EMAXIN Efervesan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

EMAXIN 10 mg Efervesan Tablet, içinde Memantin hidroklorür etken maddesini bulundurur. Alzheimer  hastalarında beyinde fazla salgılanmasından dolayı beyin hücrelerinde ölüme yol açan glutamat denilen kimyasal taşıyıcıyı engelleyen NMDA reseptör antagonistlerinden bir maddedir. Alzheimer hastalığına bağlı fonksiyonel durum, bilişsel durum ve davranış bozukluklarında faydalı etkilere sahiptir. Beyindeki glutamat aktarımındaki bozukluklar ve beyin içindeki mesajların iletimini sağlayan kimyasallardaki eksiklik,  Alzheimer hastalarında hafıza kaybı ve öğrenme yeteneğinde azalmaya sebep olur. EMAXIN 10 mg Efervesan Tablet, orta ve ileri düzeydeki Alzheimer türü demans (bunama) hastalığında zihinsel kapasiteyi  arttırmak ve bu hastalığa bağlı bellek, algı, dikkat, yargılama, hayal, yeni şeyleri hatırlama, muhakeme ve dil becerileriyle ilgili rahatsızlık belirtilerinin ilerlemesini yavaşlatmak için kullanılmaktadır.

 

EMAXIN 10 mg Efervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. EMAXIN tablet, beyinde alzheimer rahatsızlığı belirtilerini arttıran kimyasalların etkisini azaltan bir ilaçtır.
 2. Eğer konjestif kalp yetmezliği, geçmişte kalp krizi öyküsü veya kontrol edilmemiş yüksek tansiyon, epilepsi veya diğer nöbet rahatsızlıkları,  karaciğer ve böbrek rahatsızlığı, idrar kesesi ve böbrek enfeksiyonunuz varsa;  bu ilaçla tedaviye başlamadan önce ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için kullandığınız ilaçlar ve hali hazırda var olan rahatsızlıklarınız hakkında hekiminizle görüşünüz.
 3. İlaçtan en iyi sonucu almak için düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bunun için EMAXIN tablet tamamen bitmeden tekrar reçetenize yazdırınız.
 4. İlaç alımına,  hastanın düzenli olarak ilaç alımını takip edebilecek hastadan sorumlu bir kişi olduğu zaman başlatılmalı ve ilaç hasta üzerinde iyi sonuç verdiği sürece kullanımı sürdürülmelidir.
 5. Bu ilacın vücudunuzda zararlı etkilere yol açmadığından ve hastalığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmek için hekiminizin tedavi sürecinizi düzenli olarak takip etmesi gerekecektir. Hekiminiz ile planlanmış randevularınıza zamanında gidiniz.
 6. EMAXIN tablet, düşünce ve reaksiyonları bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya alet kullanmak gibi aktivitelerde bulunmaktan kaçınmalısınız.
 7. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde kesinlikle kullanılmamalıdır.
 8. İlacın etken maddesine karşı bir hassasiyetiniz varsa bu ilacı kullanmanız öngörülmez.

 

EMAXIN 10 mg Efervesan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. EMAXIN ilaçla tedavi görürken reçetede yazıldığı gibi hekimin direktiflerine tamı tamına uyulmalıdır. İlacın tavsiye edilenden daha fazla ya da yanlış uygulanması hastalığınızda bir iyileşme sağlamaz, aksine vücudunuza ciddi zararları olur.
 2. Hekim tarafından belirlenen dozaj miktarını ve kullanma süresini dikkate almalısınız.
 3. İlacınızın her dozunu yeterli miktarda suyun içinde çözündürdükten sonra bekletmeden içiniz.  Tercilen, yemek esnasında veya yemek öncesinde ya da sonrasında içilebilir.
 4. Yaşlı hastalar ve erişkinlere günlük tavsiye edilen normal doz:  günde bir defa 20 mg lık 1 tablet veya 10 mg lık 2 tablet.
 5. İlacın yan etkilerine maruz kalmamak için günlük doz miktarları aşamalı şekilde yükseltilerek kullanılır: 1.hafta 5 mg ; 2.hafta 10 mg lık 1 tablet; 3.hafta 15 mg; 4.hafta ve sonrası 20 mg dozlarla uygulanması tavsiye edilir.
 6. 4. haftadan itibaren günde 1 defa 20 mg’lık 1 tablet olarak  her gün tavsiye edilen dozla tedavi sürdürülür.

 

EMAXIN 10 mg Efervesan Tablet Yan Etkileri

 1. EMAXIN ilacı içtikten sonra yüzünüzde, ağız içi ve boğazınızda şişlik, karın ağrısı, nefes almada güçlük, deride kaşıntı, döküntü (üritker) gibi ilaca karşı alarjik bir durum kendinizde gelişirse, hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna müracaat ediniz.
 2. İstem dışı kasılmalar (nöbet),  bilinç bulanıklığı yan etki olarak görüldüğünde ilacın alımını keserek acilen hekiminizi arayınız.
 3. Sakarlık sonucu düşme, baş dönmesi, uyku bozukluğu, iştah kaybı, öksürük, kusma, kabızlık, ishal ilacın görülebilecek hafif yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Memantin hidroklorür
İlaç Marka İsmi:
EMAXIN 10 mg Efervesan Tablet
EMAXIN 15 mg Efervesan Tablet
EMAXIN 5 mg Efervesan Tablet
EMAXIN 20 mg Efervesan Tablet

EMAXIN Efervesan Tablet İlaç Prospektüsü


EMAXIN-Efervesan-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*