HELİPAK Tedavi Paketi

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Klaritromisin, Lansoprazol, Amoksisilin’dir. HELİPAK Tedavi Paketi: Klaritromisin 500 mg film tablet, Lansoprazol 30 mg Mikropellet Kapsül ve  Amoksisilin 1000 mg Tablet  ihtiva eder. Bu üç ayrı ilaç; sadece kültürle H. pylori tanımlanan ve antibiyogramla (mikropların değişik antibiyotiklere direncini gösteren test) hem klaritromisin hem de metronidazole direnç varlığında Helicobacter pylori enfeksiyonu (iltihabı) ve duodenal ülser hastalığının tedavisinde kullanılır. Klaritromisin 500 mg Film Tablet ve Amoksisilin 1000 mg Tablet , mide ve duodenal (oniki parmak barsağı ile ilgili) ülserlerin sebeplerinden biri olan H.Pylori adı verilen bakteriyi öldürmeye yardımcı olan antibiyotiktir.  Lansoprazol 30 mg Mikropellet Kapsül : midede üretilen asit miktarını azaltan bir proton pompası inhibitörüdür.

 

HELİPAK Tedavi Paketi Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Eğer Antepsin(sukralfat) kullanıyorsanız, bu ilaçla birlikte kullanmayınız. Çünkü Antepsin bu ilacınızın emilimini zorlaştırabilir. İlacınızı aldıktan sonra Antepsini almak için en az 30 dakika beklemelisiniz.
 3. Eğer  geçmişte antibiyotiğe karşı alerjik reaksiyon, böbrek rahatsızlığı, karaciğer rahatsızlığı, siroz, diyabet (şeker hastalığı), eklemlerinizde problemler, kanda potasyum seviyesinin düşük olması, myastenia gravis (çizgili kas zayıflığı) hastalığı,  kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu, epilepsi (sara)  durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. İlacın kullanımından 2 saat öncesi ve sonrası herhangi bir antiasit, sukralfat, didanosin ya da vitamin veya mineral takviyeleri kullanmayınız. Çünkü bu ilaçlar, ilacınızın etkisini azaltabilir.
 5. Tedaviniz sırasında ilacın durumunu iyileştirdiğinden emin olmanız için,  kan değerlerinizi tahlil ettirmelisiniz. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızı da test ettirmelisiniz.
 6. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı  enfeksiyonları tedavi etmeyecektir.
 7. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı doktorunuzun size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 8. İlacı kullanırken eklemlerinizin herhangi birinde ani gelişen ağrı, hassasiyet, hareket problemleri ve şişme olursa ilacın kullanımını durdurup acilen doktorunuzdan yardım isteyiniz.
 9. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 10. İlacı kullanırken ekstradan bol bol su içiniz.
 11. İlacın kullanımı cildinizi güneşe karşı hassas hale getirebilir. Güneş ışınlarından, solaryumdan, güneş lambalarından uzak durunuz.
 12. Eğer karaciğer veya fenilketonüri hastasıysanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 13. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 14. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 15. Gebelik döneminde ve süt verme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.  Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

HELİPAK Tedavi Paketi’nin Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine harfi harfine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu suyla ile birlikte  alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, üritker, yüzde , dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminize haber vermelisiniz.
 2. Mide bulantısı, mide ağrısı, baş ağrısı, kabızlık ya da ishal gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Klaritromisin, Lansoprazol, Amoksisilin
İlaç Marka İsmi: HELİPAK Tedavi Paketi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*