İnme Nasıl Olur ? İnme Belirtileri Nedir?

İnme Nasıl Olur ? İnme Belirtileri Nedir?

İnme halk arasında bilindiği gibi doğrudan sinirsel bir rahatsızlık değildir. Beyini besleyen bazı damarların tıkanması sonucu beyinin o damar ile beslenen bölgesine oksijen ulaşmaz ve beyinin o bölgesinin çalışması tamamen durur. Bu duruma inme (felç) ismi verilmektedir. İnmenin hangi bölgeye indiği vücut fonksiyonları açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Örneğin beynin sol tarafına inme inen bir insan genellikle vücudunun sağ tarafını kullanamaz ve konuşma fonksiyonlarını tamamen kaybeder. Sağ tarafa inme inen insan da ise sol taraf kullanılmaz bir hale gelir. Konuşma özelliğinin kaybolmasının temel nedeni ise beyinde konuşma özelliğinin sol tarafta olmasından kaynaklanmaktadır.

inme
İnme Nasıl Olur ? İnme Belirtileri Nedir?

İnme tüm dünyada görülen ve en fazla sakat bırakan rahatsızlıklar arasında yerini alan önemli bir hastalıktır.

İnmenin belirtileri nelerdir

Vücuduna inme inmiş insan vücudunun önemli bir kısmını tam olarak kullanamamaktadır.
Tek göz de bazen de her iki gözde meydana gelen ani körlük yada görme bozuklukları
Ansızın giren ve çığlık atılmasına sebep olan baş ağrısı
Beyin bölgesi hasarına paralel olarak ayakta duramama ve bazı problemler yaşama

İnmenin en bilinen tedavisi ise oluşmasının engellenmesi için çalışmaktan geçmektedir. Bu konuda yapılması gereken en önemli şey ise beyinde meydana damar sertliğinin engellemesi için mücadele etmek olabilir. Bu konuda yapılması gerekenler ise ayrı bir makale konusudur.

İnme belirtileri görüldüğü andan itibaren derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan bazı problemlerin yaşanması söz konusudur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*