Etyomid Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Etiyonamid’dır. Etyomid Draje, tüberküloz (verem) bakterisinin vücutta çoğalmasını engelleyen bir antibiyotiktir. Bu ilaç genellikle diğer tüberküloz ilaçları ile birlikte verilmektedir.

Etyomid Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Tüberküloz (verem) bakterisinin vücutta çoğalmasını engelleyen bir antibiyotiktir. Bu ilaç genellikle diğer tüberküloz ilaçları ile birlikte verilmektedir.
 3. İleri derecede karaciğer fonksiyon bozukluğunuz var ise bu ilacı kullanmayınız.
 4. Tedavi sırasında,bu ilaç eğer tek olarak kullanılırsa tüberküloz (verem) ilaca karşı direnç kazanabilir. Bunun için verem (tüberküloz) veya diğer mikobakteriyel enfeksiyonu olan kişilerde diğer tüberküloz ilaçları olmadan kullanılmamalıdır.
 5. İlacın kullanımı sırasında ellerde ve ayaklarda hissizlik ya da belirli bölgelerde yanma hissi, güçsüzlük, halsizlik, yorgunluk, iştah kaybı, mide bulantısı, kusma, ciltte veya gözlerde sararma, idrarda koyulaşma gibi durumlar görülürse tıbbı yardım için derhal doktorunuza başvurunuz
 6. Tedavi sırasında yan etkilerin önlenmesi ya da azaltılması için günlük olarak B6 vitamini almanız gerekmektedir.
 7. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Çünkü enfeksiyon tamamiyle tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 8. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol karaciğerde  fonksiyon kaybı riskini arttırabilir.
 9. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Etyomid Draje’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ellerde ve ayaklarda hissizlik ya da belirli bölgelerde yanma hissi, güçsüzlük, halsizlik, yorgunluk, iştah kaybı, mide bulantısı, kusma, ciltte veya gözlerde sararma, idrarda koyulaşma gibi yan etkilerden herhangi biri yada bir kaçı  görülürse tıbbı yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Etiyonamid

İlaç Marka İsmi: Etyomid Draje

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*