Flixonase Nazal Damla

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Flutikazon propiyonat’tır. FLİXONASE Nazal Damla, vücutta  iltihaba neden olan maddelerin salınımını ve etkilerini azaltan bir ilaçtır. Yetişkinlerde ve 16 yaş üzeri ergenlik çağındaki gençlerdeki burun tıkanıklıkları ve burunda bulunan poliplerin sebep olduğu rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılır.

FLİXONASE Nazal Damla Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Eğer adrenal bezinizde fonksiyon bozukluğu olduğu söylenmişse veya Ritonavir ile HIV tedavisi görüyorsanız ya da ağızdan mantar ilacı alıyorsanız; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 3. Son zamanlarda burun ile ilgili herhangi bir kaza veya ameliyat geçirdiyseniz veya burun içinde enfeksiyon veya sinüzit varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. İlacın kullanımı sırasında burun kanaması, burunda iyileşmeyen yaralar ve görme problemi gibi durumlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, durumu doktorunuza bildiriniz.
 5. Bu ilaç vücutta enfeksiyonlarla savaşan kan hücrelerinin azalmasına sebep olabilir. Hasta ve enfeksiyonlu kişilerle temastan kaçınınız.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan bir kaç gün içerisinde iyileşme belirtileri görülür. Bir hafta sonra belirtilerinizde  iyileşme olmazsa doktorunuzu bilgilendiriniz.
 7. 16 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

FLİXONASE Nazal Damla’nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Sırtüstü uzanıp başınızı yatağın kenarından aşağı sarkıtınız. Damlalığı burun deliğinize yerletiştiriniz.  6 damla olacak şekilde damlatınız ve bir iki dakika bekleyiniz. Daha sonra damlalığı diğer burun deliğine yarleştiriniz. Kalan damlayı da 6 damla olacak şekilde damlatınız. Damlaları gözünüze temastan kaçının. Eğer temas ederse bol su ile yıkayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımı sırasında ağır ve  sürekli burun kanaması, burunda iyileşmeyen yaralar, burun akması, baş ağrısı, sersemlik ve görme problemi gibi yan etkilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Flutikazon propiyonat

İlaç Marka İsmi: FLİXONASE %0,1 burun damlası
FLİXONASE sırasıyla; Solunum Sistemi, Nazal İlaçlar, Topikal Dekonjestanlar ve Diğer Nazal İlaçlar, Kortikosteroidler ve nazal-flutikazon şeklinde sınıflandırılmış olup, R01AD08 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz FLİXONASE, GLAXOSMİTHKLİNE İLAÇLARI SANAYİ firmasının ürünüdür.

FLİXONASE için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri (Endikeleri, Anidulafungin nedir,  FLİXONASE ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, FLİXONASE dozajı; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; FLİXONASE kullanım şekli; FLİXONASE yan etkisi, istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi FLİXONASE Nazal Damla ile ilgili bilinmesi gereken hususlar)

FLİXONASE burun damlası kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

FLİXONASE burun damlası kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

FLİXONASE burun damlası kısa ürün bilgisi

FLİXONASE burun damlası kısa ürün bilgisi

FLİXONASE de dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz FLİXONASE’yi nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. FLİXONASE’yi size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. FLİXONASE Nazal Damla ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*