Fludin Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi İndapamid‘dir. Fludin 2,5 mg Film Tablet, vücutta sıvı tutulumuna yol açan yüksek miktarda tuzun, vücut tarafından emilimini engelleyen bir idrar söktürücüdür. Mininum idrar söktürücü etkisinin yanı sıra vasküler (damarlardaki) düz kaslarda ve kardiyak (kalbe ait) kaslardaki kasılmayı güçlü bir şekilde engelleyen etkisiyle yüksek kan basıncının normal düzeye düşürülmesine yardımcı olur. Fludin, esansiyel (primer) yüksek tansiyonun tedavisinde ve konjestif kalp yetersizliği olan kişilerde görülen vücuttaki ödem varlığında kullanılmaktadır.

 

Fludin 2,5 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Bu ilaçla tedaviye başlamadan önce eğer böbrek, karaciğer, şeker hastalığı veya kas güçsüzlüğü, damla hastalığı, lupus, sulfonamid  grubu ilaçlara alerji rahatsızlıklarından herhangi birine sahip iseniz; hastalıklarınızı ve kullandığınız ilaçları hekiminize  bildiriniz.
 2. Ağır bir  böbrek hastalığınız veya idrar yapmama durumunuz, ağır karaciğer rahatsızlığınız var ise ya da kandaki potasyum düzeylerinde düşüklük tespiti durumlarından herhangi birisi  kendinizde var ise, bu ilaçla tedaviye başlamadan önce hekiminize bu konuları anlatınız. Fludin kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 3. Fludin kullanımının üzerinizdeki etkisinin olumlu ya da zararlı olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz ve kan tahlillerinizi yaptırınız.
 4. Kendinizi iyi hissetseniz bile Fludin alımını hekime danışmadan aniden kesmeyiniz veya doz atlaması yapmayınız. Aksi halde durumunuz kötüleşebilir.
 5. Tedaviniz sırasında aşırı kusma veya su kaybını içeren bir durum meydana geldiyse; acilen hekiminizle görüşmelisiniz. Kan ve idrar tahlillerine ihtiyaç duyulabilir.
 6. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zamankinden daha çok tedbirli davranmalısınız. Hamilelikte ve süt verme dönemlerinde de Fludin kullanılması önerilmemektedir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilaç alımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemiyle korununuz.  Çünkü bebekte doğumsal kusurlara ortaya çıkabilir.
 7. Fludin, gebelikte oluşan vücut ödemlerinin tedavisi için kullanıma uygun değildir.
 8. Her ilaçta olduğu gibi Fludin ile etkileşebilecek ilaçlar olabilir. Kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar, vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler varsa hekiminize bildiriniz. Hekimle görüşmeden başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

 

Fludin 2,5 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Fludin ile tedavi gördüğünüz sürece lütfen hekiminizin direktiflerini gözardı etmeyiniz.
 2. Her bir tableti 1 bardak dolusu suyla birlikte, sabahları ve her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Kas krampları ve ağrı, baş ağrısı, sinirlilik, halsizlik, yorgunluk, aritmi, mide bulantısı, diyare, hazımsızlık, hepatit, deride kızarıklık, konstipasyon, libido azalması, cinsel isteksizlik, ışık duyarlılığı Fludin’in çok nadir görülebilecek yan etkileridir. Bu şikayetlerden herhangi birisini kendinizde gördüğünüzde hekiminizi haberdar ediniz.
 2. Karın ağrısı, soluk alamama, kurdeşen, yüzde, boğaz, dudak, veya dilde şişkinlik gibi alerjiyi işaret eden bir durum gelişirse acil tedavi desteğine ihtiyacınız olabileceğinden derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.

 

İlaç Etken Maddesi:  İndapamid
İlaç Marka İsmi: Fludin 2.5 mg Film Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*