Ezetec Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ezetimib’dir. Ezetec Tablet, sindirim sisteminden emilen kolesterol miktarını azaltan bir ilaçtır. Kandaki toplam kolesterol seviyesini, kötü kolesterolü ve trigliseridler denilen maddeleri düşürür, iyi kolesterol seviyesini yükseltir.  Sadece diyet yaparak kolesterol seviyelerini kontrol altında tutamayan hastalarda, yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır.

Ezetec Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Sindirim sisteminden emilen kolesterol miktarını azaltan bir ilaçtır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kolesterol seviyesinin iyileşmeye başlaması 2 haftayı bulabilir.
 4. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, tiroid  bozukluğunuz var ise  veya doğum kontrol hapı kullanıyorsanız  ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları ve testlere ihtiyaç duyulabilir.
 5. İlacın kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu da böbrek yetmezliğine sebep olur. Kaslarda güçsüzlük, ağrı, kolay acıma hissi, ateş veya grip hali ya da koyu renkli idrar durumlarından herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuzu aramalısınız.
 6. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 7. İlacın yan etkileri yaşlı yetişkin hastalarda daha yüksektir.
 8. Yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyeceklerden kaçınınız. Mutlaka kolesterol düşürücü bir diyete uymanız gerekmektedir.
 9. Bu ilaç, ailesel yüksek kolesterol öyküsü olan 10-17 yaş arası çocuklarda da kullanılabilir. 10 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Hamilelik ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Ezetec Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her dozu  bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerle birlikte veya aç karnına alınız. Genellikle günde bir defa alınır. İlacı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, karın ağrısı, eklem ağrısı, sırt ağrısı, yorgunluk hissi, burun akıntısı gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Ezetimib

İlaç Marka İsmi: Ezetec Tablet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*