Hazmolin Enterik Kaplı Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Pankreatin, Simetikon’dur. Hazmolin Enterik Kaplı Film Tablet, pankreatik yetmezliğe, mide ve bağırsak hastalıklarına ve hava yutmaya (aerofaji) bağlı aşırı gazın giderilmesinde, aşırı yemeye bağlı hazımsızlık durumlarında ve ameliyat sonrası  gaz birikiminin giderilmesinde kullanılır. Ayrıca karın bölgesi organlarının radyoloji tetkiklerinden önce, mide-bağırsak kanalındaki gazın giderilmesinde kullanılır.

Hazmolin Enterik Kaplı Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. pankreatik yetmezliğe ve mide- bağırsak hastalıklarına bağlı gaz şikayetleri, aşırı yemeye bağlı hazımsızlık , ameliyat öncesi veya sonrası gaz şikayetleri ve hava yutmaya (aerofaji) bağlı gaz şikayetlerinin giderilmesinde; karın bölgesi röntgen çekimlerinden önce, mide-bağırsak kanalındaki gazların giderilmesinde kullanılır.
 3. Özel bir diyeti de  içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır.  Doktorunuz veya beslenme danışmanınız tarafından sizin için oluşturulan diyet programınıza sıkı bir şekilde uymalısınız.
 4. Eğer kronik pankreas iltihabının kötüleşmesi veya ani başlayan pankreas iltihabı ya da amilaz içeren ilaç (ananas complex) kullanımı durumlarından biri ya da bir kaçı var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 5. İlacı kullanmanıza rağmen durumunuz iyileşmez veya daha da kötüye giderse acilen doktorunuzla görüşünüz.
 6. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 7. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Hazmolin Enterik Kaplı Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Önerilen doz yemeklerde 1-2 tablettir. İstenmeyen gazın giderilmesi için röntgen çekimlerinden önce 2 gün: günde 3-4 kere 2 tablet ve çekim günü sabah aç olarak 2 tablet alınır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, karın ağrısı yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Pankreatin, Simetikon

İlaç Marka İsmi: Hazmolin Enterik Kaplı Film Tablet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*