GİNERA Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Etinil estradiol, Jestoden’dir. GİNERA Draje, gebelik önleyici doğum kontrol ilacıdır. Bu ilaç,yumurtalıklardan yumurta atılmaını (yumurtlamayı) engeller. Aynı zamanda  rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamaların değişimine sebep olur ve spermlerin rahime ulaşmasını engeller. Doğum kontrol yöntemi olarak kullanılır.

GİNERA Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Şeker hastaları, yüksek tansiyon, migren, duyu bozukluğu, görme bozukluğu, sara, genital kanama, felç, karın ağrısı, karaciğerde büyüme, rahim veya meme tümörleri, anemi rahatsızlığı olan hastalar  bu ilacı kesinlikle kullanmamalıdır.
  3. Gebelik, karaciğer fonksiyon bozukluğu, kalp hastalığı, migren, yüksek tansiyon, beyin damarları ile ilgili ya da beyin damarlarından kaynaklanan hastalıklar, pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı, bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması ile ilgili hastalıklar, vajina ve idar yolu kanamaları,teşhis edilmemiş meme hastalığı gibi durumlardan herhangi birisi mevcut ise bu ilacı kullanmamalısınız.
  4. Hamilelik veya  hamilelik şüphesi varsa bu ilacı kullanmayınız.
  5. Böbrek, karaciğer, kalp yetmezliği olan hastalarla obezite, migren, astım, yüksek tansiyon ve şeker hastaları bu ilaca başlamadan önce doktoru bilgilendirmeleri gerekmektedir.
  6. Bebek emzirme dönemlerinde bu ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.

GİNERA Draje’nin  Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir.
  2. Daha önce gebelik önleyici ilaç kullanmadıysanız, ilacı normal adet kanamasının başladığı ilk gün almaya başlamalısınız. Etkisi yedi gün sürecektir. Adet kanamanız başlayalı 1 günden fazla olduysa , ilk tableti kanama devam etsin veya etmesin  adet gününüzün 5. günü almalısınız. Ancak 7 gün ilave olarak  prezervatif kullanmanız gerekecektir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Mide bulantısı, karın ağrısı, kiloda artış, duygu durum değişiklikleri, depresif duygu durumu,  memelerde ağrı, hassasiyet ve şişme gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Etinil estradiol, Jestoden

İlaç Marka İsmi:: GİNERA Draje

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*