DIALIVE PLUS 30/1000 Değiştirilmiş Salımlı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Gliklazid, Metformin hidroklorür’dür. DIALIVE PLUS 30/1000 mg Değiştirilmiş Salımlı Tablet, tek başına diyet ve egzersizle kan şekeri düzeyinin normal seviyede tutulamadığı ve  özellikle fazla kilolu  tip 2 diyabet hastalarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.  Vücuttaki kan şekerini dengelemek için pankreas tarafından insülin adı verilen bir hormon üretilir. Şeker hastalığı olan kişilerde pankreas yeterli insülini üretmiyor veya hiç üretmiyordur ya da vücut üretilen insülini düzenli kullanamıyordur. Yeterli miktarda insülün hormonu salgılanamadığında glukoz (şeker) hücrelere gidemez ve kanda toplanır. Bu durum, kanda glukoz (şeker) düzeyini yükseltir.  DIALIVE PLUSkandaki glukoz (şeker) düzeyinin  normal seviyeye düşürülmesinde kullanılmaktadır.

.

DIALIVE PLUS 30/1000 mg Değiştirilmiş Salımlı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. DIALIVE PLUS, kandaki glukoz (şeker) düzeyinin  normal seviyeye düşürülmesinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. DIALIVE PLUS, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 4. Uzun süreli veya şiddetli ishal ya da kusma veya yeterli olmayan miktarda sıvı alımı nedenlerinden dolayı şiddetli derecede dehidrasyonunuz varsa (vücudun çok miktarda sıvı kaybı); DIALIVE PLUS‘ u kullanmayınız.
 5. Böbrek veya karaciğer problemleriniz varsa yada ciddi bir enfeksiyonunuz varsa, kalp yetmezliği tedavisi görüyorsanız, kalp krizi öykünüz varsa ya da çok miktarda alkol kullanıyorsanız veya kontrol edilemeyen şeker hastalığınız varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 6. DIALIVE PLUS kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma gibi rahatsızlıklardan  herhangi biri ile karşılaşırsanız acilen doktorunuzu arayınız ya da bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 7. Eğer damardan enjeksiyon ile renkli tomografi veya herhangi bir x-ray taramasından geçecekseniz ya da büyük bir ameliyat geçirecekseniz; DIALIVE PLUS‘ u ne kadar süredir kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz. İşlemler öncesi ve sonrası bir süreliğine bu ilacın kullanımına ara verilmelidir.
 8. DIALIVE PLUS‘ un, durumunuzu  iyileştirdiğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca böbrek fonksiyonlarınızı da kontrol ettiriniz.
 9. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettiriniz.
 10. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

DIALIVE PLUS 30/1000 mg Değiştirilmiş Salımlı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yan etkilerine maruz kalmamak için yemek esnasında veya yemekten sonra almanız önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, hasta hissetme, bulantı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, iştahsızlık, tat almada bozukluk gibi yan etkiler tedavinin başlangıcında görülebilir. Daha sonra bu şikayetler azalır.

 

İlaç Etken Maddesi: Gliklazid, Metformin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: DIALIVE PLUS 30/1000 mg Değiştirilmiş Salımlı Tablet

DIALIVE PLUS 30/1000 mg Değiştirilmiş Salımlı Tablet kullanma talimatı


DIALIVE-PLUS-Değiştirilmiş-Salımlı-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*