Inegy Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ezetimib, Simvastatin’dir. Inegy Tablet, vücuttaki kolesterol üretimini engelleyen ve vücut tarafından emilen kolesterol miktarını azaltan bir ilaçtır. Yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır.

Inegy Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki kolesterol üretimini engelleyen ve vücut tarafından emilen kolesterol miktarını azaltan bir ilaçtır. Yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kolesterol seviyesinin iyileşmeye başlaması 2 haftayı bulabilir.
 4. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı, düşük tiroid veya herhangi bir kas hastalığınız var ise doğum kontrol hapı kullanıyor olmak ya da önemli miktarda veya düzenli olarak alkol tüketimi durumu varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. İlacın kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu da böbrek yetmezliğine sebep olur. Kaslarda güçsüzlük, ağrı, kolay acıma hissi, ateş veya grip hali ya da koyu renkli idrar durumlarından herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuzu aramalısınız.
 6. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 7. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırabilir, ilaçla birlikte alınması karaciğere ciddi zararlar verir.
 8. Eğer şu an karaciğer rahatsızlığınız varsa veya  hamilelik durumu yada emzirme döneminde iseniz bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 9. İlacın yan etkileri yaşlı yetişkin hastalarda daha yüksektir.
 10. Bu ilaç, ailesel yüksek kolesterol öyküsü olan 10-17 yaş arası çocuklarda da kullanılabilir. 10 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyeceklerden kaçınınız. Mutlaka kolesterol düşürücü bir diyete uymanız gerekmektedir.
 12. Hamilelik döneminde  ve emzirme döneminde bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.

Inegy Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp ritminde hızlılık, kas ağrısı, kaslarda güçsüzlük, yüksek ateş, grip belirtileri, baş ağrısı, mide bulantısı, karın ağrısı,iştah kaybı, kaşıntı, koyu renkli idrar, kil renkli dışkı, kolay kanama ve çürük oluşumu  gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Ezetimib, Simvastatin

İlaç Marka İsmi: Inegy Tablet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*