Flupamid Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İçinde tiazidler (idrar söktürücü) grubundan İndapamid adlı etken maddeyi ihtiva eden Flupamid 2,5 mg Film Tablet, minimal idrar söktürücü etkisinin yanı sıra vasküler (damarlardaki) düz kaslarda ve kardiyak (kalbe ait) kaslardaki kasılmayı güçlü bir şekilde engelleyen etkileriyle yüksek kan basıncının normal düzeye düşürülmesine yardımcı olur. Esansiyel (primer) yüksek tansiyonun tedavisinde ve konjestif kalp yetersizliği olan kişilerde görülen vücuttaki sıvı tutulumu (ödem) varlığında kullanılmaktadır.

 

Flupamid 2,5 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Kendinizi iyi hissetseniz bile Flupamid alımını hekime danışmadan aniden kesmeyiniz veya doz atlaması yapmayınız. Aksi halde durumunuz kötüleşebilir.
 2. Bu ilaçla tedaviye başlamadan önce eğer böbrek, karaciğer, şeker hastalığı veya kas güçsüzlüğü, damla hastalığı, lupus, sulfonamid  grubu ilaçlara alerji rahatsızlıklarından herhangi birine sahip iseniz; hastalıklarınızı ve kullandığınız ilaçları hekiminize  bildiriniz.
 3. Ağır bir  böbrek hastalığınız veya idrar yapmama durumunuz, ağır karaciğer rahatsızlığınız var ise ya da kandaki potasyum düzeylerinde düşüklük tespiti durumlarından herhangi birisi  kendinizde var ise, bu ilaçla tedaviye başlamadan önce hekiminize bu konuları anlatınız. Flupamid kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Flupamid kullanımının üzerinizdeki etkisinin olumlu ya da zararlı olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz ve kan tahlillerinizi yaptırınız.
 5. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zamankinden daha çok tedbirli davranmalısınız. Hamilelikte ve süt verme dönemlerinde de Flupamid kullanılması önerilmemektedir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilaç alımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemiyle korununuz.  Çünkü bebekte doğumsal kusurlar ortaya çıkabilir.
 6. Flupamid, gebelikte oluşan vücut ödemlerinin tedavisi için kullanıma uygun değildir.
 7. Tedaviniz devam ederken aşırı kusma veya su kaybını içeren bir durum meydana geldiyse; acilen hekiminizle görüşmelisiniz. Kan ve idrar tahlillerine ihtiyaç duyulabilir.
 8. Her ilaçta olduğu gibi Flupamid ile etkileşebilecek ilaçlar olabilir. Kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar, vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler varsa hekiminize bildiriniz. Hekimle görüşmeden başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

 

Flupamid 2,5 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz Flupamid ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi gördüğünüz sürece lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. Her bir tableti 1 bardak dolusu suyla birlikte, sabahları ve her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Flupamid ilacı aldıktan sonra karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişkinlik, nefes almada güçlük, gibi alerjiyi işaret eden bir durum gelişirse acil tedavi desteğine ihtiyacınız olabileceğinden derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 2. Baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, sinirlilik, aritmi, mide bulanması, hazımsızlık, deride kızarıklık, susama, konstipasyon, cinsel isteksizlik, libido azalması, diyare, ışık duyarlılığı, hepatit, kas krampları Flupamid tabletin çok nadir görülebilecek yan etkileridir. Bu şikayetlerden herhangi birisini kendinizde gördüğünüzde hekiminizle irtibata geçiniz.

 

İlaç Etken Maddesi:  İndapamid
İlaç Marka İsmi: Flupamid 2,5 mg Film Tablet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*