DUAL-AIR 2,5/4 mg Toz İçeren Saşe

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Levosetirizin dihidroklorür (2,5 mg), Montelukast sodyum (4 mg)’dur. Etkin madde   Levosetirizin dihidroklorür, vücutta, doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde etkili antihistaminik bir maddedir. Alerji tedavisinde kullanılır. Diğer etkin madde Montelukast sodyum ise solunum yoluyla alınan ev tozu akarları, polen gibi alerjen maddelerin vücuda girmesiyle salgılanan kimyasalları engelleyen bir maddedir.  Salgılanan kimyasallar engellenmedikleri takdirde akciğerlerde şişlik ve astımla sonuçlanacak durumlara sebep olur. DUAL-AIR, antihistaminik etkisi ve Lökotrienleri engelleyici etkisiyle astım belirtilerinde iyileşme sağlar. Alerjik nezleyi iyileştirir.  Alerjik rinit (arada bir/ sürekli alerjik nezle veya mevsimsel -saman nezlesi) tedavisinde; alerjik rinit ile birlikte olan astım tedavisinde ve belirtilerinin  iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.

—Alerjik rinit (alerjik nezle) :
•Saman nezlesi olarak da bilinen mevsimsel alerjik rinit ağaç, çimen ve ot polenleri gibi ev
dışında bulunan alerjenler ile tetiklenir.
•Uzun süre devam eden (pereniyal) alerjik rinit yıl boyu görülebilir ve genellikle ev tozu
akarları, hayvan tüyü kepeği ve/veya küf sporları gibi ev içindeki alerjenler ile tetiklenir.
•Alerjik rinit (alerjik nezle) belirtileri aşağıdakileri içerebilir:
–Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve kaşıntısı, geniz akıntısı, hapşırık, öksürük

—Astım: Bronşların daralması sonucu ortaya çıkan ve ataklarla seyreden bir akciğer hastalığıdır.
•Astım belirtileri :
–Öksürük (genellikle kuru ve krizler halinde gece uykudan uyandırır.)
–Hırıltılı solunum
–Göğüste tıkanıklık ve  sıkışma hissi
–Soluk alıp verirken ıslık sesi
–Nefes darlığı

 

DUAL-AIR 2,5/4 mg Toz İçeren Saşe Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. DUAL-AIR, alerjik rinit (arada bir/ sürekli alerjik nezle veya mevsimsel -saman nezlesi) tedavisinde; alerjik rinit ile birlikte olan astım tedavisinde ve belirtilerinin  iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.
 3. Şiddetli böbrek hastalığınız varsa ya da diyalize bağlı yaşıyorsanız veya emziriyorsanız; kullanmayınız.
 4. Eğer astımınız asetilsalisilik asit (aspirin) alınca kötüleşiyorsa, asetilsalisilik asit içeren ilaçları kullanmaktan kaçınınız.
 5. Başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi için aldığınız kurtarıcı inhale  ilacı her zaman  yanınızda bulundurunuz.
 6. Astım hastalarında astım tedavisine ek olarak kullanılabilir.
 7. İlacın etkisini göstermesi 1 gün içinde başlar. Hastalık belirtilerinizde iyileşme olsa bile doktorunuza danışmadan DUAL-AIR kullanmayı bırakmayınız.
 8. Tedaviden iyi sonuç almak için düzenli bir şekilde atlamadan doktorunuzun reçete ettiği sürece kullanınız. DUAL-AIR, astım belirtileri iyileşmeye başladıktan sonra da, astımın kötüleştiği dönemlerde de  kullanılmaya devam edilmelidir.
 9. Düzenli kullanmanıza rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşünüz.
 10. Fenobarbital, fenitoin (epilepsi tedavisinde kullanılır) veya rifampisin (tüberküloz tedavisinde kullanılır) ya da gemfibrozil (kolestrol ilacı)  kullanıyorsanız; DUAL-AIR ile tedaviye başlamadan önce doktorunuza kullandığınız ilaçları söyleyiniz.
 11. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 12. •2 yaşından küçük çocuk ve bebeklerde kullanmayınız.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verir.

DUAL-AIR 2,5/4 mg Toz İçeren Saşe’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Paketi kullanacağınız zaman açınız. Doğrudan ağız içine uygulanabileceği gibi çocuklara, hazır mama veya anne sütü içinde çözündürülerek ya da 1 kaşık elma püresi, havuç püresi gibi yumuşak gıdalardan biriyle karıştırılarak verilebilir. Ancak hazırlandıktan sonraki 15 dakika içinde tüketilmelidir.
 3. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.
 4. •15 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 1 defa 2 adet 2,5/4 mg saşe;
 5. •2 ila 14 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: Günde 1 defa 1 adet 2,5/4 mg saşe alınması önerilmektedir.
 6. İlacın etkisi 1 gün içerisinde başlar.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, uyuklama, üst solunum yolu enfeksiyonu, karın ağrısı, mide veya bağırsak rahatsızlığı, susama ve ateş, deride döküntü yaygın görülen yan etkilerdir.

.

İlaç Etken Maddesi:  Montelukast sodyum, Levosetirizin dihidroklorür
İlaç Marka İsmi: DUAL-AIR 2,5/4 mg Toz İçeren Saşe

DUAL-AIR 2,5/4 mg Toz İçeren Saşe Kullanma Talimatı


DUAL-AIR 2,5 4 mg Toz İçeren Saşe Kullanma Talimatı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*