Flupamid SR Tablet

Endikasyon Bilgisi:

FlUPAMID SR 1.5 mg Tabletin etken maddesi İndapamid tiazidler grubundan bir idrar söktürücüdür. Mininum idrar söktürücü etkisinin yanı sıra vasküler (damarlardaki) düz kaslarda ve kardiyak (kalbe ait) kaslardaki kasılmayı güçlü bir şekilde engelleyen etkisiyle yüksek kan basıncının normal düzeye düşürülmesine yardımcı olur. FLUPAMID SR, esansiyel (primer) yüksek tansiyonun tedavisinde ve konjestif kalp yetersizliği eşliğinde görülen vücuttaki sıvı tutulumu (ödem) varlığında kullanılmaktadır.

 

FlUPAMID SR 1.5 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Bu ilaç gebelikte oluşan vücut ödemlerinin tedavisi için kullanıma uygun değildir.
 2. Eğer ağır bir  böbrek hastalığınız veya idrar yapmama durumunuz, ağır karaciğer rahatsızlığınız var ise ya da kandaki potasyum düzeylerinde düşüklük tespiti durumlarından herhangi birisi  kendinizde var ise, FLUPAMID SR kullanmaya başlamadan önce hekiminize durumunuzu söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 3. Bu ilaca başlamadan önce eğer böbrek, karaciğer, şeker hastalığı veya kas güçsüzlüğü, damla hastalığı, lupus, sulfonamid  grubu ilaçlara alerji rahatsızlıklarından herhangi birine sahip iseniz; hastalıklarınızı ve kullandığınız ilaçları hekiminize  bildiriniz.
 4. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zamankinden daha çok tedbirli davranmalısınız. Hamilelikte ve süt verme dönemlerinde de Flupamid kullanılması önerilmemektedir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilaç alımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemiyle korununuz.  Çünkü bebekte doğumsal kusurlar oluşabilir.
 5. FLUPAMID SR kullanımının üzerinizdeki etkisinin olumlu veya zararlı olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz ve kan tahlillerinizi yaptırınız.
 6. Tedaviniz devam ederken aşırı kusma veya su kaybını içeren bir durum meydana geldiyse; acilen hekiminizi arayınız. Kan ve idrar tahlillerine ihtiyaç duyulabilir.
 7. FLUPAMID SR alımını hekime danışmadan aniden kesmeyiniz veya doz atlaması yapmayınız. Aksi halde durumunuz kötüleşebilir.
 8. Her ilaçta olduğu gibi FLUPAMID SR ile etkileşebilecek ilaçlar olabilir. Kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar, vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler varsa hekiminize bildiriniz. Hekimle görüşmeden başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

 

FlUPAMID SR 1.5 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. FLUPAMID SR reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde uygulanmalıdır. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine riayet ediniz.
 2. İlacınızın her bir dozunu 1 bardak dolusu suyla birlikte, sabahları ve aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

FLUPAMID SR 1.5 mg Tablet Yan Etkileri

 1. FLUPAMID SR ilacını aldıktan sonra karın ağrısı, nefes almada zorluk, üritker, boğaz, yüz, dudaklar ve dilde şişkinlik gibi alerjiyi işaret eden bir durum gelişirse acil tedavi desteğine ihtiyacınız olabileceğinden derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
 2. Aritmi, kramplar, konstipasyon, diyare, baş ağrısı, sinirlilik, halsizlik, yorgunluk, mide bulantısı, libido azalması, cinsel isteksizlik, hazımsızlık, susuzluk,  hepatit, deride kızarıklık, ışık duyarlılığı bu ilacın çok nadir görülebilecek yan etkileridir. Bu şikayetlerden herhangi birisini kendinizde gördüğünüzde hekiminize haber veriniz.

 

İlaç Etken Maddesi: İndapamid
İlaç Marka İsmi: FLUPAMID SR 1.5 mg Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*