Invega Uzatılmış Salımlı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Paliperidon’dur. Invega 9 mg Uzatılmış Salımlı Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Şizofreni (dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, halüsinasyonlar görme, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma,zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali)  tedavisinde kullanılır.

 

Invega 9 mg Uzatılmış Salımlı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Şizofreni tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilacın kullanımı sırasında aşırı su kaybına uğrama ve hararetlenme (vücut ısısının aşırı yükselmesi) riski daha yüksektir. Çok sıcak ve çok soğuk gibi aşırı ısı değişimlerine  karsı daha hassas olabilirsiniz. Aşırı sıcaktan ve su kaybına uğramaktan kaçınınız.İlaç kullanımı sırasında aşırı sıcaktan kaçınınız ve  bol bol sıvı tüketiniz.
 4. Eğer düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız ( anksiyete ilaçları, depresyon ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları,  alerji ilaçları, uyku ilaçları, ağrı kesiciler, narkotik ağrı kesiciler gibi) bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacınızı bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artıracaktır.
 5. Bu ilaç sodyum içermektedir. Eğer sodyum diyetindeyseniz bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
 6. Bu ilaç laktoz (süt şekeri) içerdiğinden bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz doktorunuz tarafından söylenmişse, doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 7. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacınız düzenli bir şekilde kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden tekrar reçete ettiriniz.
 8. Bu ilaç 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz.
 9. Yaşlı yetişkinlerin bu ilacın olası yan etkilerine maruz kalmaları daha yüksektir.
 10. Yüksek tansiyon; kalp ritim bozukluğu; geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü;  parkinson hastalığı, düşük tansiyon, şiddetli ishal;  herhangi bir mide veya bağırsak bozukluğu; aile geçmişinde veya kişisel uzamış QT sendromu geçmişi; şeker hastalığı (diyabet); yutma ve yutkunma bozukluğu, nöbetler ve epilepsi; karaciğer hastalığı  ve böbrek hastalıklarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 11. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 12. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 13. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 14. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Invega 9 mg Uzatılmış Salımlı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Bazen dışkınızda tablet kabuğuna rastlayabilirsiniz. Bu normal bir durumdur, endişelenmeyiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kaslarda aşırı gerginlik veya serbestlik; kaslarda kasılmalar; kalp atışlarında düzensizlik ve hızlılık; yüksek ateş; gözlerde, dilde, çene ve boyunda istemsiz kas hareketleri; nöbet  gibi yan etkilerden biri ya da bir kaçı görüldüğünde  tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Paliperidon

İlaç Marka İsmi: INVEGA 9 mg Uzatılmış Salımlı Tablet
Ruhsatı: Johnson and Johnson Sıhhi Mal. San. ve Tic. Ltd. Şti.
Adres: Ertürk Sok. Keçeli Plaza No:13 Kavacık/Beykoz/İstanbul-34810
Tel no: 0 216 538 20 00-Faks no: 0 216 538 23 69

İnvega 9 mg Kullanma Talimatı (İlaç Prospektüsü)

İnvega 9 mg Kullanma Talimatı (İlaç Prospektüsü)

İnvega 9 mg Kısa ürün bilgisi

İnvega 9 mg Kısa ürün bilgisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*