Eifel Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Betaksolol hidroklorür’dür. Eifel Göz Damlası,  göz içi yüksek basıncı düşüren, göz tansiyonu ile ilgili bir ilaçtır. Yüksek göz içi basıncı;  göz tansiyonu (glokom);  kronik açık açılı göz tansiyonu (açık açılı glokom, geniş açılı göz tansiyonu); solunum yolu hastalığı ile birlikte bulunan göz tansiyonu (glokom) hastalığı; oküler hipertansiyon ve solunum yolu hastalığı ile birlikte bulunan oküler hipertansiyon hastalığı tedavisinde kullanılır.

.

Eifel Göz Damlası  Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Göz içi yüksek basıncı düşüren, göz tansiyonu ile ilgili bir ilaçtır.
 3. Eğer başka bir göz ilacı kullanıyorsanız, bu ilacın kullanımından  10 dakika önce veya 10 dakika sonra kullanmalısınız.
 4. Lens takmak için ilacı uyguladıktan sonra en az 15 dakika bekleyiniz.
 5. Geçmişte  kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği öyküsü, bronşit, amfizem, astım veya KOAH gibi solunum problemleri,  kan pıhtılaşması veya dolaşım problemleri öyküsü, diyabet (şeker hastalığı), geçmişte felç (inme), tiroid hastalığı ya da herhangi bir kas bozukluğu hastalığı durumlarından herhangi birine sahipseniz,bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Doz ayarlamaları ve testlere ihtiyacınız olabilir.
 6. Ağır kalp yetmezliği ve geçmişte kardiyojenik şok¹ veya sinüs bradikardisi² öyküsü varsa bu ilacı kullanmayınız.
 7. Eğer göz ameliyatı da dahil herhangi bir ameliyat geçirecekseniz, ameliyattan belirli bir süre önce  bu ilacı kullandığınızı cerrahınıza söylemelisiniz. Cerrahınız bir süreliğine ilacın kullanımını durdurabilir.
 8. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı yaptığından, görmeniz netleştikten sonra araba veya makine kullanabilirsiniz.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Eifel Göz Damlası’nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldrınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Eğer aynı göze birden fazla damla damlatacaksanız, bu işlemi beş dakika ara ile tekrarlayınız. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız. Gözünüzün mikrop kapmaması için damlalığın ucunun steril bir yerde korunması gerekir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Nefes darlığı, solunum yetmezliği hissi, hırıltılı solunum, göğüs sıkışması, kalp ritminde ve nabızda azalma, göz içinde veya çevresinde şişme, kızarıklık, kaşıntı, yanma, görmede azalma durumlarında ilacın kullanımını durdurup tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Betaksolol hidroklorür

İlaç Marka İsmi:  Eifel Göz Damlası

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*