İxel Kapsül

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Milnasipran hidroklorür’ dür. İxel Kapsül, beyinde dengesiz hale gelebilecek ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Depresyon ve depresif bozuklukların tedavisinde kullanılır.

İxel Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelebilecek ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Depresyon ve depresif bozuklukların tedavisinde kullanılır
 3. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra  1-2 hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 4. Eğer düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız ( soğuk algınlığı ilaçları,  alerji ilaçları, uyku ilaçları, ağrı kesiciler, narkotik ağrı kesiciler gibi) bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacınızı bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artıracaktır.
 5. Bu ilaç  18 yaşın altındaki  gençlere doktor tavsiyesi haricinde verilmemelidir.
 6. İlacı alırken  alkol kullanmaktan  kaçınınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 7. Bu ilacı bazı  ilaçlarla kullanmak ölümcül sonuçlara neden olabilir. Örneğin MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile birlikte kesinlikle kullanmamalısınız. Eğer MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. İlacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söylemeniz tavsiye edilir.
 8. İlacı güvenli bir şekilde kullandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla kan tahlili yaptırmanız gerekmektedir. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 9. Karaciğer ve böbrek hastalığı, yüksek tansiyon, göz tansiyonu, kalp hastalığı ve kalp yetmezliği, geçmişte kalp krizi geçirmiş olmak, hemofili (kan pıhtılaşma bozukluğu), bipolar bozukluk, intihar düşüncesi ve teşebbüsü öyküsü, epilepsi,  prostat büyümesi, idrar tutukluluğu veya idrar problemi, kronik alkol bağımlılığı gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahip iseniz  bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 10. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 11. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz. Eğer ilacın kullanımını aniden dudurursanız hoş olmayan yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.
 12. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.Herhangi bir  ameliyat  olmanız gerekiyorsa  ya da diyalize girmeniz gerekiyorsa doktorunuza belirli bir süre öncesinden bu ilacı kullandığınız süreyi tam olarak söylemeniz gerekmektedir.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

İxel Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemek esnasında alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni oluşan ya da kötüleşen  yan etkiler ile ateş, boğaz ağrısı veya grip enfeksiyonuna benzer belirtiler gibi yan etkilerde acil yardım için  doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Milnasipran hidroklorür
İlaç Marka İsmi:   İxel Kapsül

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*