Gyno-Trosyd Vajinal Merhem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Tiyokonazol‘ dur. Gyno-Trosyd Vajinal Merhem, vajinal bölgede mantarların çoğalmalarını, büyümelerini engelleyen bir ilaçtır. Etkisini bölgesel olarak vajina içerisinde gösterir. Gyno-Trosyd, kadınlarda vajinal bölgede kaşıntı ve beyazımsı akıntı ile belirgin akut (kısa süre içinde gelişen) veya kronik vajinal mantar enfeksiyonu (vulvovajinal kandidoz) tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Gyno-Trosyd Vajinal Merhem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gyno-Trosyd,  akut veya kronik vajinal mantar enfeksiyonu (vulvovajinal kandidoz) tedavisinde kullanılır.
 3. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate alınız. Reçete edilen süre boyunca kullanınız. İlacın kullanımını vaktinden önce bırakmanız halinde eski şikayetleriniz tekrarlayabilir.
 4. Tedaviniz süresince ve sonrasında kişisel hijyene özen gösteriniz. Yeni bir enfeksiyon oluşmaması için kullandığınız çamaşır ve havluların  pamuklu  olmasına dikkat ediniz, kullandığınız çamaşırınızı her gün değiştiriniz ve genital bölge temizliğini ihmal etmeyiniz.
 5. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giyiniz.
 6. Doğum kontrolü amacıyla kullanılan Prezervatif (kondom) veya diyafram ile teması halinde, bu tür ürünlerin yırtılmasına ve sızıntıya sebep olabilir. Merhemin bu tür ürünlerle temasından kaçınınız.Aksi takdirde istenmeyen gebelikler oluşabilir.
 7. Tedaviniz süresince cinsel ilişkiden kaçınınız. Enfeksiyonu partnerinize bulaştırmamak için kondom kullanmanız yeterli olmayabilir.
 8. Adet döneminde kullanıldığında ilacın etkisi azalabileceğinden, adet kanaması bittikten sonra merhemin kullanılması tavsiye edilir.
 9. Cinsel olgunluğa erişmemiş genç kızlar bu ilacı kullanmamalıdır.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir.

 

Gyno-Trosyd Vajinal Merhem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Merhemi uygulamanın en uygun zamanı gece yatmadan hemen öncedir. Bu sayede merhem bütün gece vajinanın içerisinde kalacaktır.
 3. Merhem ile birlikte verilen aplikatörü tamamen doldurarak gece yatmadan önce vajina içine uygulayınız. İlk uygulamada tam iyileşme sağlanamadıysa, bir hafta sonra uygulama tekrarlanabilir.
 4. Merhemin uygulanışı : Tüpün kapağını açıp plastik aplikatörü tüpün ağzına takınız. Tüpün dibinden sıkarak merhemin aplikatörün içine dolmasını sağlayınız. Aplikatörü tüpten ayırınız ve tüpün ağzını kapatınız. Sırtüstü yatarak aplikatörü yavaşça vajinanın mümkün olduğu kadar en derinine ilerletiniz. Aplikatörün içindeki itici kolu yavaşça en sonuna kadar itiniz. Boşalan aplikatörü vajinadan yavaşça çıkarıp atınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Tiyokonazol
İlaç Marka İsmi:  Gyno-Trosyd Vajinal Merhem

Gyno-Trosyd Vajinal Merhem kullanma talimatı


Gyno-Trosyd Vajinal Merhem İlaç Prospektüsü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*