Kaletra Yumuşak Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Lopinavir, Ritonavir’dir.  Kaletra Yumuşak Kapsül, HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyen bir ilaçtır. AIDS hastalığına yol açan HIV (insan bağışıklık yetersizliği virüsü) enfeksiyonu tedavisi ile ilgilidir. HIV’in çoğalmak için  ihtiyaç duyduğu proteaz enzimini ortadan kaldırarak veya engelleyerek HIV enfeksiyonunu kontrol eder, vücutta yayılımını yavaşlatır.

Kaletra Yumuşak Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyen bir ilaçtır. AIDS hastalığına yol açan HIV enfeksiyonu tedavisinde kullanılır.
 3. Kullanımı doğum kontrol ilaçlarının etkisini azaltmaktadır. Gebeliği önlemek için tedavi sırasında hormonal olmayan (prezervatif, diyafram gibi ) doğum kontrol yöntemlerini kullanmalısınız.
 4. HIV enfeksiyonlu ya da AIDS iseniz hamilelik döneminde gerektiği şekilde tedavi olmazsanız, doğmamış bebeğe zarar verebilir.
 5. İlacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla HIV enfeksiyonunu başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV enfeksiyonunu bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle  iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalısınız.
 6. HIV enfeksiyonlu ya da AIDS iseniz kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV olarak doğmasa bile  bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.
 7. Eğer karaciğer problemleri (özellikle hepatit B veya C), kanda hemofili (pıhtılaşma bozukluğu), kanda yüksek kolesterol ya da yüksek trigliserid seviyesi, geçmişte proteaz inhibitörü kullanımı, pankreas problemleri ve diyabet (şeker hastalığı) durumlarından biri ya da bir kaçı mevcutsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 8. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız.

Kaletra Yumuşak Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı, gaz, üst solunum yolu enfeksiyonu, vitamin eksikliği,  baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik hissi, kas ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, ruh hali değişimleri, saç dökülmesi, deride isilik ve  kabartı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Lopinavir, Ritonavir
İlaç Marka İsmi: Kaletra Yumuşak Kapsül

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*