EDASIST 600 mg Efervesan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Asetilsistein‘ dir. EDASIST 600 mg Efervesan Tablet, ağız, boğaz ve akciğerleri kaplayan koyu şekildeki balgamı parçalamak suretiyle kıvamını azaltarak, balgamın rahatça dışarıya çıkarılmasını sağlar. ayrıca parasetamol (asetaminofen) zehirlenmelerinde karaciğerde hasar oluşmasını önlemektedir. EDASIST, normal olarak çıkarılamayan ya da güçlükle çıkarılabilen aşırı balgam salgılanmasıyla birlikte görülen akut ve kronik bronşit, bronşit eşliğinde soluk borusu iltihabı, nefes darlığı (bronşiyal astım), bronşektazi, tüberküloz (verem) ve üşütmeye bağlı iltihaplı solunum yolu rahatsızlıklarında balgam çıkarmayı rahatlatır. EDASIST aynı zamanda bu tür rahatsızlıklarda balgam oluşumunun engellenmesine de katkıda bulunur.

 

EDASIST 600 mg Efervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 

 1. Eğer antibiyotik tedavisiyle birlikte bu ilacı da kullanıyorsanız, iki ilaç kullanımı arasında minimum iki saatlik bir zaman aralığı olmalıdır.
 2. Tedavi olurken sulu gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz. Sulu gıdaların balgamın söktürülmesinde yardımı olabilir.
 3. Hekiminiz aksini söylemedikçe kullanımı 4 veya 5 gündür. Hekim rahatsızlığın şiddetini göz önünde bulundurarak uygun gördüğünde bu süreyi uzatabilir.
 4. Eğer mideniz sürekli bulanıyorsa veya şiddetli kusmanız varsa EDASIST kullanımı bulantı veya kusmayı arttırabileceği ihtimaline karşı bu ilaca başlamadan önce hekime bu hususu anlatınız.
 5. Öksürük giderici ilaçlar yeterli öksürüğün azalmasına sebep olabileceğinden balgam öksürükle dışarıya atılamaz ve göğüste tıkanıklık başlar. Dolayısıyla EDASIST öksürük gidericilerle birlikte kesinlikle kullanılmamalıdır.
 6. Böbrek veya karaciğer işlevlerinizde bozulma, astımınız, nöbet öykünüz ya da mide-oniki parmak bağırsağı ülseriniz varsa bu ilaçla tedaviye başlamadan önce durumunuzu hekiminize anlatınız. Asetilsistein kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zaman çok tedbirli davranmalısınız. Hamilelikte ve süt verme dönemlerinde hekime sormadan kullanılması önerilmemektir.
 8. Her ilaçta olduğu gibi Asetilsistein ile etkileşebilecek ilaçlar olabilir. Hekimi kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminizle görüşmeden başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
 9. EDASIST kullanıldığı sürelerde soluk alamama, kurdeşen, yüzde, dudak, dil veya boğazda şişkinlik gibi alerjiyi işaret eden bir durum gelişirse acilen hekiminizle görüşünüz ve acil tedavi yardımına ihtiyacınız olabileceğinden bir sağlık kuruluşuna müracaatta bulununuz.

EDASIST 600 mg Efervesan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. EDASIST reçetede yazıldığı gibi kullanması gerekmektedir.  Bu ilaçla tedavi gördüğünüz sürece lütfen hekiminizin direktiflerini gözardı etmeyiniz. Söylenilen miktardan daha çok ya da tedavinin durdurulması gerektiği halde ısrarla kullanmaya devam edilirse, başka rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu durum sağlığınızı tehdit edici boyutlara varabilir.
 2. Hekimin tavsiye ettiği dozda EDASIST efervesan tableti 1 bardak suyun içerisinde eritiniz ve tablet tamamen eridikten sonra ilacınızı bekletmeden içiniz. Yemeklerden hemen sonra ya da öğün aralarında da içilebilir.
 3. —14 yaşın üzerindeki gençlerde ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 1  defa  1 efervesan tablet ;
 4. —6 ila 14 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz : Günde 1 defa 1/2 (yarım) efervesan tablet önerilir.

EDASIST 600 mg Efervesan Tablet Yan Etkileri :

 1. Ağız içinde enfeksiyon belirtileri, başağrısı, mide bulanması, kulakta çınlama, diyare, hazımsızlık ilacın nadiren gözlenen yan etkileridir.
 2. EDASIST kullananlarda sıklıkla gözlemlenen yan etkilere ait bir veri gelmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Asetilsistein
İlaç Marka İsmi: EDASIST 600 mg Efervesan Tablet

EDASIST 600 mg Efervesan Tablet Kullanma Talimatı


edasist-600-mg-efervesan-tablet-kullanma-talimati

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*