Exocin % 0.3 Oftalmik Solüsyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ofloksasin’ dir. Exocin % 0.3 Oftalmik Solüsyon, gözlerdeki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Gözü koruyan zarın iltihabı; göz kapağı iltihabı; göz kapağının kıkırdaksı parçasının iltihabı (tarsit); enfeksiyonlu kornea ülseri; erişkinlerde ve çocuklarda gözün dış kısmında görülen enfeksiyonların (arpacık, göz kapağı iltihabı ve göz yüzeyi iltihabı gibi)  tedavisinde kullanılır.

 

Exocin % 0.3 Oftalmik Solüsyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gözlerdeki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Gözü koruyan zarın iltihabı; göz kapağı iltihabı; göz kapağının kıkırdaksı parçasının iltihabı (tarsit); enfeksiyonlu kornea ülseri; erişkinlerde ve çocuklarda gözün dış kısmında görülen enfeksiyonların (arpacık, göz kapağı iltihabı ve göz yüzeyi iltihabı gibi)  tedavisinde kullanılır.
 3. İlacın kullanımı süresince kontakt lens kullanmayınız. Eğer kontakt lens kullanıyorsanız, tedaviniz süresince bunları kullanıp kullanmamanız  gerektiğini doktorunuzla görüşünüz.
 4. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa veya durumunuz daha kötüye giderse bu durum başka bir enfeksiyon başlangıcının belirtisi olabilir.Doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.
 5. Eğer gözünüzde tedavi ve kontrol altına alınmamış bakteri, virüs ya da mantar enfeksiyonu varsa ya da  gözünüzün ön tarafında yaralanma ya da açık yaranız var ise bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 6. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 7. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra araba veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz.
 8. İlacın kullanımı sırasında başka bir göz damlası veya göz merhemi kullanmayınız.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılıp kullanılmayacağı bir belirlilik kazanmamıştır. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Exocin % 0.3 Oftalmik Solüsyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Gözde tahriş ve rahatsızlık hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ofloksasin

İlaç Marka İsmi: Exocin % 0.3 Oftalmik Solüsyon

Exocin % 0.3 Oftalmik Solüsyon İlaç Prospektüsü


Exocin-0.3-Oftalmik-Solüsyon-İlaç-Prospektüsü

Exocin % 0.3 Oftalmik Solüsyon kısa ürün bilgisi

Exocin % 0.3 Oftalmik Solüsyon kısa ürün bilgisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*