Fludex SR Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi İndapamid‘dir. Fludex SR 1.5 mg Sürekli Salım Sağlayan Film Kaplı Tablet, vücutta sıvı tutulumuna yol açan yüksek miktarda tuzun, vücut tarafından emilimini engelleyen bir idrar söktürücüdür. Mininum idrar söktürücü etkisinin yanı sıra vasküler (damarlardaki) düz kaslarda ve kardiyak (kalbe ait) kaslardaki kasılmayı güçlü bir şekilde engelleyen etkisiyle yüksek kan basıncının normal düzeye düşürülmesine yardımcı olur. Fludex, esansiyel (primer) yüksek tansiyonun tedavisinde ve konjestif kalp yetersizliği olan kişilerde görülen vücuttaki ödem varlığında kullanılmaktadır.

 

Fludex SR 1.5 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Ağır bir  böbrek hastalığınız veya idrar yapmama durumunuz, ağır karaciğer rahatsızlığınız var ise ya da kandaki potasyum düzeylerinde düşüklük tespiti durumlarından herhangi birisi  kendinizde var ise, Fludex ile tedaviye başlamadan önce hekiminize bu konuları anlatınız. Fludex kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 2. Fludex ile tedaviye başlamadan önce eğer böbrek, karaciğer, şeker hastalığı veya kas güçsüzlüğü, damla hastalığı, lupus, sulfonamid  grubu ilaçlara alerji rahatsızlıklarından herhangi birine sahip iseniz; hastalıklarınızı ve kullandığınız ilaçları hekiminize  bildiriniz.
 3. Fludex kullanımının üzerinizdeki etkisinin olumlu ya da zararlı olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz ve kan tahlillerinizi yaptırınız.
 4. Tedaviniz sürerken aşırı kusma veya su kaybını içeren bir durum meydana geldiyse; acilen hekiminizle görüşmelisiniz. Kan ve idrar tahlillerine ihtiyaç duyulabilir.
 5. Kendinizi iyi hissetseniz bile Fludex alımını hekime danışmadan aniden kesmeyiniz veya doz atlaması yapmayınız. Aksi halde durumunuz kötüleşebilir.
 6. Her ilaçta olduğu gibi Fludex ile etkileşebilecek ilaçlar olabilir. Kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar, vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler varsa hekiminize bildiriniz. Hekimle görüşmeden başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
 7. Fludex, gebelikte oluşan vücut ödemlerinin tedavisi için kullanımı uygun değildir.
 8. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zamankinden çok tedbirli davranmalısınız. Hamilelikte ve süt verme dönemlerinde de Fludex kullanılması önerilmemektedir.Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilaç alımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemiyle korununuz.  Çünkü bebekte doğumsal kusurlara sebebiyet verebilir.

 

Fludex SR 1.5 mg Film Tablet‘ in Kullanım Şekli :

 1. Fludex ile tedavi gördüğünüz sürece lütfen hekiminizin direktiflerini gözardı etmeyiniz.
 2. Her bir Fludex SR tableti 1 bardak dolusu suyla birlikte, sabahları ve her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

Fludex SR 1.5 mg Film Tablet Yan Etkileri

 1. Fludex kullandıktan sonra karın ağrısı, soluk alamama, kurdeşen, yüzde, boğaz, dudak, veya dilde şişkinlik gibi alerjiyi işaret eden bir durum gelişirse acil tedavi desteğine ihtiyacınız olabileceğinden derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 2. Kas krampları, baş ağrısı, sinirlilik, halsizlik, yorgunluk, aritmi, mide bulantısı, diyare, hazımsızlık, hepatit, deride kızarıklık, konstipasyon, cinsel isteksizlik, ışık duyarlılığı Fludex SR tabletin çok nadir görülebilecek yan etkileridir. Bu şikayetlerden herhangi birisini kendinizde gördüğünüzde hekiminizi haberdar ediniz.

 

İlaç Etken Maddesi:  İndapamid
İlaç Marka İsmi: Fludex SR 1.5 mg Sürekli Salım Sağlayan Film Kaplı Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*