DICLOMEC SR Tablet 75 mg

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi  Diklofenak‘ tır. DICLOMEC SR Tablet 75 mg, insan vücudunda iltihaba, ateşe ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltıcı etkiler gösterir. DICLOMEC SR, kalça, parmaklar, ayaklar, dirsek, diz gibi hareketli eklemlerin aşınmasına bağlı ağrılarda; hasar veya darbe sonucu etkilenen yerde şişmeyle birlikte görülen ağrılar; omurlardaki eklemlerde ya da omurlarla kaburgalar arası veya omurgayla kuyruk sokumu ve leğen kemiği arasındaki eklemlerde katılık, hareketlerin kısıtlanması ya da kaybolmasıyla kendini gösteren romatizmal hastalıklarda ve  eklem iltihabının sebep olduğu ateş, ağrı ve iltihabi durumların hafifletilmesinde; DICLOMEC SR ayrıca, baş ağrısı;diş çekimi sonrası ya da cerrahi operasyonların sonrasında iltihaba bağlı şişme ve ağrıda;  regl dönemi sancılarında; damla hastalığının ağrı nöbetlerinde; idrar yollarının, yumurtalık kanallarının ve yumurtalıkların iltihabına bağlı ağrılarda da kullanılmaktadır.

 

DICLOMEC SR Tablet 75 mg Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. DICLOMEC SR ilacını kullanırken nefes kesilmesi, kurdeşen, yüzde, ağız etrafında, dilde ve boğazda şişkinlik gibi alerjik bir durumla karşılaştığınızda acilen hekiminizle görüşünüz ve acil tedavi desteğine ihtiyacınız olabileceği için hemen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 2. Şu anda var olan ya da tekrarlayan duodenum ülseri; midenizde veya bağırsaklarınızda kanama, kalp, karaciğer ve böbrek işlevlerinizde yetersizlik durumlarından biri veya birkaçına sahipseniz; bu ilacın sizde kullanılması  uygun değildir.
 3. Geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç veya  pıhtılaşma-kanama bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, konjestif kalp yetersizliği, hipertansiyon, diyabet, nefes darlığı, burunda polip,  karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı veya tütün kullanmak gibi rahatsızlıklardan biri ya da birkaçı  varsa hekiminizi bilgilendirmeden bu ilacı almamalısınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için hekiminiz dozaj miktarını durumunuza göre belirleyecektir.
 4. Hekime sormadan soğuk algınlığına, ağrıya ve alerjiye karşı kullanılan başka bir ilaç almaktan kaçınınız. Kullandığınız ilaçların prospektüslerini ve etiketlerini okuyarak Diklofenak potasyuma benzer maddeler olan  ketoprofen, ibuprofen veya asetilsalisilik asit içerip içermediğini öğreniniz. Bu tür ilaçları aynı anda alırsanız, benzer ilaçları bilmeden çok fazla kullanmış olursunuz.
 5. Bu tip ilaçlar hayati tehlike yaratabilecek kalp krizi veya felç gibi ciddi kalp ve dolaşım sorunlarına sebep olabilir. Ne kadar fazla kullanılırsa bu risklerle karşı karşıya kalacak olmanın kaçınılmaz olduğu hususunda hasta uyarılmalıdır.  Kalp bypass operasyonundan hemen önce veya sonra bu ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.
 6. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanılırsa ilacın yol açabileceği mide kanaması riskini yükseltmektedir.
 7. Siyah, kanlı, katranımsı dışkı, kanlı öksürük ya da  koyu kahve kusma gibi mide ve bağırsaklarınızda kanamaya dair belirtilerden biri sizde mevcutsa, tedavi desteği istemek için hemen bir sağlık kurumuna gidiniz. Bilhassa yaşlılarda mide ve bağırsaktaki kanamaya maruz kalma tehlikesi daha yüksektir. Yaşlılarda bu husus dikkate alınmalıdır.
 8. Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarından uzak durunuz. Çünkü bu ilaç güneş ışınlarına karşı sizi daha hassas bir hale getirebilir ve cildinizde yanık izleri gelişebilir.
 9. Doktor tavsiyesi yoksa çocuklara vermeyiniz.
 10. DICLOMEC SR gebelikte özellikle 6 aylıktan sonra kullanılırsa doğmamış bebekte doğumsal kusurlara, emzirme döneminde ise anne sütüyle emzirilen bebekte olumsuz etkilere yol açar. Hekiminize danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

DICLOMEC SR Tablet 75 mg’ in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz DICLOMEC SR ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Size verilen dozlardan daha fazla ya da ilacı bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız.

 

DICLOMEC SR Tablet 75 mg’ in Olumsuz Yan Etkileri :

 1. DICLOMEC SR  nadiren görülen yan etkileri :
 2.  göğüste ağrı ve sıkışma, yorgunluk, kas zayıflığı, üşüme, titreme, iştahsızlık, mide bulanması, mide ağrısı, ishal, kabızlık gibi sindirim sistemi şikayetleri, görmede pusluluk, kulaklarda çınlama, kendini hasta hissetme, solunum yetersizliği, konuşmada bozulma, görme veya denge problemleri; istemdışı kasılmalar, siyah, kanlı, katranımsı dışkı; kanlı öksürük veya kahve telvesi şeklinde kusma; ciltte kızarık döküntüler, ışık hassasiyeti, normalden çok az idrar yapma veya hiç idrar yapamama; idrar renginde koyuluk, kil rengi dışkı, göz ve deride sararma, vücutta ödem, kiloda artış, deride benek şeklinde morluklar, çürükler, ışık hassasiyeti ilacın olumsuz nadiren rastlanan yan etkilerindendir. Eğer bu yan etkilerden birini kendinizde görürseniz, hiç vakit kaybetmeden ilacın alımını kesiniz ve doktorunuzla görüşünüz veya bir sağlık kurumuna gidip acil tedavi desteği isteyiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Diklofenak
İlaç Marka İsmi: DICLOMEC SR 75 mg Tablet
DICLOMEC SR 75 mg sırasıyla; Kas İskelet Sistemi, Antienflamatuar ve Antiromatikler (nonsteroid), Asetik asit türevleri ve diklofenak şeklinde sınıflandırılmış olup, M01AB05 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz DICLOMEC SR, ABDI İBRAHIM İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür .

DICLOMEC SR 75 mg için kısa bilgi ve prospektüs belgeleri (Endikeleri, DICLOMEC SR ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, DICLOMEC SR dozajı; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; DICLOMEC SR kullanım şekli; DICLOMEC SR yan etkisi, istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi DICLOMEC SR Tablet ile ilgili bilinmesi gereken hususlar)

DICLOMEC SR 75 mg Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)


DICLOMEC SR 75 mg Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

DICLOMEC SR 75 mg Tablet kısa ürün bilgisi

DICLOMEC SR 75 mg Tablet kısa ürün bilgisi

DICLOMEC SR de dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz DICLOMEC SR’i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. DICLOMEC SR’i size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. DICLOMEC SR ile tedavi yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*