Humira Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kullanıma Hazır Enjektör

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Adalimumab’dır. Humira Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kullanıma Hazır Enjektör, vücutta enfeksiyona sebep olan maddelerin etkisini azaltan bir ilaçtır. Orta derecede veya şiddetli iltihaplı eklem romatizması; sedef hastalığı ve eklem iltihabının bir arada görüldüğü durumlar;  orta derecede sedef hastalığı veya plak tipi sedef hastalığı (özellikle dirsek ve dizlerde görülen gümüş rengi pullarla kaplı deri yamaları);  eklem hasarının ilerlemesinin azaltılması; omurlar arası ya da omurlarla kaburgalar arasındaki eklemlerin sertleşmesi ve hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize çoğu kez erkeklerde rastlanan romatizma hastalığı (ağır ankilozan spondilit); diğer ilaçlarla tedavide başarısızlıkla sonuçlanan şiddetli Crohn hastalığı tedavisinde kullanılır.

Humira Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kullanıma Hazır Enjektör Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta enfeksiyona sebep olan maddelerin etkisini azaltan bir ilaçtır.
 3. Çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlar, tedavi süresince ve tedavi bitiminden sonra 5 ay boyunca etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalıdırlar. Şayet tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 4. Eğer orta dereceli veya şiddetli kalp yetmezliği; tüberküloz (verem); sepsis enfeksiyonu (mikropların kana karışması); başka bir enfeksiyon ( mantar, bakteri, parazit, virüs enfeksiyonu gibi) varlığı durumlarında herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmamalısınız.
 5. Bu ilacın kullanımına başlamadan önce doktorunuz tüberküloz veya başka bir enfeksiyon olmadığından emin olmak için birtakım testler yaptırmanızı isteyebilir.
 6. Eğer tüberküloz geçirdiyseniz veya aileden birinde tüberküloz varsa ya da yakın zamanda tüberkülozun yaygın olduğu bir yere seyahat ettiyseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.
 7. Bu ilacın kullanımı belirli kanser türlerinin (lenf bezi kanseri gibi)  gelişme riskini arttırabilir. Bu risk çocuklarda ve genç yetişkinlerde daha yüksektir. Kişisel risklerinizi doktorunuzla görüşünüz.
 8. Bu ilacın kullanımı, vücutta enfeksiyonla savaşan kan hücrelerinin azalmasına sebep olabilir. Bu durum etrafınızdaki enfeksiyonlu ve hasta kişilerden  enfeksiyon kapma riskinizi kolaylaşabilir. Kan değerlerinizin çok fazla düşmediğinden emin olmak için düzenli aralıklarla kan tahlili yaptırmalısınız.
 9. Eğer ilacın kullanımı sırasında yorgunluk hissi, terleme, öksürük, nefes darlığı hissi gibi enfeksiyon belirtileri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 10. Konjestif kalp yetmezliği; hepatit B; lupus, açık yaralar ve cilt kabukları;  yakın zamanda geçirilmiş veya aktif olan enfeksiyon varlığı; doğal kauçuğa alerji; yakın zamanda BCG aşısı olmak veya aşı olmayı planlamak; çizgili kas zayıflığı hastalığı ya da sinir sistemi rahatsızlığı durumlarından biri ya da bir kaçına sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli sir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 11. Tedavi sırasında canlı aşı kullanımı uygun değildir. Çünkü aşılar bu ilaçla birlikte kullanıldığında yeterli etkiyi göstermeyebilir..
 12. Hamilelik  döneminde kullanılıp kullanılmayacağı bir belirlilik kazanmamıştır. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Humira Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kullanıma Hazır Enjektör’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yorgunluk hissi, ateş, titreme, terleme, öksürük, nefes darlığı hissi, boğaz ağrısı, grip belirtileri ve kilo kaybı  gibi enfeksiyon belirtilerinden  herhangi birine sahipseniz ilacın alımını durdurup acilen doktorunuza başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Adalimumab

İlaç Marka İsmi: Humira Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kullanıma Hazır Enjektör

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*