Gyno Canesten 1 Vajinal Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Klotrimazol‘ dur. Gyno-Canesten 1 Vajinal Tablet, vajinal bölgede mantar, bakteri ve protozalara karşı etkili bir ilaçtır. Etkisini bölgesel olarak vajina içerisinde gösterir. Gyno-Canesten, kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonu (vajinal kandidiyazis); vajinada kaşıntı, yanma, kızarıklık, şişme, anormal akıntı gibi belirtilerle seyreden vajinit (vajina iltihabı); vajinada kaşıntı, yanma ve kirli sarı-yeşil köpüklü akıntı belirtileriyle kendini gösteren Trikomonas cinsi parazitlerin neden olduğu bir enfeksiyon çeşidi olan Trikomoniyaz  tedavisinde ve ilacın içeriğindeki etkin maddeye (klotrimazol) duyarlı bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda kullanılmaktadır.

 

Gyno Canesten 1 Vajinal Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gyno-Canesten, kadınlarda vajinal kandidiyazis, vajinit, Trikomoniyaz tedavisinde ve ilacın içeriğindeki etkin maddeye (klotrimazol) duyarlı bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda kullanılmaktadır.
 3. Eğer, ateş (38ºC veya daha yüksek ateş), alt karın bölgesinde ağrı, sırt ağrısı, kötü kokulu vajinal akıntı, mide bulantısı, vajinal kanama ve/veya bağlantılı omuz ağrısı varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 4. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate alınız. Reçete edilen süre boyunca kullanınız. İlacın kullanımını vaktinden önce bırakmanız halinde eski şikayetleriniz tekrarlayabilir.
 5. Tedaviniz süresince ve sonrasında kişisel hijyene özen gösteriniz. Yeni bir enfeksiyon oluşmaması için kullandığınız çamaşır ve havluların  pamuklu  olmasına dikkat ediniz, kullandığınız çamaşırınızı her gün değiştiriniz ve genital bölge temizliğini ihmal etmeyiniz.
 6. Hava dolaşımını engelleyecek külotlu çorap gibi dar ve sentetik giysiler kullanmayınız. Enfeksiyon tamamen tedavi edilene kadar bol ve gevşek giysiler giyiniz.
 7. Doğum kontrolü amacıyla kullanılan Prezervatife (kondom) teması halinde, prezervatifin yırtılmasına ve sızıntıya sebep olabilir. Bu yüzden vajinal tabletlerin prezervatifle temasından kaçınınız. Aksi takdirde istenmeyen gebelikler oluşabilir.
 8. Tedaviniz süresince cinsel ilişkiden kaçınınız. Enfeksiyonu partnerinize bulaştırmamak için kondom kullanmanız yeterli olmayabilir. Dış genital bölge tedavisi veya eşin eş zamanlı koruyucu tedavisi için Canesten  krem kullanılabilir.
 9. Trikomonas kaynaklı vajina iltihaplanması halinde eşinizinde sizinle birlikte tedavi olması gerekmektedir.
 10. Adet döneminde kullanıldığında ilacın etkisi azalabileceğinden, adet kanaması bittikten sonra vajinal tabletin kullanılması tavsiye edilir.
 11. Cinsel olgunluğa erişmemiş genç kızlar bu ilacı kullanmamalıdır.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Gyno Canesten 1 Vajinal Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Aplikatörün pistonunu duruncaya kadar çekiniz ve Aplikatör içine 1 vajinal tablet koyunuz. Sırtüstü yatar pozisyonda bacaklarınızı hafifçe yukarı doğru çekiniz. Aplikatörün tableti içeren kısmını yavaşca vajinanın derinine ilerletiniz ve pistonu dikkatlice itiniz. Böylece tablet vajinaya yerleşmiş olacaktır.
 3. Vajinal tabletin uygulanması için en uygun zaman gece yatmadan hemen öncedir. Bu sayede tablet bütün gece vajinanın içerisinde kalacaktır.
 4. Hamilelik sırasında vajinal tabletin uygulaması, aplikatör kullanılmadan yapılmalıdır.
 5. Şikayetleriniz 7 günden fazla devam ederse, doktorunuza danışınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Klotrimazol
İlaç Marka İsmi:  Gyno Canesten 1 Vajinal Tablet

Gyno Canesten 1 Vajinal Tablet kullanma talimatı


Gyno Canesten 1 Vajinal Tablet İlaç Prospektüsü

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*