KARDORITM 10 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Bisoprolol’dur. KARDORITM 10 mg Film Tablet, toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını etkileyerek çalışır. Kalbin atım hızını düşürerek, kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır. KARDORITM, yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisi; kalbe kan sağlayan damarlarda görülen daralma sonucunda kalbe ulaşan besin ve oksijenin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp hastalıkları (koroner kalp hastalığı) ve kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu nöbetler halende gelen şiddetli göğüs ağrısı, baskı hissi  ile birlikte nefes almada zorluk ve sıkıntı durumunun  da eşlik  ettiği klinik durumların (anjina pektoris) tedavisinde kullanılmaktadır.

 

KARDORITM 10 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kronik  tıkayıcı havayolu hastalığı (KOAH),  ağır derecede nefes darlığı, ani kalp yetmezliği ve kontrol edilemeyen kalp yetmezliği atakları,  özellikle kardiyojenik şok,  atriyoventriküler blok ve  sinoatrial blok  denilen kalp hastalıklarından herhangi birine sahipseniz; kullanmayınız.
 3. Eğer  kalp yetmezliği, göğüs ağrısı, kalp ritminde yavaşlık, astım, bronşit, amfizem, diyabet, karaciğer ve böbrek yetmezliği, dolaşım problemleri, tiroid bozukluğu gibi rahatsızlıklardan herhangi biri mevcutsa bu ilacı kullanmadan önce  durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 4. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumunuz varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz.
 5. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız.
 6. İlacın kullanımını  öncelikle doktorunuza danışmadan bırakmayınız ya da doz atlaması yapmayınız. Tedaviyi birden kesmek kalbinizle ilgili ciddi problemlere yol açar, rahatsızlığınız daha da kötüleşebilir.
 7. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz..
 8. Oturur ya da yatar pozisyonda iken hızlı bir şekilde kalkmayınız. Hızlı hareket etmek baş dönmesi yapabilir. Düşme ve kazaları önlemek için yavaş ve dikkatlice, bir yere tutunarak  doğrulmalısınız ya da kalkmalısınız.
 9. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 10. Tedaviniz sırasında alkol kullanmayınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir, ilacın olası yan etkilerini daha da artırabilir.
 11. KARDORITM, hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

 

KARDORITM 10 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. KARDORİTM de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. KARDORİTM 10 mg tablet ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız. Sabahları kahvaltıdan önce, kahvaltı sırasında veya kahvaltıdan hemen sonra alınmalıdır.
 3. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. KARDORİTM tablet kullandıktan sonra karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hiç vakit kaybetmeden doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, ishal, kabızlık ve mide rahatsızlıkları gibi sindirim sistemi şikayetleri, baş ağrısı, sersemlik, kronik kalp yetmezliği hastalarında kalp atım hızında yavaşlama, tansiyon düşmesi, yorgunluk  ve önceden var olan kalp yetmezliğinin kötüleşmesi, el ve ayaklarda üşüme veya uyuşukluk hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Bisoprolol fumarat
İlaç Marka İsmi: KARDORITM 10 mg Film Tablet
ATC Kodlaması: KARDORİTM , Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ilaç sınıflamasında sırasıyla; KALP DAMAR SİSTEMİ-
BETA BLOKERLER-Beta blockerler (selektif)bisoprolol fumarat olarak sınıflandırılmış şekilde, C07AB07 koduyla yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz KARDORİTM 10 mg Film Tablet’in ruhsatı  ve imalatı NOBEL İLAÇ PAZ.VE SAN. LTD. ŞTİ.’ne aittir.  KARDORİTM ile ilgili detaylı açıklamalarla hastanın bilgilendirilmesi için;
— KARDORİTM ne ilacı, endikasyonları (ne için kullanılır);
—KARDORİTM uygulanmadan önce bilinmesi gereken konular ve alınacak tedbirler, hamilelikte ve emzirenlerde kullanılabilir mi; hangi  ilaç veya ürünlerle etkileşime girer ve kontrendikeleri; nasıl saklanır;
—KARDORİTM kullanırken ortaya çıkan istenmeyen etkilerde yapılması gerekenler;
—KARDORİTM uygulanım şekli ve nasıl kullanılır, doz bilgisi; sorularına cevaben NOBEL İlaç’ın aşağıdaki prospektüsünde daha geniş kapsamlı bilgi bulunmaktadır.
KARDORİTM 10 mg Film Tablet’e ait prospektüs-kullanma talimatı pdf belgesi
KARDORİTM 10 mg Film Tablet'e ait prospektüs-kullanma talimatı pdf belgesi

KARDORİTM 10 mg Film Tablet’e ait pdf belgesi (kısa ürün bilgisi)
KARDORİTM 10 mg Film Tablet'e ait pdf belgesi (kısa ürün bilgisi)

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*