inme geçirdiyseniz veya risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız (örn. yüksek tansiyon, diyabet veya yüksek kolesterolünüz varsa veya sigara kullanıyorsanız) tedaviniz hakkında doktorunuza veya eczacınıza danışınız. DEXFULL SR gibi ilaçlar kalp krizi riskinde (“miyokard enfarktüsü”) veya inme riskinde hafif artış ile ilişkilendirilebilir. Yüksek doz ve uzun süreli tedavi ile her türlü risk daha olasıdır. Önerilen dozu veya tedavi süresini aşmayınız.
– Yaşlıysanız: yan etki yaşama olasılığınız daha yüksektir, özellikle peptik ülser kanaması ve delinmesi yaşamı tehdit edebilir (bkz. Bölüm 4). Bunlardan herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza başvurunuz;
– Üreme problemi olan bir kadın iseniz (DEXFULL SR üremeyi olumsuz yönde etkileyebilir, bu nedenle gebe kalma planınız varsa veya kısırlık testi yaptıracaksanız bu ilacı kullanmayınız);
– Hamileliğinizin birinci veya ikinci üç aylık dönemindeyseniz;
– Kan veya kan hücreleri yapımı bozukluğunuz varsa;
– Sistemik lupus eritomatozus (ciltte yaygın pullanmayla kendini gösteren bir hastalık) veya karışık bağ dokusu hastalığınız varsa (bağ dokusunu etkileyebilen bağışıklık sistemi bozuklukları);
– Geçmişte uzun süreli iltihaplı bağırsak hastalığı geçirdiyseniz (ülseratif kolit, Crohn hastalığı);
– Başka bir mide ve bağırsak hastalığınız varsa veya daha önce geçirdiyseniz;
– Peptik ülser veya kanama riskini arttıracak oral steroidler, bazı antidepresanlar (SSRI tipi ilaçlar, örn. Seçici Serotonin Geri Alım İnhibitörleri), varfarin gibi antikoagülanlar veya asetilsalisilik asit gibi kan pıhtılaşmasını önleyen ajanlar kullanıyorsanız Böyle durumlarda, DEXFULL SR almadan önce doktorunuza danışınız. Doktorunuz, midenizi korumak için ilave bir ilaç almanızı önerebilir (örn. misoprostol veya mide asidi üretimini engelleyen ilaçlar).
– 18 yaşın altındaysanız.
– Tedaviniz boyunca aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız ilacı almayı bırakınız ve acilen tıbbi yardım isteyiniz: dışkıdan kan gelmesi, siyah renkte katranımsı dışkı, kan kusma veya kahve telvesi gibi koyu renkte parçalar gelmesi;
– Hazımsızlık veya göğüste yanma hissi, karın ağrısı veya diğer anormal karın belirtileri varsa, ilacı almayı bırakınız ve doktorunuza danışınız.
– Açıklanamayan kilo aldığınızda veya vücudunuzda ödem (şişlik) oluştuğunda, doktorunuzu bilgilendiriniz.
– Diğer NSAİ ilaçların kullanımda olduğu gibi, DEXFULL SR’da hastaneye yatma veya ölüm ile sonuçlanabilen kalp krizi veya inme gibi ciddi kalp damar hastalıklarına neden olabilir. Bu ciddi hastalıklar herhangi bir belirti oluşturmadan da oluşabilir. Göğüs ağrısı, nefes darlığı, geveleyerek konuşma, halsizlik gibi belirti ve semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, doktorunuzu bilgilendiriniz.
– Bulantı, halsizlik, yorgunluk, sarılık, kaşıntı, sağ üst kadran hassasiyeti ,“grip benzeri semptomlar” gibi hepatoksisitenin (karaciğer hasarının) belirti ve semptomlarından biri sizde oluşursa, tedaviyi bırakınız ve hemen tıbbi tedavi alınız.
– Gebeliğinizin son dönemlerinde iseniz, DEXFULL SR kullanımından uzak durmalısınız. DEXFULL SR’da diğer NSAİ ilaçlar gibi, duktus arteriyozusun erken kapanmasına neden olabilir.
– Diğer NSAİ ilaçların kullanımında olduğu gibi, DEXFULL SR’da hastaneye yatma veya ölüm ile sonuçlanabilen eksfoliyatif dermatit, Stevens-Johnson sendromu (ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklık ile seyreden iltihap) ve toksik epidermal nekroliz gibi ciddi deri reaksiyonların oluşmasına neden olabilir. Bu ciddi deri reaksiyonları herhangi bir belirti oluşturmadan da oluşabilir. Kaşıntı, ateş,
kızarıklık, kabarcık gibi belirtilerden herhangi biri oluşursa ilacınızı kullanmayı bırakınız ve doktorunuzu en kısa sürede bilgilendiriniz.
– Diğer NSAİ ilaçların kullanımda olduğu gibi, DEXFULL SR’da hastaneye yatma veya ölüm ile sonuçlanabilen gastrointestinal (Gİ) rahatsızlık ve nadir olarak ülser (yara) ve kanama gibi ciddi Gİ yan etkilere neden olabilir. Karnın üst kısmında ağrı, kan kusma, hazımsızlık, siyah dışkı gibi ülserasyon veya kanamaya ait belirti ve semptomlarından biri sizde oluşursa doktorunuzu mümkün olduğunca en kısa sürede bilgilendiriniz.
Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
DEXFULL SR’ın yiyecek ve içecek ile kullanılması:
Tabletleri yeterli miktarda su ile alınız. Tabletleri yiyecek ile almanız mide veya bağırsakta ortaya çıkabilecek yan etki riskini azaltmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, akut ağrınız varsa, tabletleri aç karnına alınız, İlacı yemeklerden en az 30 dakika önce almanız, ilacın biraz daha hızlı etki göstermesine yardımcı olur.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamileliğinizin üçüncü üç aylık dönemi boyunca DEXFULL SR kullanmayınız. Çok gerekli olmadıkça DEXFULL SR’ı hamileliğin birinci veya ikinci üç aylık dönemi süresince kullanmamak en iyi seçim olacaktır. Hamile iseniz doktorunuza söyleyiniz. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız DEXFULL SR kullanmak sizin için doğru olmayabilir. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emziriyorsanız DEXFULL SR kullanmayınız.
Araç ve makine kullanımı
DEXFULL SR, tedavinin yan etkisi olarak baş dönmesi veya uyuşukluğa yol açabileceğinden, araç ve makine kullanma yeteneğinizi az da olsa etkileyebilir. Eğer bu etkileri fark ederseniz, belirtiler geçene kadar araç veya makine kullanmayınız. Tavsiye için doktorunuza danışınız.
DEXFULL SR yardımcı madde olarak laktoz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
DEXFULL SR lesitin (soya (E322)) içermektedir. Eğer fıstık ya da soyaya alerjiniz varsa bu tıbbi ürünü kullanmayınız.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
DEXFULL SR’ın yanında aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, doktorunuzu, diş hekiminizi veya eczacınızı mutlaka bilgilendiriniz. Bazı ilaçların bir arada kullanılmaması veya kullanıldığı takdirde dozlarının ayarlanması gerekebilir.
Tavsiye edilmeyen kombinasyonlar:
 Asetilsalisilik asit (aspirin), kortikosteroidler veya diğer antiinflamatuvar ilaçlar
 Kan pıhtılaşmasını önlemede kullanılan varfarin, heparin veya diğer ilaçlar
 Bazı duygudurum bozuklukların tedavisinde kullanılan lityum
 Romatoid artrit (eklemlerde ağrı ve şekil bozukluklarına neden olan devamlı bir hastalık) ve kanser tedavisi için kullanılan metotreksat
 Epilepsi (sara) için kullanılan hidantoinler ve fenitoin
 Bakteriyel enfeksiyonlar (iltihap oluşturan mikrobik hastalıklar) için kullanılan sülfametoksazol
Önlem gerektiren kombinasyonlar:
 Yüksek tansiyon ve kalp problemlerinde kullanılan ACE inhibitörleri, diüretikler, beta blokörler ve anjiyotensin II antagonistleri
 Süregelen venöz ülserlerin tedavisinde kullanılan pentoksifilin ve okspentifilin
 Viral enfeksiyon tedavisinde kullanılan zidovudin
 Diyabet için kullanılan klorpropamid ve glibenklamid
Dikkat gösterilmesi gereken kombinasyonlar:
 Bakteriyel enfeksiyonlar için kullanılan kinolon antibiyotikleri (örn. siproflaksasin, levofloksasin)
 Bağışıklık sistemi hastalıkları tedavisinde ve organ naklinde kullanılan siklosporin veya takrolimus
 Streptokinaz ve diğer trombolitik veya fibrinolitik ilaçlar, örneğin kan pıhtılarını eritmede kullanılan ilaçlar
 Gut tedavisinde kullanılan probenesid
 Süregelen kalp yetmezliğinin tedavisinde kullanılan digoksin
 Hamileliği sonlandırmak için kullanılan mifepriston
 Seçici serotonin geri alım inhibitörleri türünde antidepresanlar (SSRİ’ler)
 Trombositlerin agregasyonu (kan pulcuklarının kümelenmesi) ve kan pıhtısı
oluşumunu azaltmada kullanılan anti-trombosit ajanlar Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda
kullandıysanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. DEXFULL SR nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
DEXFULL SR’ı her zaman, tam olarak doktorunuzun söylediği şekilde alınız. Emin olmadığınız zaman doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
İhtiyacınız olan DEXFULL SR dozu, ağrınızın tipine, şiddetine ve süresine bağlıdır. Doktorunuz size günde kaç tablet ve ne kadar süre ile almanız gerektiğini söyleyecektir. Ağrının cinsine ve şiddetine göre önerilen günde bir defa bir tablettir. Günlük toplam doz 75 mg’ı (1 tablet) geçmemelidir.
Uygulama yolu ve metodu:
Tabletleri yeteri kadar su ile alınız.
Ağrınız şiddetliyse ve ağrının daha hızlı rahatlaması gerekiyorsa, tableti, emilimi daha kolay olacağından aç karnına (yemekten en az 30 dakika önce) alınız (bkz. bölüm 2 “DEXFULL SR’ın yiyecek ve içecek ile kullanılması”).
Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanımı:
18 yaş altındaki çocuklarda DEXFULL SR kullanımı önerilmemektedir.
Yaşlılarda kullanımı:
Yaşlıysanız, tedaviye günlük toplam 50 mg’ı geçmeyecek dozda başlamalısınız. DEXFULL SR iyi tolere edilirse, yaşlı hastalarda bu başlangıç dozu, daha sonra genel önerilen doza (75 mg) çıkarılabilir.
Özel kullanım durumları
Böbrek /Karaciğer yetmezliği:
Böbrek veya karaciğer sorununuz varsa, tedaviye günlük toplam 50 mg’ı geçmeyecek dozda
başlamalısınız.
Eğer DEXFULL SR’ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla DEXFULL SR kullandıysanız:
DEXFULL SR’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullandıysanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz. Lütfen ilacın ambalajını veya kullanma talimatını da yanınıza almayı unutmayınız.
DEXFULL SR’ı kullanmayı unutursanız Zamanı geldiğinde bir sonraki dozu alınız. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
4. Olası yan etkiler
Tüm ilaçlar gibi, herkeste görülmese de DEXFULL SR yan etkilere sebep olabilir, ayrıca DEXFULL SR’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Olası yan etkiler ne sıklıkla ortaya çıktıklarına göre aşağıda listelenmiştir. Bu tablo bu yan etkilerin kaç hastada ortaya çıkabileceğini göstermektedir:
Yaygın yan etkiler:
 Mide bulantısı ve/veya kusma
 Karın ağrısı
 İshal
 Sindirim sorunları (hazımsızlık)
Yaygın yan etkiler tedavi edilen 100 hastada 1’den fazla ve 10 hastada 1’den az
Yaygın olmayan yan etkiler tedavi edilen 1000 hastada 1’den fazla ve 100 hastada 1’den az
Seyrek yan etkiler tedavi edilen 10000 hastada 1’den fazla ve 1000 hastada 1’den az
Çok seyrek yan etkiler: izole edilmiş raporlar dahil tedavi edilen 10000 hastada 1’den az
Yaygın olmayan yan etkiler:
 Baş dönmesi (vertigo)
 Sersemlik
 Uyuklama
 Uyku düzensizlikleri
 Sinirlilik
 Baş ağrısı
 Çarpıntı
 Kızarma
 Mide sorunları
 Kabızlık
 Ağız kuruluğu
 Şişkinlik
 Deri döküntüsü
 Yorgunluk
 Ağrı
 Ateş ve titreme hissi
 Genel kırıklık, keyifsizlik hissi
Seyrek yan etkiler:
 Peptik ülser
 Kan kusma veya siyah dışkı ile kendini gösteren, peptik ülser delinmesi veya kanaması
 Bayılma
 Yüksek kan basıncı
 Çok yavaş nefes alıp verme
 Su tutulumu ve vücudun gövdeden uzak bölgelerinde şişlik (örn. ayak bileklerinin şişmesi)
 İştah kaybı (anoreksi)
 Duyularda anormallik
 Kaşıntılı döküntü
 Akne
 Terleme artışı
 Sırt ağrısı  Sık idrara çıkma
 Adet düzensizlikleri
 Prostat sorunları
 Anormal karaciğer fonksiyonu testleri (kan testleri)
Çok seyrek
 Anafilaktik reaksiyon (vücudun alerji oluşturan maddelere karşı verdiği çok şiddetli yanıt, ani aşırı duyarlılık)
 Cilt, ağız, göz ve genital bölgelerde açık yaralar (Stevens Johnson ve Lyell sendromları)
 Yüzde şişme veya dudaklar ve boğazda şişme (anjiyonörotik ödem)
 Havamyollarının daralması sebebiyle nefessiz kalma (bronkospazm)
 Nefes darlığı
 Hızlı kalp atışı
 Düşük kan basıncı
 Pankreasta iltihaplanma
 Karaciğer hücresi hasarı (hepatit)
 Bulanık görme
 Kulaklarda çınlama (tinnitus)
 Deride hassasiyet
 Işığa karşı duyarlılık
 Kaşınma
 Böbrek sorunları
 Kanda akyuvar hücresi sayısının düşük olması (nötropeni), kan pulcukları sayısının azlığı (trombositopeni)
Daha önce antiinflamatuvar ilaçların uzun süreli kullanımına bağlı sizde bir yan etki meydana geldiyse ve özellikle yaşlıysanız, tedavinin başında herhangi bir karın/bağırsak yan etkisi farkederseniz (örn. karın ağrısı, yanma, kanama).
Cilt döküntüsü veya ağız içi veya genital bölgede herhangi bir lezyon ortaya çıktığını veya herhangi bir alerji belirtisini fark eder etmez DEXFULL SR kullanımını bırakınız.
Steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar ile tedavi esnasında, sıvı tutulumu ve şişlik (özellikle ayak bileklerinde ve bacaklarda) kan basıncının yükselmesi ve kalp yetersizliği bildirilmiştir.
DEXFULL SR gibi ilaçlar, kalp krizi (“miyokard enfarktüsü”) veya inme riskinde hafif bir artış ile ilişkilendirilebilir.
Bağ dokusunu etkileyen bağışıklık sistemi bozuklukları (sistemik lupus eritomatozus veya karışık bağ dokusu hastalığı) olan hastalarda antiinflamatuvar ilaçlar, seyrek olarak ateş, baş ağrısı ve ense sertliğine yol açabilir.
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
5. DEXFULL SR’ın saklanması
DEXFULL SR’ı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında ve ışıktan koruyarak saklayınız. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajın üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden sonra DEXFULL SR’ı kullanmayınız. Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz DEXFULL SR’ı kullanmayınız.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*