İndurin Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

INDURIN 2.5 mg Film Tablet‘in etken maddesi İndapamid tiazidler grubundan bir idrar söktürücüdür. İndapamid, diğer idrar sökücülere göre minimum etkisinin yanı sıra vasküler (damarlardaki) düz kaslarda ve kardiyak (kalbe ait) kaslardaki kasılmayı güçlü bir şekilde engelleyen etkisiyle yüksek kan basıncının normal düzeye düşürülmesini sağlar. INDURIN, esansiyel (primer) yüksek tansiyonun tedavisinde ve konjestif kalp yetersizliğine bağlı vücuttaki su tutulumunda (ödemde) kullanılmaktadır.

 

INDURIN 2.5 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. INDURIN ilacını aldıktan sonra soluk alamama, kurdeşen, yüzde, dudak, dil veya boğazda şişkinlik gibi alerjiyi işaret eden bir durum gelişirse acil tedavi desteğine ihtiyacınız olabileceğinden derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
 2. Her ilaçta olduğu gibi INDURIN ile etkileşebilecek ilaçlar olabilir. Kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar, vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler varsa hekiminize bildiriniz. Hekimle görüşmeden başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
 3. Bu ilaçla tedaviye başlamadan önce eğer böbrek, karaciğer, şeker hastalığı veya kas güçsüzlüğü, damla hastalığı, lupus, sulfonamid  grubu ilaçlara alerji rahatsızlıklarından herhangi birine sahip iseniz; hastalıklarınızı ve kullandığınız ilaçları hekiminize  bildiriniz.
 4. Ağır bir  böbrek hastalığınız veya idrar yapmama durumunuz, ağır karaciğer rahatsızlığınız var ise ya da kandaki potasyum düzeylerinde düşüklük tespiti durumlarından herhangi birisi  kendinizde var ise, bu ilaçla tedaviye başlamadan önce hekiminize bu konuları anlatınız. INDURIN kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. INDURIN kullanımının üzerinizdeki etkisinin olumlu ya da zararlı olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz ve kan tahlillerinizi yaptırınız.
 6. Kendinizi iyi hissetseniz bile INDURIN alımını hekime danışmadan aniden kesmeyiniz veya doz atlaması yapmayınız. Aksi halde durumunuz kötüleşebilir.
 7. Tedaviniz sırasında aşırı kusma veya su kaybını içeren bir durum meydana geldiyse; acilen hekiminizle görüşmelisiniz. Kan ve idrar tahlillerine ihtiyaç duyulabilir.
 8. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zamankinden daha çok tedbirli davranmalısınız. Hamilelikte ve süt verme dönemlerinde de INDURIN kullanılması önerilmemektedir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilaç alımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemiyle korununuz.  Çünkü bebekte doğumsal kusurlara ortaya çıkabilir.
 9. INDURIN , gebelikte oluşan vücut ödemlerinin tedavisi için kullanıma uygun değildir.

 

INDURIN 2.5 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. INDURIN reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde uygulanmalıdır. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine tamamıyla uyunuz.
 2. İlacınızın her bir dozunu 1 bardak dolusu suyla birlikte içiniz. Sabahları olmak üzere her gün aynı saatlerde almaya özen göstermelisiniz.

INDURIN 2.5 mg Film Tablet Yan Etkileri

Kas krampları ve ağrı, baş ağrısı, sinirlilik, halsizlik, yorgunluk, aritmi, mide bulantısı, diyare, hazımsızlık, hepatit, deride kızarıklık, konstipasyon, libido azalması, cinsel isteksizlik, ışık duyarlılığı INDURIN‘in çok nadir görülebilecek yan etkileridir. Bu şikayetlerden herhangi birisini kendinizde gördüğünüzde hekiminizi haberdar ediniz.

 

İlaç Etken Maddesi:  İndapamid
İlaç Marka İsmi: INDURIN 2.5 mg Film Tablet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*