HEPSERA Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Adefovir dipivoksil‘ dir.  HEPSERA Tablet, hepatit B virüslerinin çoğalmasını önleyen ve yeni karaciğer hücrelerine bulaşmasını engelleyen antiviral (virüslere karşı savaşan)  bir ilaçtır. Kronik hepatit B tedavisinde etkilidir. Kompanse (karaciğerin fonksiyon görebilecek durumu) veya dekompanse (karaciğerin fonksiyonlarını yerine getiremediği durumu) karaciğer hastalığı olan yetişkinlerde ve kompanse karaciğer hastalığı olan 12 yaş veya üzeri çocuklarda kronik hepatit B virüs (HBV) enfeksiyonunun tedavisinde kullanılır. Hepatit B, karaciğerde hasara yol açan Hepatit B virüs enfeksiyonun neden olduğu bir hastalıktır. HEPSERA, vücuttaki virüs miktarını ve karaciğer hasarını azaltır.

HEPSERA Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. HEPSERA, hepatit B virüslerinin çoğalmasını önleyen ve yeni karaciğer hücrelerine bulaşmasını engelleyen antiviral (virüslere karşı savaşan)  bir ilaçtır. Kronik hepatit B tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. Kullanımı ciddi böbrek problemlerine yol açabilir. Bu durum özellikle de böbrek hastalığınız varsa ya da belirli bazı ilaçlar kullanıyorsanız görülebilir.
 4. İlacın zararlı etkilere sebep olmadığından  emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 5. Tedaviden iyi sonuç almak için ilacınızı düzenli olarak kullanınız. Tamamen bitmeden reçete ettiriniz.
 6. Kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız.
 7. Tedavi bitiminde ilacın kullanımını bıraktıktan sonra fark ettiğiniz tüm yeni, olağan dışı veya kötüleşen belirtileri acilen doktorunuza bildiriniz. Tedavinin sonlandırılmasından sonra, bazı hastalarda, bazı belirtiler veya hepatitin kötüleştiğini gösteren kan testleri görülmüştür. Bu nedenle,  tedavinin sonlandırılmasından sonra doktorunuzun sağlık durumunuzu izlemesi önerilmektedir. Tedavinin sonlandırılmasından sonra birkaç ay daha kan testi yaptırmanız gerekebilir.
 8. Bu ilacın kullanımı hepatit B’ yi diğer insanlara bulaştırmayı engellemeyecektir. Bunun için korunmasız cinsel ilişkiden kaçınınız ve iğne, traş bıçağı ya da diş fırçanızı etrafınızdakilerle paylaşmayınız.
 9. Eğer daha önce HIV enfeksiyonu geçirdiyseniz ya da tedavi edilmemiş HIV yada AIDS hastasıysanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 10. İlacın kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma gibi rahatsızlıklardan  herhangi birine  sahipseniz acilen doktorunuzu arayınız ya da bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 11. •12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz.
 12. •65 yaşın üzerindeki hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.
 13. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız derhal doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı süresince hamile kalmamak için uygun doğum kontrol yöntemleri kullanılmalıdır.  Tedaviniz sırasında bebek emzirmeyiniz.

 

HEPSERA Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.  Aç veya tok karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, böbrek yetmezliği, döküntü ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Adefovir dipivoksil
İlaç Marka İsmi: HEPSERA 10 mg Tablet

HEPSERA 10 mg Tablet Kullanma Talimatı


HEPSERA Tablet Kullanma Talimatı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*