İmigran Subject

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Sumatriptan süksinat’dır.  İmigran Subject, beynin çevresinde bulunan kan damarlarını daraltarak çalışan güçlü bir migren ilacıdır. Baş ağrısı, mide bulantısı, ışığa ve sese karşı hassasiyet ve diğer migren belirtilerini tetikleyen maddeleri azaltır. IMIGRAN, aura  ile birlikte görülen veya aura olmadan görülen migren ataklarının tedavisinde kullanılır.

Aura: hastalık nöbetinin geleceğine dair kişinin hissettiği öncü belirti.
Auralı Migren : önceden veya migrenle birlikte görülen görmede bulanıklık, göz kararması, görme alanında yanıp sönen ışıklı noktalar, çizgiler, patlayan ışıklar, kıvılcımlar , deride karıncalanma hissi, daha seyrek olarak da halüsinasyonlar, konuşmada güçlük, kaslarda güçsüzlük, sıkıntı, bulantı  gibi belirtilerle seyreden migren türüdür. Auralar baş ağrısı başlamadan 20-40 dakika kadar sürer. Genellikle auraların bitmesini takiben şiddetli baş ağrısı başlar. Çok nadir bazı kişiler sadece auralı migren atağı yaşar, baş ağrısı hiç görülmez.
•Aurasız migren : 4-72 saat süren ataklarla kendini gösteren ve tekrarlayan  baş ağrısı.
Kişiye tanı konulabilmesi için baş ağrısının tipik özelliklerinden en az ikisi olmalıdır.
1- Tek taraflı baş ağrısı
2-Zonklayıcı baş ağrısı
3-orta şiddette veya şiddetli baş ağrısı
4-Baş ağrısı sebebiyle günlük aktiviteleri yapamaması veya zorlanması , günlük fiziksel aktivite ile baş ağrısının artması. Bununla birlikte bulantı veya kusma, ses ve ışığa hassasiyet durumlarından biri olmalıdır.

İmigran Subject Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. IMIGRAN, aura ile birlikte görülen veya aura olmadan görülen migren ataklarının baş ağrısı safhasında kullanılır.
 3. İlacı, migren baş ağrısı belirtilerinin başladığı anda ya da migren atakları başlar başlamaz alınız.
 4. Eğer yüksek tansiyonunuz; karaciğer rahatsızlığınız; kalp ritm bozukluğunuz veya koroner arter rahatsızlığına yönelik risk faktörlerine (diyabet, menapoz, sigara kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol, aile geçmişinde koroner atardamar hastalıkları, 40 yaşından daha yaşlı erkek olmak veya rahmi ameliyatla alınmış bir kadın olmak gibi) sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 5. Eğer ciddi karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da yüksek tansiyon, kalp hastalığı, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı sorunları veya migren için başka bir ilaç kullanıyorsanız ya da kalp krizi veya felç (inme), mini-felç (inme) öykünüz varsa ya da migren ağrılarına benzemeyen baş ağrılarınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 6. Kullanımı kalp krizi veya  felç de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere sebep olabilir. Bu yan etkiler nadiren görülse de eğer kalp hastalığınız, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı bozukluğu probleminiz, iskemi ile ilgili kalp hastalığınız, ciddi karaciğer rahatsızlığınız ve geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü ya da  kontrol altına alınmamış yüksek tansiyonunuz varsa; kullanmayınız.
 7. 18 yaş altı çocuklarda ve 65 yaş üstü büyüklerde kullanılması önerilmemektedir.
 8. Kullanımı, kendinizi uykulu hissetmenize ve sersemliğe sebep olabilir. Bu nedenle migren atağı sırasında veya ilacı aldıktan sonra araç veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

İmigran Subject’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Otoenjektör kullanılarak deri altına enjeksiyon yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, baş dönmesi, yorgunluk hissi, nefes darlığı, karıncalanma veya anormal his, kas sertliği veya güçsüzlüğü, sıcaklık hissi, geçici kan basıncı artışı, yüzde kızarma ve boğazda daralma hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Sumatriptan
İlaç Marka İsmi: İmigran Subject

İmigran Subject Kullanma Talimatı


imigran-subject-kullanma-talimati

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*