Hipokort Krem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Hidrokortizon asetat‘ tır. Hipokort Krem, deride kızarıklık, şişlik ve iltihaba sebep olan kimyasalların etkilerini azaltan bir ilaçtır. Derinin iltihabi durumları üzerindeki etkisinin yanı sıra kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkileri de mevcuttur. Hipokort, dış çevrede bulunan maddelerle temas sonucu oluşan  deri iltihabı (temas dermatiti);  alerjik egzama (Atopik dermatit) : psikolojik problemler nedeniyle sürekli kaşınmaya bağlı egzama (nörodermit); deride yağ bezlerinin yoğun olduğu bölgelerde özellikle saçlı deride, koltuk altı, buru çevresi, meme altı ve  kasıklarda derinin kıvrımlı bölgelerinde görülen yağlı, sarı kepekli deri hastalığı (Seboreik egzama);  sedef hastalığı; kaşıntılı kabarcıklarla belirgin el ve ayak derisi iltihabı (dishidrotik egzama); varisler ile ilişkili egzama; metal para veya disk şeklindeki iltihaplı yaralarla karakterize deri iltihabı (diskoid egzama); alerjik ve temas nedenli deri iltihabı (temas egzaması), deri, ağız içi ya da cinsel organlarda görülen tepesi yassı, parlak ve mor renkli  kabarcıklardan oluşan döküntülerle belirgin nedeni belli olmayan deri hastalığı (liken planus); anal egzama (mayasıl); çocuk egzaması; kurdeşen, böcek ısırmalarına bağlı reaksiyonlar; 1. derece cilt yanıkları ve güneş yanıkları gibi cilt rahatsızlıklarında görülen iltihap ve kaşıntının giderilmesi için kullanılmaktadır.

Atopik dermatit (Alerjik egzama) : Kronik bir cilt sorunu olup aşırı miktarda kaşıntı ve beraberinde ciltte oluşan kızarıklıklar ile belirgin, tekrarlayıcı ataklarla seyreden kaşıntılı bir deri hastalığıdır. Çoğu zaman astım ve saman nezlesi gibi diğer alerjik rahatsızlıkları olanlarda görülen, yanaklarda bazen gövde ve kollara da yayılan  kırmızımsı renkli deri tahrişi görünümde kendini gösterir.

Hipokort Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Hipokort, derinin iltihabi durumları üzerindeki etkisinin yanı sıra kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkileri de mevcuttur.
 3. Bakteri, mantar veya virüs kökenli cilt enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 4. Tedaviniz sırasında bakteri, mantar veya virüs kökenli  bir cilt enfeksiyonu gelişirse ilacın kullanımına son verip, uygun ilaç tedavisi başlatılmalıdır.
 5. Deri kızarıklığının da bulunduğu akneniz varsa veya yaralarınız ya da balık derisi hastalığınız (iktiyoz) varsa, bu ilacı kullanmayınız.
 6. Gözlere veya göz kapaklarına uygulanmamalıdır.
 7. Yüz derisi, cinsel organların derisi ve deri kıvrımlarında dikkatli kullanınız.
 8. İlacı kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 9. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 10. Doktor tavsiyesi olmadan çocuklarda kullanılmamalıdır. 6 yaşından küçük çocuklarda ancak doktor kontrolünde kullanılabilir. Kullanım süresi 5-7 günü aşmamalıdır.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

Hipokort Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Kremi uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. İnce bir tabaka halinde derinin hastalıklı bölgesine yayıp parmakla hafifçe ovarak, emilimini sağlayınız.
 3. Günde 1-2 kez uygulanabilir.  Tedavi süresi 2 haftayı geçmemelidir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Hidrokortizon asetat
İlaç Marka İsmi: HİPOKORT %0,5 krem

Hipokort Krem kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

Hipokort Krem kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

Hipokort Krem kısa ürün bilgisi

Hipokort Krem kısa ürün bilgisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*