GAVISCON Likit (şurup)

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Kalsiyum karbonat, Sodyum aljinat, Sodyum bikarbonat’tır. GAVISCON Likit, asit giderici (antiasit) bir ilaç olup, tahriş olmuş mide yüzeyini korur. Reflü (mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi.); reflü özofajit(yemek borusu iltihaplanması) rahatsızlığında görülen ve gebelikte ya da yemeklerden sonra oluşan (reflü kaynaklı) hazımsızlık, mide veya göğüste yanma hissi, mide ekşimesi gibi şikayetlerin giderilmesinde kullanılır.

Gaviscon Likit Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. GAVISCON, reflü (mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi.); reflü özofajit(yemek borusu iltihaplanması) rahatsızlığında görülen ve gebelikte ya da yemeklerden sonra oluşan (reflü kaynaklı) hazımsızlık, mide veya göğüste yanma hissi, mide ekşimesi gibi şikayetlerin giderilmesinde kullanılır.
 3. Eğer  böbrek hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da  hipofosfatemi hastasıysanız, tuz kısıtlaması içeren diyete sahipseniz veya  midenizdeki asit seviyesi çok düşükse, ishal ya da mide tıkanıklığı rahatsızlığınız varsa;  GAVISCON kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 4. GAVISCON kullanmanıza rağman, bir hafta içerisinde belirtilerinizde bir iyileşme görülmez ise ya da daha da kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 5. 12 yaşından küçük çocuklarda sadece doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.
 6. GAVISCON 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuzun önerdiği dozda kullanılabilir.

Gaviscon Likit’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kullanmadan önce iyice çalkalayınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlere günlük önerilen doz: yemeklerden sonra ve yatarken 10-20 ml (1-2 tatlı kaşığı)
 4. 6-12 yaş arası çocuklara günlük önerilen doz: yemeklerden sonra ve yatarken 5-10 ml (1-2 çay  kaşığı)

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Kalsiyum karbonat, Sodyum aljinat, Sodyum bikarbonat
İlaç Marka İsmi: GAVISCON 500 mg Likit

GAVISCON 500 mg Likit KULLANMA TALİMATI


GAVISCON 500 mg Likit KULLANMA TALİMATI

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*