FLEET FOSFO-SODA 45 ml SOLÜSYON

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Dibazik Sodyum Fosfat, Monobazik Sodyum Fosfat’dır. FLEET FOSFO-SODA 45 ml SOLÜSYON, bağırsakları hareketlendirir ve bunun sonucunda bağırsak boşaltımını sağlar. Bağırsak temizliğinin sağlanması gerekli görüldüğü durumlarda, bağırsak ameliyatı ve röntgen incelemelerinde, kolonoskopi (kalın bağırsağın endoskopik olarak incelenmesi) ve rektal tetkik  ya da kontrol işlemleri öncesi bağırsakları boşaltmak için kullanılır.

FLEET FOSFO-SODA 45 ml SOLÜSYON Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bağırsakları hareketlendirir ve bunun sonucunda bağırsak boşaltımını sağlar.
 3. İlacı aldıktan sonra kendinizi hasta hissetmemeniz için, oldukça bol sıvı tüketiniz, Katı yiyecekler yemeyiniz.
 4. Genellikle, ilacı aldıktan yaklaşık 30 dakika içerisinde bağırsak hareketleri başlar ve 6 saate kadar sürebilir.
 5. İlacın kullanılmasından sonra, bağırsak hareketleri bitinceye kadar tuvaletin yakınlarında bulunmalısınız.
 6. Eğer bağırsak hareketlerinde yavaşlama veya çalışmayan ince bağırsağınız varsa ya da kalın bağırsağınızda genişleme, vücudunuzda aşırı su kaybı varsa veya kabızlık, iltihaplı bağırsak hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği,  mide bulantısı, kusma, karın ağrısı veya  makat çok dar ya da kapalı ise; kullanmayınız.
 7. Eğer kalp veya böbrek rahatsızlığınız varsa yada düşük tuz diyeti yapıyorsanız, 65 yaşından büyükseniz veya hastalıklara karşı direnciniz zayıf ise; kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 8. İlk veya ikinci dozu aldıktan sonraki 6 saat içerisinde bağırsak hareketi gerçekleşmemişse, ilacı tekrar kullanmayınız, acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. 5 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

FLEET FOSFO-SODA 45 ml SOLÜSYON’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde 45 ml yarım bardak soğuk su ile karıştırılarak içilir. üzerine 1 bardak soğuk su içilir.
 3. Yataktan kalkıldığında, kahvaltıdan 30 dakika önce veya gece boşaltım için yatarken önerilen doz(45 ml) yarım bardak soğuk suyla karıştırılarak içilir. İyi sonuç alabilmeniz için boş mideye kullanılmalıdır.
 4. Kolonoskopi ve Kolon grafilerinde: saat 19.00′ da 45 ml. yarım bardak soğuk suyla onu takiben ertesi sabah saat 6.00′ da ikinci 45 ml. yarım bardak soğuk suyla içilir.
 5. LAKSATİF(MÜSHİL) OLARAK: Yetişkinler ve 12 yaş ve üzeri  çocuklar: 4 çay kaşığı (20 ml.)
  10-12 Yaş arası çocuklar : 2 çay kaşığı(10 ml.)
  5-10 Yaş arası çocuklar : 1 çay kaşığı(5 ml.)

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, bulantı, karın ağrısı, karın şişliği ve gerginlik hissi, ishal, ürperme, kronik yorgunluk yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Dibazik Sodyum Fosfat, Monobazik Sodyum Fosfat
İlaç Marka İsmi:  FLEET FOSFO-SODA 45 ml SOLÜSYON

FLEET FOSFO-SODA 45 ml SOLÜSYON Kullanma Talimatı


FLEET FOSFO-SODA 45 ml SOLÜSYON Kullanma Talimatı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*