Flubest SR Uzatılmış Salımlı Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi İndapamid‘dir. Flubest SR 1.5 mg Uzatılmış Salımlı Tablet, bir idrar söktürücüdür. Mininum idrar söktürücü etkisinin yanı sıra vasküler (damarlardaki) düz kaslarda ve kardiyak (kalbe ait) kaslardaki kasılmayı güçlü bir şekilde engelleyen etkileriyle yüksek kan basıncının normal düzeye düşürülmesine yardımcı olur. Flubest SR, esansiyel (primer) yüksek tansiyonun tedavisinde ve konjestif kalp yetersizliği olan kişilerde görülen vücuttaki su tutulumu (ödem) varlığında kullanılmaktadır.

 

Flubest SR Uzatılmış Salımlı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Ağır bir  böbrek hastalığınız veya idrar yapmama durumunuz, ağır karaciğer rahatsızlığınız var ise ya da kandaki potasyum düzeylerinde düşüklük tespiti durumlarından herhangi birisi  kendinizde var ise, Flubest SR ile tedaviye başlamadan önce hekiminize bu konuları anlatınız. Flubest SR kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 2. Flubest SR ile tedaviye başlamadan önce eğer böbrek, karaciğer, şeker hastalığı veya kas güçsüzlüğü, damla hastalığı, lupus, sulfonamid  grubu ilaçlara alerji rahatsızlıklarından herhangi birine sahip iseniz; hastalıklarınızı ve kullandığınız ilaçları hekiminize  bildiriniz.
 3. Flubest SR kullanımının üzerinizdeki etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz ve kan tahlillerinizi yaptırınız.
 4. Tedaviniz sırasında aşırı kusma veya su kaybını içeren bir durum meydana geldiyse; acilen hekiminizle görüşmelisiniz. Kan ve idrar tahlillerine ihtiyaç duyulabilir.
 5. Flubest SR alımını hekime danışmadan aniden kesmeyiniz veya doz atlaması yapmayınız. Aksi halde durumunuz kötüleşebilir.
 6. Her ilaçta olduğu gibi Flubest SR ile etkileşebilecek ilaçlar olabilir. Kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar, vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler varsa hekiminize bildiriniz. Hekimle görüşmeden başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
 7. Flubest SR, gebelikte oluşan vücut ödemlerinin tedavisi için uygun değildir.
 8. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zaman çok tedbirli davranmalısınız. Hamilelikte ve süt verme dönemlerinde Flubest SR kullanılması önerilmemektir.

 

Flubest SR Uzatılmış Salımlı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Flubest SR ile tedavi gördüğünüz sürece lütfen hekiminizin direktiflerini gözardı etmeyiniz.
 2. Her bir Flubest SR tableti 1 bardak dolusu suyla birlikte, sabahları ve aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Flubest SR kullandıktan sonra soluk alamama, kurdeşen, yüzde, dudak, dil veya boğazda şişkinlik gibi alerjiyi işaret eden bir durum gelişirse acil tedavi desteğine ihtiyacınız olabileceğinden derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 2. Kas krampları, baş ağrısı, susama, sinirlilik, halsizlik, yorgunluk, aritmi, mide bulantısı, diyare, hazımsızlık, hepatit, deride kızarıklık, konstipasyon, libido azalması, cinsel isteksizlik, ışık duyarlılığı Flubest SR tabletin çok nadir bildirilen yan etkileridir. Bu şikayetlerden herhangi birisini kendinizde gördüğünüzde hekiminizi haberdar ediniz.

 

İlaç Etken Maddesi:  İndapamid
İlaç Marka İsmi: Flubest SR 1.5 mg Uzatılmış Salımlı Tablet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*