Implanon İmplant

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Etonogestrel‘ dir. Implanon İmplant, gebelik önleyici doğum kontrol ilacıdır. Bu ilaç, yumurtalıklardan yumurta atılımını (yumurtlamayı) engeller. Aynı zamanda  rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamaların değişimine sebep olur ve spermlerin rahime ulaşmasını önler. Doğum kontrol yöntemi olarak kullanılır. Ayrıca ağrılı ve zor geçen adet dönemlerinde de etki gösterir.

 

Implanon İmplant Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gebelik önleyici doğum kontrol ilacıdır. Bu ilaç, yumurtalıklardan yumurta atılımını (yumurtlamayı) engeller.
 3. Bu ilaç üst kol bölgesinde cilt altına bir iğne yardımıyla yerleştirilir. İlaç, bu çubuktan vücuda yavaş yavaş salınır. Çubuk, yerleştirilen bölgede 3 yıla kadar kalabilir. Ve bu süre boyunca sürekli koruma sağlar. Eğer herhangi bir ameliyat ya da tıbbi test yaptıracaksanız ya da yatakta tedavi görmeniz gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınızı doktorunuza bildirmelisiniz. Bu durumlarda bu ilacın kullanımına kısa  süreliğine ara vermeniz gerekebilir.
 4. •18 yaşın altındaki kızlarda kullanılmamalıdır.
 5. Eğer karaciğer hastalığı veya karaciğer kanseri,  geçmişte felç veya kan pıhtılaşması, meme kanseri öyküsü ya da şiddetli vajinal kanama rahatsızlığı durumlarından herhangi birisi varsa doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 6. Bu ilacın kullanımı, kalp krizi , felç ve kan pıhtılaşması riskini artırabilir. Eğer sigara kullanıyorsanız ya da 35 yaşın üzerindeyseniz bu risk daha kuvvetlidir.
 7. Eğer  geçmişte bir depresyon öyküsü, meme kanseri, karaciğer kanseri, yüksek tansiyon,  yüksek kolesterol, yumurtalık kisti, kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği, diyabet (şeker hastalığı), safra kesesi hastalığı, herhangi bir ani hastalık nöbeti rahatsızlığı veya epilepsi(sara) veya aşırı kilo gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 8. İlacın kullanımı sırasında, gebelik veya gebelik şüphesi, ağır karaciğer hastalığı, karaciğer fonksiyon bozukluğu, progestajen ile ilişkili tümörler, pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı, bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması ile ilgili hastalık durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacın kullanımına hemen son veriniz.
 9. Hamilelik veya  hamilelik şüphesi varsa bu ilacı kullanmayınız. İlacı uygulamadan önce hamile olup olmadığınızdan emin olmak için hamilelik testi yaptırmalısınız.
 10. İlacın kullanımı cinsel yolla bulaşan HIV ve AIDS gibi hastalıkların bulaşmasını engellemeyecektir. Bu hastalıkların bulaşmasını engellemenin tek yolu prezervatif kullanımıdır.
 11. Bebek emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanılmamalıdır.

 

Implanon İmplant’in  Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Bu ilaç üst kol bölgesinde cilt altına bir iğne yardımıyla yerleştirilir. İlaç, bu çubuktan vücuda yavaş yavaş salınır. İlaç uygulandıktan sonra doktorunuz iki sargı  ile bandajlayacaktır. 24 saat sonra üstteki andajı çıkarabilirsiniz. Ancak küçük bandajı 3 veya 4 gün kolunuzda tutmalısınız. Bu süre boyunca kolunuzdaki uygulama bölgesini temiz ve kuru tutunuz. Çubuk yerleştirilen bölgede 3 yıla kadar kalabilir. Ve bu süre boyunca sürekli koruma sağlar. Çubuk 3 yıl geçtikten sonra çıkartılmalıdır. İstek halinde yerine tekrar yenisi yerleştirilebilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Duygu durum değişiklikleri ve depresyon belirtileri durumlarında acil sağlık yardımı için doktorunuzu bilgilendiriniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Etonogestrel

İlaç Marka İsmi:: Implanon İmplant

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*