DOXIUM 1000 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Kalsiyum dobesilat’tır. DOXIUM 1000 mg Film Tablet, kılcal damarların yıpranmasını engelleyen bir damar koruyucudur. Kılcal damarların direncini arttırarak, kılcal damar geçirgenliğinin azalmasını sağlar.  DOXIUM, basur (hemoroid) ile ilgili bozukluklarda, bacaklarda ağrı, kramp ve tembellikle kendini gösteren damar dolaşım bozukluklarında (atardamar yetmezliğinde) ve  küçük damarlardaki dolaşım bozukluklarında (genellikle şeker hastalığına bağlı göz damarlarındaki bozukluklarda) kullanılmaktadır.

 

DOXIUM 1000 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. DOXIUM, basur (hemoroid) ile ilgili bozukluklarda, bacaklarda ağrı, kramp ve tembellikle kendini gösteren damar dolaşım bozukluklarında (atardamar yetmezliğinde) ve  küçük damarlardaki dolaşım bozukluklarında (genellikle şeker hastalığına bağlı göz damarlarındaki bozukluklarda) kullanılmaktadır.
 3. Kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuza danışmadan DOXIUM‘un kullanımını bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını erken bırakmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 4. Şeker hastalığına bağlı göz bozukluğunuz var ise kan şekerinizi kontrol altında tutmak için doktorunuzun verdiği diyete uymalısınız. Diyabet ilaçlarınızı düzenli bir şekilde kullanmalısınız.
 5. Toplardamar rahatsızlığınız, özellikle varisli damarlar  var ise kilo almamaya , uzun süre ayakta kalmamaya özen gösteriniz.
 6. Tedavi sırasında ateş, bademcik iltihabı, boğaz ağrısı, genital bölgede iltihabi rahatsızlıklar görülürse bunlar ilacın yan etkileridir. DOXIUM‘un kullanımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz. Doktorunuz böyle bir durumda kan sayımı ve testler yapmayı isteyecektir.
 7. Eğer böbrek hastası iseniz veya diyaliz tedavisi görüyorsanız DOXIUM‘u kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.  Durumunuza göre doz ayarlamaları ve testler yapılması gerekebilir.
 8. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde hekiminize danışmadan kullanmayınız.

 

DOXIUM 1000 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekimle görüşmeden ilaç kullanmayın. Hekiminiz DOXİUM ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekimin direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu suyla beraber alınız.

  İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal ve kaşıntı DOXİUM’un yan etkisi olarak görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Kalsiyum dobesilat
İlaç Marka İsmi: DOXIUM 1000 mg Film Tablet
İlaç ATC Kodlaması: Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ilaç sınıflamasında DOXİUM, sırasıyla; KALP DAMAR SİSTEMİ
-VAZOPROTEKTİFLER-ANTİVARİKÖZ TEDAVİ-diğer sklerozan ajanlar-dobesilat kalsiyum olarak sınıflandırılmış şekilde ve C05BX01 koduyla yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz DOXİUM 1000 mg Tablet’in üretimini yapan Abdi İbrahim İlaç Sanayi’dir. Ruhsatı da Laboratories OM (İsviçre) lisansı ile aynı firmaya aittir.
— DOXİUM 1000 mg endikasyonu, ne ilacı;
—DOXİUM 1000 mg uygulanımından önce bilinmesi gereken konular; emzirme evresinde, hamile olanlarda kullanılır mı;  etkileşim bilgisi ve kontrendikeleri; saklama koşulları;
—DOXİUM kullanışına bağlı ortaya çıkan istenmeyen etkilerde yapılması gerekenler;
—DOXİUM kullanışı ile ilgili öneriler, uygulanım biçimi, doz bilgisi; bunlarla ilgili hekim ve hastaların okuması için hazırlanmış prospektüslerin pdf belgelerinde Abdi İbrahim İlaç’ın daha kapsamlı açıklamalarına erişilebilir.
DOXİUM 1000 mg tablet ilacının prospektüsü, kullanma talimatı
DOXİUM 1000 mg tablet prospektüsü, kullanma talimatı

DOXİUM 1000 mg kısa ürün bilgisi
DOXİUM 1000 mg kısa ürün bilgisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*