FORPACK 6/400 mikrogram İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Formoterol fumarat ve Budesonid‘ dir.  FORPACK  6/400 mikrogram İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol, solunum yollarındaki iltihabı önleyici/giderici ve uzun etkili bronş genişletici bir ilaçtır. Akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece hava giriş çıkışını rahatlatır, solunumu daha iyi hale getirir.  İltihap giderici  etkisi ile, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında oluşan şişme ve hassasiyeti azaltarak, nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Nefes darlığı ve hışıltılı solunum gibi astım belirtilerini  kontrol altına alır. Astım hastalığının basamaklı tedavisinde 3. basamaktan itibaren astım ataklarının önlenmesi, kontrol altına alınması ve nefes alma  problemlerinin  hafifletilmesinde; orta ve ağır kronik bronşit-amfizem belirtilerinin iyileştirilmesinde kullanılır.

FORPACK  6/400 mikrogram İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. FORPACK , solunum yollarındaki iltihabı önleyici/giderici ve uzun etkili bronş genişletici bir ilaçtır.
 3. Eğer karaciğer hastalığınız ya da şeker hastalığınız varsa veya akciğerinizde iltihaplanma (enfeksiyon),  yüksek kan basıncı, yüksek tiroid,  düzensiz kalp ritmi veya kalp ile ilgili bir problem yaşıyorsanız ya da kan potasyum seviyesiniz düşükse; kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 4. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

FORPACK  6/400 mikrogram İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Ağız yoluyla inhalasyon şeklinde alınır. İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.
 3. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.
 4. İnhalasyon spreyini her kullanımdan önce çalkalayınız. Baş parmağınız ağızlığın altında olacak şekilde dik tutunuz. Nefesinizi dışarıya verebildiğiniz kadar veriniz ve ağızlığı ağzınıza dişlerinizin arasına yerleştiriniz.  Dudaklarınızı sıkıca kapatınız ve ağzınızdan hızlı ve derin bir  nefes alınız ve aynı anda bir puf boşaltmak için inhalasyon spreyinin üst kısmına basınız. Nefesinizi mümkün olduğunca uzun tutunuz ve inhaleri
  ağzınızdan çıkarıp burnunuzdan nefes veriniz.
 5. Her bir puf ilaç alımı için yaklaşık yarım dakika bekleyiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, titreme, kalp atımlarında düzensizlik,  ağızda pamukçuk oluşumu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Formoterol fumarat, Budesonid
İlaç Marka İsmi: FORPACK  6/400 mikrogram İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol

FORPACK  6/400 mikrogram İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol kullanma talimatı


FORPACK 6-400 mikrogram İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol kullanma talimatı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*