FORMODAY 12 mikrogram İnhalasyon İçin Toz içeren Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Formoterol fumarat’ tır. FORMODAY 12 mikrogram İnhalasyon İçin Toz içeren Kapsül, solunumu daha iyi bir hale getirmek için solunum yollarındaki kasları gevşeten, bronşları genişleten uzun etkili ilaçtır. Etkisi en az 12 saat devam eder. Astımda ve Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olarak da bilinen amfizem ve kronik bronşit gibi diğer hava yolu hastalıklarında yaşanan solunum problemlerini en aza indirir ve nefes almayı kolaylaştırır.

FORMODAY 12 mikrogram İnhalasyon İçin Toz içeren Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Astımda ve Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olarak da bilinen amfizem ve kronik bronşit gibi diğer hava yolu hastalıklarında yaşanan solunum problemlerini en aza indirir ve nefes almayı kolaylaştırır.
  3. Başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır.
  4. İlacın kullanımı sırasında kalp atışlarında artış, nöbet, uykusuzluk, mide bulantısı, kusma  durumlarından herhangi biri  görüldüğünde acilen doktorunuzu arayınız.
  5. Herhangi bir besine veya ilaca karşı alerji, hastalık nöbetleri, epilepsi (sara), kalp hastalığı, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, tiroid bozukluğu durumlarından biri veya birkaçına sahipseniz;  kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
  6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

FORMODAY 12 mikrogram İnhalasyon İçin Toz içeren Kapsül’ün Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İnhalerin kapağını çekip çıkartınız ve tabanını sıkıca tutup, ağızlığı ok yönünde çevirerek açınız ve kapsülü boşluğa yerleştirin. Ağızlığı kapalı konuma getirin. İnhaleri dik tutup aynı anda inhalerin kenarındaki iki kırmızı kulakçığa sıkıca basarak (sadece 1 kez) kapsülün delinmesini sağlayınız.  Nefesinizi dışarıya verebildiğiniz kadar veriniz ve inhaleri ağzınıza dişlerinizin arasına yerleştiriniz.  Dudaklarınızı sıkıca kapatınız ve ağzınızdan derin bir şekilde nefes alınız. İnhaleri ağzınızdan çıkarınız ve dudaklarınız kapalı şekilde nefesinizi, rahatsız olmayacak şekilde tutabildiğiniz kadar tutunuz. Ardından burnunuzdan nefes veriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Baş ağrısı, titreme, çarpıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Formoterol fumarat
İlaç Marka İsmi: FORMODAY 12 mikrogram İnhalasyon İçin Toz içeren Kapsül

FORMODAY 12 mikrogram İnhalasyon İçin Toz içeren Kapsül İlaç Prospektüsü


FORMODAY 12 mikrogram İnhalasyon İçin Toz içeren Kapsül İlaç Prospektüsü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*