Glucotrol XL Kontrollü Salım Tabletleri

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Glipizid’tir. Glucotrol XL Kontrollü Salım Tabletleri, insüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır. Bu ilaç pankreas adacıklarındaki beta hücrelerinin ürettiği  insülin salgılamasının artmasını sağlar.

Glucotrol XL Kontrollü Salım Tabletleri Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İnsüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır.
 3. Tek başına diyetin yeterli olmadığı diyabet tip 2  hastalığı ile ilgilidir.
 4. Bu ilacı tip 1 diyabetiniz varsa kullanmayınız.
 5. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara  dikkat etmeniz gerekmektedir.
 6. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 7. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 8. Karaciğer hastalığınız , böbrek hastalığınız, tiroid hastalığı, ciddi bir enfeksiyon, hastalık veya yaralanma, ameliyat olma durumu var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.
 9. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek veya içecek bulundurmalısınız.
 10. Bu ilacın kullanımı 65 yaşın üstündeki hastalarda daha yüksek reaksiyonlar gösterebilir, bunun için 65 yaş üstü hastalarda daha düşük doz kullanılması tavsiye edilir.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Glucotrol XL Kontrollü Salım Tabletleri’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu yemek esnasında bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Glipizid
İlaç Marka İsmi:  Glucotrol XL Kontrollü Salım Tabletleri
GLUCOTROL XL 2,5 mg Kontrollü Salım Tableti
GLUCOTROL XL 5 mg Kontrollü Salım Tableti
GLUCOTROL XL 10 mg Kontrollü Salım Tableti
Sırasıyla; Sindirim Sistemi ve Metabolizma, diyabet ilaçları, Oral Antidiyabetikler, Sülfonamidler ve Glipizid şeklinde sınıflandırılmış olup, A10BB07 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz GLUCOTROL XL 2,5 mg-5 mg ve 10 mg, PFİZER İLAÇLARI firmasının ürünüdür.

GLUCOTROL XL için kısa bilgi ve prospektüs belgeleri (Endikeleri, GLUCOTROL XL ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, GLUCOTROL XL dozajı; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeleri kapsar)

GLUCOTROL XL 2,5 mg-5 mg ve 10 mg Kontrollü Salım Tableti kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

GLUCOTROL XL 2,5 mg-5 mg ve 10 mg Kontrollü Salım Tableti kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

GLUCOTROL XL 2,5 mg-5 mg ve 10 mg Kontrollü Salım Tableti kısa ürün bilgisi

GLUCOTROL XL 2,5 mg-5 mg ve 10 mg Kontrollü Salım Tableti kısa ürün bilgisi

GLUCOTROL XL de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz GLUCOTROL XL’yi nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. GLUCOTROL XL ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
GLUCOTROL XL’yi size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. Ayrıca GLUCOTROL XL’yi bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla devam etmeyi uzattığınız takdirde ilacın sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*