GLICLA MR 30 mg Değiştirilmiş Salımlı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Gliklazid’ dir. GLICLA MR 30 mg Değiştirilmiş Salımlı Tablet, insüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır. Kan şekeri seviyesini azaltır. Kan şekeri seviyesinin tek başına, diyet, kilo kaybı ve egzersizle kontrol altına alınamadığı tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet) hastalarını tedavi için kullanır. Diyet ve egzersiz ile birlikte kullanılmalıdır.

GLICLA MR 30 mg Değiştirilmiş Salımlı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İnsüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır.
 3. Eğer tip 1 diyabetiniz varsa  veya şiddetli  karaciğer ya da böbrek rahatsızlığınız varsa veya bebek emziriyorsanız,  mantar enfeksiyonu için ilaç kullanıyorsanız ya da idrarda keton maddesi ve şeker varsa; kullanmayınız.
 4. Diyabetik koma öncesi ve koma durumlarında kullanmayınız.
 5. Glikoz-6-fosfat dehidrogenaz enzim (G6PD) eksikliği hastalığınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 6. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız. İlacınızı, düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız  ve tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 7. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 8. 18 yaşından küçük çocuklarda ve ergenlik dönemindeki gençlerde kullanılması önerilmemektedir.
 9. Hamileyseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız veya emziriyorsanız; kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

GLICLA MR 30 mg Değiştirilmiş Salımlı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozu kahvaltı ile birlikte  yeterli miktarda su ile birlikte yutulur. Tableti aldıktan sonra mutlaka yemek yemelisiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kan şekeri düzeyinde azalma yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Gliklazid
İlaç Marka İsmi: GLICLA MR 30 mg Değiştirilmiş Salımlı Tablet

GLICLA MR 30 mg Değiştirilmiş Salımlı Tablet İlaç Prospektüsü


GLICLA-MR-Değiştirilmiş-Salımlı-Tablet-ilaç-prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*