Geralgine-M Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Metamizol sodyum’dur. Geralgine-M Şurup, ağrı kesici, ateş düşürücü ve spazm (kasılma) çözücü bir ilaçtır. Geralgine-M, çocuklarda diş çıkarma döneminde ağrı ve ateşin giderilmesinde ve tümör ağrıları, ameliyat sonrası görülen ağrılar; şiddetli böbrek ağrıları, alt idrar yolları ve safra yollarındaki  ağrılar, kas-iskelet sistemi ağrıları, mide ve bağırsak kanallarındaki ağrılarda kullanılmaktadır.  Çok şiddetli veya dirençli ağrılar ve ateşli durumlarda kullanılmalıdır.

Geralgine-M Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Geralgine-M, çok şiddetli veya dirençli ağrılar ve ateşli durumlarda kullanılmalıdır. Hafif ağrıların tedavisinde kullanılmamalıdır.
 3. İlacın kullanımı sırasında nabızda artış, kol ve bacaklarda soğukluk hissi, soğuk ter, baş dönmesi, uyuşukluk, bulantı, deri renginin solması, solunum güçlüğü, yüzde şişkinlik, kaşıntı, kalp bölgesinde basınç hissi gibi şok belirtilerinden herhangi birisi ya da birkaçı görüldüğünde acilen doktora haber verilmeli ve hasta doktor gelene kadar baş aşağı pozisyonunda yatırılmalı ve solunum yolları açık tutulmalıdır.
 4. Geralgine-M, kullanımı kalp krizi veya felç gibi birçok hayati tehlike yaratabilecek  kalp veya dolaşım sorunları meydana geme  riskini arttırabilir. Bu risk ilacın kullanma süresi uzadıkça daha da artacaktır.
 5. Geralgine-M, kalp bypass ameliyatı öncesi veya sonrası ağrılarda kullanılmamalıdır.
 6. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan mide – bağırsak ülseri, mide kanaması, süregelen sindirim sorunları, doğuştan glukoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliği, kemik iliğinde fonksiyon bozukluğu, ciddi kalp yetmezliği, kalp hastalığı, dolaşım bozukluğu, düşük tansiyon, ciddi karaciğer hastalığı, şiddetli böbrek hastalığı, kalp krizi, felç (inme), kan yapımında bozukluk veya kan pıhtılaşması öyküsü, astım, saman nezlesi ile birlikte görülen kronik solunum yolu enfeksiyonu; besin maddelerine, kürklere, saç boyalarına veya koruyucu maddelere alerji; az miktarda alkol alımı sonucu aksırma, gözlerde yaşarma, yüzde şiddetli kızarma; kronik kurdeşen; tekrarlayan konjonktivit, sigara kullanımı  durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 7. İlacın kullanımı sırasında idrar renginde kızarıklık, kırmızılık olabilir; bu durum zararsız olup ilacın metabolizmasına ait bir ürününün vücuttan atılımından kaynaklanmaktadır.
 8. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes darlığı, konuşma bozukluğu, görme veya denge problemleri gibi kalp ya da dolaşım problemi belirtileri olan durumlardan herhangi birisiyle karşılaşırsanız derhal acil servise başvurunuz.
 9. Yaşlı yetişkinlerde mide ve bağırsaklarla ilgili ciddi yan etkilere maruz kalma olasılığı çok yüksektir.
 10. Geralgine-M, 3 aylıktan küçük ya da 5 kg dan küçük bebeklerde kullanılmamalıdır.
 11. Tedaviniz süresince  alkol kullanmaktan  kaçınınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Geralgine-M Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olabilmek için bir ölçüm kaşığı veya ölçüm kabıyla alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. Yemeklerle birlikte ya da yemeklerden sonra alınabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İdrarda kırmızı renklenme yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Metamizol sodyum
İlaç Marka İsmi: Geralgine-M Şurup

Geralgine-M Şurup kullanma talimatı


Geralgine-M Şurup İlaç Prospektüsü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*